1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İNDİRİM BİZE UĞRAMADI!
İNDİRİM BİZE UĞRAMADI!

İNDİRİM BİZE UĞRAMADI!

Benzer çalışma bizde yok!

A+A-

Türkiye’de hem Ziraat Bankası hem de Halkbank’ın konut kredileri faizlerini yüzde 0.98’e indirmesi, aynı kararın Kıbrıs’ın kuzeyinde de uygulanıp, uygulanmayacağını gündeme taşıdı ancak benzer çalışma bizde de yok.

Her iki bankanın, ülkemizde faaliyette olması söz konusu uygulamayı gündeme taşısa da,böyle bir çalışmanın Kıbrıs’ın kuzeyinde geçerli olmayacağı ancak daha önce %1.18 olan konut kredi faiz oranının %1.15’e düşürüldüğü öğrenildi.

Türkiye’de hem Ziraat Bankası hem de Halkbank’ın konut kredileri faizlerini yüzde 0.98’e indirmesi,aynı kararın Kıbrıs’ın kuzeyinde de uygulanıp, uygulanmayacağını gündeme taşıdı.

Her iki bankanın, ülkemizde faaliyette olması söz konusu uygulamayı gündeme taşısa da böyle bir çalışmanın Kıbrıs’ın kuzeyinde geçerli olmayacağı ancak daha önce %1.18 olan konut kredi faiz oranının %1.15’e düşürüldüğü öğrenildi.

Türkiye’de alınan karar neydi?

Türkiye’de geçtiğimiz hafta, Ziraat Bankası ve Halkbank’ın 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranı yüzde 0,98'e indirildi.

AA’nın haberine göre, Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamada, konut sektörünün, doğrudan ve dolaylı olarak etkileme potansiyeline sahip olduğu birçok alt sektör ve ekonomiye sağladığı katma değerle ülke için önemli sektörlerden biri olageldiği belirtilmişti.

Bu çerçevede Ziraat Bankası'nın gerek konutların üretim aşamasında yapı firmalarına kurumsal kredi, gerekse konutların satışında da alımların finansmanında finansal çözümler sunmaya devam ettiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedilmişti:

"Hem geleneksel bir yatırım aracı olarak değerlendirilmesi, hem de sosyal bir ihtiyacı karşılıyor olması nedeniyle 'konut', tüketicilerin kredi taleplerinde önemli bir yer tutmaktadır. Ziraat Bankası, müşterilerinin konut kredisi taleplerini; uygun faiz oranları, etkinliğini daha da artırmakta olduğu hızlı ve kolay değerlendirme süreçleri, her kesime uygun koşullarda sunulan geniş ürün yelpazesi ve gelire uygun özel ödeme planı seçenekleri ile karşılamayı sürdürmektedir. Bankamız, konut kredisini salt bir kredi vermekten öte, müşteriyle uzun vadeli bir birlikteliğin başlangıcı olarak görmekte ve konut kredisi müşterilerinin diğer tüm finansal ihtiyaçlarının karşılanmasında da tercih edeceği bütünsel çözüm önerileri sunmaktadır.

Uyguladığı fiyatlama politikasıyla, başta düşük ve orta gelir grubunda yer alan müşteriler olmak üzere farklı özellikteki müşterilerin konut alımı için ihtiyaç duyduğu finansmana erişim sağlanması, bankanın iş modelinde öncelikli olarak yer almaktadır. Bu anlayışla, Ziraat Bankası konut piyasasında özellikle son 3 yılda gösterdiği güçlü büyüme performansı sayesinde pazar payını sürekli büyüterek 2018 yılı ilk çeyreği sonu itibarıyla yaklaşık yüzde 25 seviyesine ulaştırmıştır.
Yaklaşık 200 milyar TL büyüklüğe sahip konut kredisi piyasasında; 2016 ve 2017 yıllarında sağlanan büyümenin yaklaşık yüzde 50'si Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilmiş olup, 2018 yılının ilk çeyreğinde de aynı trendin devam ettiği görülmektedir."

Ziraat Bankası’ndan sonra, konut kredisinde bir faiz indirme açıklaması da Halkbank’tan geldi. Banka, konut kredisinde faiz indirimine gittiğini açıklamıştı.

10 yıl vadeye ve 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde faiz oranını aylık yüzde 0,98 olarak belirlemek suretiyle indirime gittiklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, "Her aile bir ev sahibi olsun istiyoruz, müşterilerimize kolaylaştırıcı çözümler sunmayı aynı zamanda sosyal sorumluluk anlayışımızın bir gereği olarak görüyoruz" diye konuşmuştu.

Haber Kaynağı: Yenidüzen

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.