1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İPOTEKLİ KONUTLARIN SATIŞI YASASI…
İPOTEKLİ KONUTLARIN SATIŞI YASASI…

İPOTEKLİ KONUTLARIN SATIŞI YASASI…

İpotekli malların açık artırmayla satılmasına ilişkin yasa konusunda,

A+A-

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, ipotekli malların açık artırmayla satılmasına ilişkin yasa konusunda, aralarında Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos ve iktidardaki DİSİ partisi başkanı Averof Neofitu’nun da bulunduğu bazı hükümet yetkileriyle, dün Trodos’taki yazlık başkanlık konutunda bir toplantı yaptığı haber verildi.

Simerini gazetesi “Açık Artırmayla Yapılacak Satışlar Meclis’e Refakatçilerle Gidiyor… İlk Konutun Korunması İçin Yeni Yasalar Sunuluyor” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in, dün Trodos’ta yapılan toplantının ardından, tartışılmakta olan mevcut yasanın değişmediğini, ancak devletin korumasına ihtiyacı olanların evsiz kalmamaları için bu yasaya refakat edecek başka yasalar sunulacağını söylediğini aktardı.

Rum siyasi partilerin çoğunluğunun, ipotekli malların açık artırmayla satılmasına ilişkin yasayı oylamayı reddettiklerini anımsatan gazete, partilerin, Rum Yönetimi’nin Troyka’dan bir sonraki kredi dilimini alabilmesi için yasayı oylamaya ikna edilmeleri amacıyla, ipotekli malların satışıyla ilgili yasaya, korunmaya muhtaç grupların ilk konutlarının ve ödeme güçlüğü yasasıyla ilgili çerçevenin korunmasını hedefleyen yasaların eşlik edeceğini izah etti.

Gazete, elindeki bilgilere dayanarak, Trodos’taki yazlık başkanlık konutunda dün yapılan ve aralarında Maliye ve İçişleri Bakanlarının da bulunduğu toplantıda, ipotekli malların satışıyla ilgili mevcut yasada değişiklik yapılmamasına, ancak buna başka yasaların eşlik etmesine karar verildiğini yineledi.

Gazeteye göre Anastasiadis, toplantının ardından yaptığı açıklamada, mevcut yasaya eşlik edecek yasaların, devlet tarafından korunmaya ihtiyacı olanların korunmasıyla ilgili önlemleri öngöreceğini söyledi.

İpotekli malların satışıyla ilgili yasaya eşlik edecek olan önlemlerle birlikte, tartışmalı yasanın oylanmasına yol açabilecek “altın oranın” bulunabileceğinden emin olduğunu dile getiren Anastasiadis, bu önlemlerin hem partilerin, hem de toplumun endişelerini dağıtacağını belirtti.

Alınacak önlemlerle ilgili yasaların, oylanmaları ve akabinde de Meclise sunulmaları için, yarınki Rum Bakanlar Kurulu toplantısında masaya yatırılacağını yazan gazete, ödeme güçlüğü yasasıyla ilgili çerçevenin de yarınki Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacağını belirtti.

Rum siyasi partileri tarafından dile getirilen endişelerin farkında olduklarını da ifade eden Anastasiadis, hükümetin, 30 Temmuz’da ilan edilen şeylerin benimsenmesi ve ileriye götürülmesi için çalıştığını dile getirdi.

Anastasiadis, herkesin, yasanın oylanmasıyla hissetmek istediği güven duygusuna katkıda bulunmak için, siyasi parti başkanlarını dünden itibaren bilgilendirmeye başladığını da dile getirdi.

Devletin ilk konutu talep edecek olanları destekleyebilmesi için parası olup olmadığının kendisine sorulması üzerine, para olduğunu ve bu şekilde başka kaynaklardan para alınmasının gerekmeyeceğini ifade eden Anastasiadis, yasanın Meclis tarafından reddi halinde, bir B planı olmadığını sözlerine ekledi.

Alithia gazetesi ise “Anastasiadis İnisiyatif Üstlendi… Meclis Kararıyla ve Başkanın İmzasıyla” başlığıyla manşetten yayımladığı haberinde, Meclis’e sunulacak olan önlemlerle, değeri 350 bin Euro’ya kadar olacak olan ilk konutun ucuza satılmaktan korunacağını yazdı.

Gazete, 11 milyon Euro civarında bir fona sahip olan Rum Konut Finansman Kurumu’nun ise, konutun elden çıkarılmasının kaçınılmaz olduğu durumda, müdahale edeceğini ve faizleri ödeyeceğini ekledi.

Haber Fileleftheros gazetesinde “Yeni Paketle Köprü… Başkan İpotekli Malların Satışı Konusunda En Nihayet Partileri İkna Etmeye Çalışıyor”, Politis’te “Anastasiadis’in Çözümü Çıkış Yolları Sunuyor- Ödeme Güçlüğü Yasasıyla İlgili Çerçeve Meclise Gönderilecek ve İmzalanacak”, Haravgi’de ise “Kılıfı Koruyup İçeriği Muhafaza Ediyorlar” başlığıyla yer aldı.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.