1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İNTİHAR ETTİ!
İNTİHAR ETTİ!

İNTİHAR ETTİ!

Eski OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu evinde ölü bulundu. İntihar ettiği iddia ediliyor.

A+A-

Türkiyenin karanlık dönemini yansıtan faili meçhul cinayeter ve JİTEM soruşturmalarında adı sık sık geçen Türkiye'nin ilk Olağanüstü Hal (OHAL) Valisi Hayri Kozakçıoğlu (75), Sarıyer'deki evinde intihar etti. Kozakçıoğlu adı özellikle OHAL valiliği döneminde gündemin üst sıralarına tırmanmıştı.

Hayri Kozakçıoğlu'nun cansız bedeni Reşitpaşa Mahallesi, Ayhan Sokak, No 2'deki tripleks villadaki evlerinde bulundu. Eşinin kilitli kapıyı açamayıp polise haber vermesi üzerine olay yerine gelen ekipler çilingir çağırdı. Çilingirin açtığı kapıdan içeri girildiğinde Hayri Kozakçıoğlu'nun cesediyle karşılaşıldı. İlk incelemede Kozakçıoğlu'nun, kapısı kilitli odasında göğsüne sıktığı tek kurşunla yaşamına son verdiği belirlendi. Hayri Kozakçıoğlu'nun silahını ateşlediği zaman henüz belirlenemedi. Eşinin bu sırada evin başka bir odasında bulunduğu ve silah sesini duymadığı belirtildi.

KAYIP YAKINLARI YARGILANMASINI İSTİYORDU

Kozakçıoğlu, OHAL Valisi olduğu dönemle ilgili bir çok faili meçhul cinayetle suçlanıyordu. Kayıp yakınları, Hayri Kozakçıoğlu'nun yargılanmasını da talep ediyordu.

GAZİ KATLİAMI'NDA İSTANBUL VALİSİ

Hayri Kozakçıoğlu, 12 Mart 1995 tarihinde İstanbul Gazi Mahallesi'nde Alevilerin gittiği bir kahvehanenin taranmasıyla başlayan  ve 17 kişinin hayatını kaybettiği olayların yaşandığı sırasında ise İstanbul Valisi görevini yapıyordu. Yine katliamıda yakınlarını kaybedenler olaylardan Hayri Kozakçıoğklu'nu sorumlu tuttu.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK İDDİALARI

1 Eylül 1993 tarihli Sabah Gazetesi’nde yer alan bir haberde İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun Olağanüstü Hal Bölge Valiliği hesaplarından 2 milyar lirayı (yaklaşık 250.000 dolar) kendi adına açılan hesaplara geçirdiğini ileri sürülmüştü. Kozakçıoğlu bu iddia karşısında söz konusu parayı dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli’nin onayı ile 12 Ağustos 1991’de kendi hesabına aktardığını ve 18 Ocak 1993’de Bölge Valiliği’nin talebi üzerine geri gönderdiğini ileri sürdü.

ÇİLLER İSTİFA İSTEDİ, KALEMLİ YALANLADI

Ancak Kalemli bu olaydan haberi olmadığını açıkladı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Kozakçıoğlu’nu istifaya davet ederken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Paralar örtülü ödenekten teröre karşı mücadele için verilmiştir. Ancak ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer” demişti.

HAYRİ KOZAKÇIOĞLU KİMDİR?

Evinde ölü bulunan ve intihar ettiği öne sürülen Hayri Kozakçıoğlu özellikle OHAL valiliğinde gündemin üst sıralarına tırmanmıştı.

Hayri Kozakçıoğlu 1938 yılında Manisa Alaşehir'de doğdu. İlk ve Ortaokulu Alaşehir’de, lise öğrenimini ise İzmir’de yaparak 1955 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Yüksek öğrenimini 1955 - 1959 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamlayarak 1959 yılında İçişleri Bakanlığında Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Çamlıhemşin, Ardeşen, Delice, Çüngüş, Çınar, Kepsut ve Gökçeada (İmroz) ilçelerinde kaymakamlık yaptıktan sonra 1970 yılında Mülkiye Müfettişliğine ve daha sonra Başmüfettişliğe atandı.

OHAL VALİLİĞİ TARTIŞMALIYDI

Güvenlik hizmetleri ile ilgili olarak bir süre yurt dışında inceleme ve araştırma yaptıktan sonra, 1978 yılında Erzurum Valiliğine atanan Kozakçıoğlu Vali kadrosu ile 1,5 yıl süre ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevini ifa ederek, 12 Eylül 1980‘den sonra Adana Valiliğine atandı.. 3 yıl süre ile Adana Valiliği ve 3,5 yıl Sakarya Valiliği görevlerinden sonra 12 Ocak 1987 tarihinde Diyarbakır Valiliği görevine başladı.  Bu görevi yürütürken 19 Temmuz 1987‘de Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne (OHAL)  atandı. 19 Ağustos 1991 tarihinde ise İstanbul Valiliğine atandı.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK BAŞINI AĞRITTI

1 Eylül 1993 tarihinde basında yer alan haberlerde  Hayri Kozakçıoğlu’nun Olağanüstü Hal Bölge Valiliği hesaplarından 2 milyar lirayı (yaklaşık 250.000 dolar) kendi adına açılan hesaplara geçirdiği ileri sürüldü. Kozakçıoğlu bu iddia karşısında söz konusu parayı dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli’nin onayı ile 12 Ağustos 1991’de kendi hesabına aktardığını ve 18 Ocak 1993’de Bölge Valiliği’nin talebi üzerine geri gönderdiğini ileri sürdü. Ancak Kalemli bu olaydan haberi olmadığını açıkladı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Kozakçıoğlu’nu istifaya davet ederken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Paralar örtülü ödenekten teröre karşı mücadele için verilmiştir. Ancak ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer” dedi.

Kozakçıoğlu, 1 Kasım 1995'de görevini Rıdvan Yenişen'e devretti. 20 ve 21. dönem İstanbul milletvekiliği yapan Kozakçıoğlu evli ve 3 çocuk babasıydı.

 

Kaynak: Akşam

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.