1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İŞ KAZALARINDA TAHKİKATLAR UZUN, DENETİM YETERSİZ
İŞ KAZALARINDA TAHKİKATLAR UZUN, DENETİM YETERSİZ

İŞ KAZALARINDA TAHKİKATLAR UZUN, DENETİM YETERSİZ

İş kazalarında tahkikatlar uzun, denetim yetersiz

A+A-

Yılda 200’den fazla iş kazasının meydana geldiği ülkemizde, 2015’in ilk günlerinden bu yana biri ölümle sonuçlanan 5 iş kazası meydana geldi. Kazalardan ikisi geçtiğimiz hafta sonu yaşanırken, diğer 3 kazanın üzerinden 2 aya yakın zaman geçmesine rağmen, hiçbirinin tahkikatı henüz sonuçlanamadı. Tahkikatların uzun sürmesinin yanı sıra, en çok iş kazasının yaşandığı inşaat alanları konusunda ise yapı denetimlerinde yaşanan sıkıntılar gündeme geldi.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre, Çalışma Dairesi Müdürü İsmail Bayhanlı, 5 iş kazasından 4’ünün tahkikatlarının devam ettiğinin altını çizerken, inşaat alanlarında yapı denetimi ve kontrolleri konusunda ise, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Mimar Mühendis Odaları Birliği, İnşaat Müteahhitleri Birliği ve Taşeronalar Birliği’nin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

21 Şubat’ta Girne’de, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda Liman Yolu üzerinde bir otel inşaatının bodrum katının tavanının çökmesi sonucu 6 işçinin yaralanması, iş kazaları ve iş güvenliği konusunda yaşanan sorunları yeniden gündeme getirdi.

Son dönemlerde meydana gelen 5 iş kazası konusunda Kıbrıs Postası’nın sorularını yanıtlayan Çalışma Dairesi Müdürü İsmail Bayhanlı, söz konusu otel inşaatında tavan çökmesi sonucunda işçileri yaralanması nedeniyle Çalışma Dairesi’ne bağlı müfettişler tarafından tahkikat yapılacağını ve olayla ilgili ihmalkârlığı olanlar hakkında da suç dosyası göndereceklerini kaydetti.

Aynı inşaatta ölümlü kaza mahkemeye taşındı

Bayhanlı söz konusu olayın yaşandığı otel inşaatında 4 Eylül’de meydana gelen ve 19 yaşındaki işçi Cuma Cemiloğlu’nun ölümüyle sonuçlanan ölümlü iş kazasında ise, işverenin sorumluluğunun saptandığını ve konunu mahkemeye intikal ettiğini vurguladı.

Bu yıl sonuçlanan tahkikat yok

1 Ocak’tan itibaren biri ölümle sonuçlanan 5 iş kazasının yaşandığı ülkemizde, Çalışma Dairesi’ne bağlı müfettişler tarafından yürütülen tahkikatlar ise henüz sonuçlandırılmadı.

2015’in ilk kazası olan Haspolat Sanayi Bölgesi’nde Levent Mozaik Fabrikası’nda 42 yaşındaki Metin Çirkin’in ölümüyle sonuçlanan iş kazasının tahkikatının tamamlanma aşamasında olduğunu açıklayan Çalışma Dairesi Müdürü İsmail Bayhanlı, müfettişlerinin raporlarını sunmalarının ardından, işverenin sorumlu olduğunun saptanması halinde konunun mahkemey taşınacağını kaydetti.

Bayhanlı’nın açıklamasına göre, 27 Ocak’ta Gönyeli Yenikent’teki bir inşaatın beton dökümü sonucunda çökmesi nedeniyle yaşları 40 ila 47 arasında değişen 4 işçinin hafif yaralandığı iş kazası ile 9 Şubat’ta Thalasamia Kan Merkezi çatısında çalışan 35 yaşındaki Mehmet Sayar’ın 10 metreden aşağıya düşmesiyle sonuçlanan iş kazasının tahkikatları da devam ediyor.

Bayhanlı, 20 Şubat Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi Özsapmaz Möble’de meydana gelen ve 42 yaşındaki Murat Yalçın’ın merdivenden düşerek yaralanmasıyla sonuçlanan iş kazasının da tahkikatının devam ettiğini ancak 1 metreden kısa bir yükseklikten düşme sonucu yaralanmayla sonuçlanan olay konusunda, polisten olayın oluş sebebiyle ilgili bilgi beklendiğinin altını çizdi.

İnşaatlarda yapı denetimi

Bayhanlı, 21 Şubat’ta meydana gelen ve 6 işçinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili olarak yapı denetimini de gündeme getirdi.

Olayın tümüyle iş sağlığı ve güvenliği konusuyla ilgili olmadığını ifade eden Bayhanlı, olayın bir inşaat alanında yaşanması ve inşaatta çökmeye bağlı olarak yaralanmaların meydana gelmesi nedeniyle yapı denetimi ve yapı kontrolleriyle de ilişkili olduğunu vurguladı.

Bayhanlı, “Burada yapı güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirler var. Bu tamamen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili değildir. Yapılarda çökmelerde olan olaylar tamamen mesleki yetersizliklerden dolayı olan durumdur” dedi.

Bayanlı, bu tür olayların yaşanmaması için yapı denetimlerinin ve yapı kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, bu konuda başta Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı olmak üzere Mimar Mühendis Odaları Birliği, İnşaat Müteahhitleri Birliği ve Taşeronalar Birliği’nin de üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

Geçen yıldan 5 dava

Bayhanlı, geçtiğimiz yıl meydana gelen ölümlü iş kazaları konusunda ise 5 dosyanın mahkemede görüşülmesinin beklendiğini vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.