1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İLK İNTİBA KÖTÜ!
İLK İNTİBA KÖTÜ!

İLK İNTİBA KÖTÜ!

Sadece kumarhanelerimizi tanıtıyoruz...

A+A-

Turistlerin KKTC’ye ilk adımı attığı en önemli kapılar olan Ercan Havaalanı, Girne Turizm Limanı ve Metehan Kara Kapısı’na bağlanan yollardaki manzara içler acısı. Turist ülkeye ayak basar olumsuzluklarla karşı karşıya geliyor

 

Duygu ALAN

Turizm sektöründeki örgütler, her yılın ilk altı ayı ve son altı ayında ülkeye ne kadar ve hangi ülkelerden turist geldiğinin bilgisini içeren rakamları kamuoyu ile paylaşıyor.

Sektör temsilcileri çoğu zaman, ortaya çıkan rakamlardan memnuniyetsizliğini ifade ederek, ülkeye daha fazla turist getirilebilmesi için bir takım öneriler ortaya koyuyor.

Kimisi konaklama fiyatlarını cazip hale getirecek tarifelerden söz ediyor, kimi turistin esnafa da faydalı olabilmesi adına geliştirdiği fikirleri sunuyor. Ancak ne turizm sektöründe söz sahibi kişiler ne de devlet yetkilileri, daha ülkeye giriş noktalarında göze çarpan yol sorununun, çevre kirliliğinden, trafik probleminden ve tanıtım eksikliği gibi sorunlardan söz etmiyor.

Yetkililerin “kör” baktığı bu sorunlar, turistler için ülke adına kötü bir intiba oluyor.

KKTC’ye Ercan Havaalanı’ndan, Girne Turizm Limanı’ndan ve Metehan Kara Kapısı’ndan girişlerdeki çirkin manzaralar, ülkeye ilk kez gelen bir kişide hiç de iyi bir izlenim bırakmıyor.

Turist, daha ülkeye ayak bastığı anda bir yığın sorun ile yüz yüze geliyor.

Kumarhanelerimizi tanıtıyoruz

Ercan Havaalanı’ndan ülkeye giriş yapan turist, önce havaalanı girişindeki boş arazilere gelişigüzel park edilmiş araçlarla karşılaşıyor, ülkenin trafik düzeni ile ilgili ilk intibası da böylece olumsuz yönde oluşuyor. Ercan-Lefkoşa yolunda turist yol boyunca hurdalıkları, çevre kirliliğinden yoksun yolları, bakımsız refüjleri izliyor.

Ercan Havaalanı yolunda, yol boyunca ülkede faaliyet gösteren 5 yıldızlı kumarhaneli otellerin reklamlarının yer aldığı tabelalar ise turiste “Burası kumarhane turizmi ile ünlü bir ülke” izlenimi yaratıyor. Turistin Ercan Havaalanı’ndan ülkeye giriş yolunda Kıbrıs’a, Kıbrıs Türk kültürüne dair hiçbir reklam veya tanıtıcı bir ibare bulunmuyor.

yol-004.jpg

İlk göze çapraz moloz yığınları

Metehan Sosyal Konutları’nda anayol kenarındaki moloz yığını, yıllardır kaldırılmıyor. Metehan Kara Kapısı’ndan ülkeye giriş yapan turistler yıllardır bu manzara ile yüzleşiyor.

Başlarda sadece moloz yığınının bulunduğu alan bireysel atıkların da atılmasıyla çöp alana döndü.

Çöplüğü andıran alanda eski mobilyalardan, kırık klozete kadar birçok atık bulunuyor.

Yol bozuk trafik Arap saçı

Girne Turizm Limanı’ndan her gün yüzlerce turist ülkeye giriş yapıyor. Her gün yüzlerce kişi limanın köstebek yuvasını andıran yolundan geçerek Girne merkezine iniyor.

Limandan ülkesinde kullandığı araç ile giriş yapan turist, bozuk liman yolunu bin bir çile çıkarken bu kez de kendini kentin yoğun ve karmaşık trafiği içerisinde buluyor.

Özellikle kış aylarında liman yolunda sıra sıra park edilen TIR’lar ise zaten hoş olmayan manzarayı iyice çirkinleştiriyor.

Havadis

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.