1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İMAR YASASI İÇİN AD - HOC KOMİTE
İMAR YASASI İÇİN AD - HOC KOMİTE

İMAR YASASI İÇİN AD - HOC KOMİTE

İmar Yasası için ad - hoc komite

A+A-

 

Girne Beyaz Bölge Emirnamesi’nde öngörülen değişiklikle patlak veren imar sorunu, İçişleri Bakanlığı’nda masaya yatırıldı. Aralarında İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin de yer aldığı paydaşlarla gerçekleştirilen ilk toplantıda, İmar Yasası’nda değ-işiklikleri görüşmek üzere Meclis’te ad-hoc komite oluşturulması kararı alındı.

CTP-BG’nin 14 Haziran’daki olağanüstü kurultayı sonrasında hükümet değişikliğinin gündeme geleceğinin konuşulduğu bir ortamda, hükümete kitlesel eylem uyarısında bulunan İnşaat Müteahhitleri Birliği ise, katılımcılar arasında yer aldığı toplanılardan çıkacak sonuca odaklandı.

Gelişmeleri endişeyle izleyen yatırımcılara, “haklarınız için masadayız”mesajı veren İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, İçişleri Bakanlığı’nda Ülkesel Fiziki Planı’nın hemen ardından bölgesel imar planlarına geçilmesinin garantisini almaya çalıştıklarını kaydetti.

Emirnamelere hayır diyen ve imar planlarını kırmızı çizgi olarak sunan Gürcafer, “İmar planının yapımına yönelik bir emirname çalışmasına evet diyeceğiz ama bir imar planı yapılacağının sözünü alarak” dedi.

Kıbrıs Postası - Meryem Ekinci

Kıbrıs İnşaat Mütaehhitleri Birliği Başkanı Cafer Gücafer, Girne Beyaz Bölge Emirnamesi’nde değişiklik yapılacağının açıklanması ve konunun tartışmalı gçeen bir danışma toplantısında ele alınmasının ardından gelişmeleri paydaşlarla masyaa yatıran İçişleri Bakanlığı’nın önceki gün düzenlediği toplantıyı, değerlendirdi.

İmar Yasası için düğmeye basıldı

Bir dizi toplantının ilk bacağı olan toplantıyı “verimli” olarak nitelendiren Cafer Gürcafer, toplantıda hem kendilerinin hem de paydaşların hassasiyetlerini ve önerilerini masaya koyduğunu, Meclis’te bir Ad-hoc komite kurulması ve İmar Yasası’nın değiştirilmesikonusunda ise anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Gürcafer şöyle konuştu:

“Biz gerekli eleştirilerimizi ve hassasiyetlerimizi ortaya koyduk. Aslında düşünce ortak. Farklı düşünmüyoruz. Elbette planlı yapılanmayı sağlamak, şehirlerimizin beton yığınına dönüşmesini önlememiz lazım. Bu ülkede bizim yabancılara pazarladığımız gerek turizm gerek konut düzeyinde pazarladığımız doğamızın güzelliğidir. Dolayısıyla buna sahgip çıkmamız lazım ancak bunu yaparken ekonominin ve yatırmcının olumsuz etkilenmemesine özen göstermek lazım. Bu konuda devlet biraz rahat davranıyor. Bizim rahatsızlığımızın bu olduğunu söyledik.”

Girne Emirnamesi’ndeki düzenlemenin bu temelde yapılması lazım”

Gürcafer, tüm paydaşların ortaklığında Ülkesel Fiziki Plan’ın son aşamaya getirildiğinin altını çizerek, bunu takiben bölgelerin imar planlarının hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

“Girne emirnamesindeki düzenlemenin de bu temelde yapılması lazım. Prensip olarak kısıtlamadan yani metrekare kısıtlamasından olabildiğince kaçınılması, kaçınılmayacak noktalarda da yatırımcının tazmin edilmesini talep ettik” diyen Gücfaer, İçişleri Bakanlığı’ndaki toplantının devam edeceğini söyledi.

Bazı konularda uzlaşı

Yapılan toplantılarda bazı konularda uzlaşı sağlandığını da belirten Gürcafer şöyle dedi:

“Ben müteahhit camiasına konuya müdahiliz ve zarar gelmesine müsade etmeyeceğiz mesajını vermek istiyorum. Ama Girne’nin de çarpık yapılaşmayla katledilmesini de istmeyiz. Bir imar planı yapılacaktır. Emirnamelerle devam ettirilmesine karşıyız. Bu planın yapılmasının ilk adımlarınmı atılmasını istiyoruz. Bütçe ayrılmasını istiyoruz.

Ana prensiplerde, örneğin insanların artık yasaklarla mağdur edilmesinin sonuna gelinmesi lazım. Bu konuda da hemfikiriz.

Daha işin başındayız ama yatırımcının zarar görmemesi için gözümüzü dört açıyoruz.”

Emirname çalışması rahatsız etti”

Girne Beyaz Bölge Emirnamesi’nde değişiklik yapıolmasının, hükümetin devamı konusundaki belirsizliklerin olduğu bir dönemde gerçekleştirilmesinin kendilerini de rahatsız ettiğinin altını çizen Gürcafer, bu konuda bazı öngörülerini ifade etti.

İddialı konuşan Gürcafer, şöyle dedi:

“Giderayak gibi bir görüntü var. 14’ünden sonra yeni bir hükümet oluşacak. İçişleri Bakanı orada olur mu olmaz mı bilmeyiz ama neticede çok fazla bir değişiklik olacağını düşünümyorum.

Bizde rahatsızlık yaratan, Ülkesel Fiziki Planı birlikte hazırlıyoruz, bölgesel imar planlarını yapmayı hedefliyoruz. Neden emirname çalışması başlatıldı? Bu bizi rahatsız etti. Nedeni belki siyasi karar var. Belki yeni iktidarın önünde böyle bir sorun olmaması için giden hükümet bunu yapsın konsensüsü sağlanmıştır.

İmar Planı’nın yapımına yönelik bir emirname çalışmasına evet diyeceğiz ama bir imar planı yapılacağının sözünü alarak. Bu yönde somut adımlar görerek. Siyasilerin 2 dudağı arasında olmayacak emirnameler.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum