1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İŞÇİ GELECEĞİNİ YİYOR!
İŞÇİ GELECEĞİNİ YİYOR!

İŞÇİ GELECEĞİNİ YİYOR!

Dara düşen çalışan da devlet kurumları da İhtiyat Sandığı kapısına koşuyor. Devletin 1,5 trilyon lira borçlu olduğu kurumdan her ay çalışana milyonlarca lira avans ödeniyor.

A+A-

2012’DE TOPLAM 67 MİLYON TL İhtiyat Sandığı Kurumu verilerine göre, 2012 yılında toplam 67 milyon 518 bin 815 TL avans ödemesi yapıldı. 2012’nin Ocak ayında 651, Şubat ayında 938, Mart ayında 910, Nisan ayında 786, Mayıs ayında 831, Haziran ayında 730, Temmuz ayında 722, Ağustos ayında 691, Eylül ayında 639, Ekim ayında 612, Kasım ayında 690 ve Aralık ayında toplam 490 kişi avans aldı. 

SON ÜÇ AYDA 18 MİLYON TL AVANS Bu yılın ilk üç ayına bakıldığı zaman, avans taleplerindeki artış dikkat çekiyor. Raporlara göre, 2013’ün ilk ayında toplam 292 kişiye 3 milyon 184 bin 420 TL, Şubat ayında 965 kişiye 8 milyon 371 bin 340 TL ve Mart ayında ise 812 kişiye 6 milyon 663 bin 720 TL avans ödemesi yapıldı. 

METCOOĞLU: KURUM DİMDİK AYAKTADIR İhtiyat Sandığı Müdürü Mehmet Metcooğlu, “Kurum dimdik ayaktadır. Her türlü ihtiyacı karşılayacak kapasitededir. Herkes bu kurumu korumak ve geliştirmek zorundadır. Burası özel çalışanın güvencesidir. Bu kuruma vurulacak bir darbe özel sektör çalışanının borçlanmak amacıyla geleceği yeri yok etmektir” diye konuştu.

Özelde çalışanın tek güvencesi olan İhtiyat Sandığı’nın içine girdiği işin içinden çıkılmaz durum, birikimi olanı endişeye sokarken, çalışanlar sandıkta bulunan parasına koşuyor. İhtiyaçlarını karşılamak isteyen, borcunu ödeyemeyen vatandaş, birikimlerini kullanma yoluna gidiyor. Bugün KKTC’de 43 bin ihtiyat sandıklı çalışan varken, her geçen yıl İhtiyat Sandığı’na yapılan avans başvurusu da artıyor. Geçtiğimiz yıl İhtiyat Sandığı’ndan toplam 67 milyon 518 bin 815 TL ödeme yapılırken, bu yılın ilk üç ayında sandıktan toplam 18 milyon 219 bin 480 TL avans çıkışı yapıldı. 

Devlet kurumlarının 1,5 trilyon borçlu olduğu İhtiyat Sandığı’nda gelirler de azalmış durumda ancak kurum müdürü Mehmet Metcooğlu, Havadis aracılığıyla yaptığı açıklamada, “İhtiyat Sandığı dimdik ayaktadır. Tüm ihtiyaçları zamanında karşılayacak gücümüz de vardır. Çalışanın panik yapmasını gerektirecek bir ortam yok. İhtiyat Sandığı batmaz” diye konuştu.

Her ay yüzlerce kişi avansa başvuruyor

İhtiyat Sandığı Kurumu verilerine göre, 2012 yılında toplam 67 milyon 67 milyon 518 bin 815 TL avans ödemesi yapıldı. Verilere göre, 2012’nin Ocak ayında 651, Şubat ayında 938, Mart ayında 910, Nisan ayında 786, Mayıs ayında 831, Haziran ayında 730, Temmuz ayında 722, Ağustos ayında 691, Eylül ayında 639, Ekim ayında 612, Kasım ayında 690 ve Aralık ayında toplam 490 kişi avans aldı.

İlk üç ayda 18 milyon avans

Bu yılın ilk üç ayına bakıldığı zaman da, avans taleplerinde artış dikkat çekiyor. Raporlara göre, 2013’ün ilk ayında toplam 292 kişiye 3 milyon 184 bin 420 TL, Şubat ayında 965 kişiye 8 milyon 371 bin 340 TL ve Mart ayında ise 812 kişiye 6 milyon 663 bin 720 TL avans ödemesi yapıldı.

Maliye ile yönetim kurulu görüşmeleri tıkandı

Maliye Bakanlığı borçlar için geri ödeme konusunda bir adım attı ancak faizler konusunda İhtiyat Sandığı Yönetim kurulu ile anlaşmaya varamadı. Faiz oraları konusunda zıtlaşan iki kurum çözüm bulamıyor. İhtiyat Sandığı yönetimi, Maliye Bakanlığı’na yüzde 11 oranında faiz için direnirken, bakanlık yüzde 6-6,5 oranında ısrarlı. Hatta TC, bu oranın yılsonu yüzde 4-5’e kadar düşmesi konusunda baskı yapıyor. Aynı kaynaklar eğer, yüzde 6-6,5 oranında anlaşılırsa, İhtiyat Sandığı’na 70-80 milyon geri ödeme yapılması gündeme geleceğini de belirtiyor.

Metcooğlu: Panik yapılacak bir durum yok

İhtiyat Sandığı Kurumu Müdürü Mehmet Metcooğlu, kurumun dimdik ayakta olduğunu söyledi ve “Panik yapmayın” çağrısında bulundu. Metcooğlu, herkesin İhtiyat Sandığı’na sahip çıkmasını istedi. Metcooğlu, bir finans kuruluşunda veya bir banka işletmesinde iflas etti ifadesinin talebi artıracağına dikkat çekerek, bunun sonucunda işletmelerin yok olabileceğini söyledi. İhtiyat Sandığı’nın çalışanın işçinin, parasının nemalandırıldığı bir yer olduğuna vurgu yapan Metcooğlu, “İhtiyat Sandığı’na yatırım geldiği gibi ödeme de olduğu bir gerçektir. Giriş de olacak çıkış da olacak. Ülkedeki ekonomik yapıda bazı değişiklikler olması halinde buraya avans olarak talep artacak. Bu talebi anında karşıladığımız da kamuoyu tarafından biliniyor. Çalışanı hiç bekletmeden işlemler tamamlanır tamamlanmaz hızla yapılıyor. Bu konuda özverili ile çalışan İhtiyat Sandığı çalışanlarına da teşekkürü borç bilirim” şeklinde konuştu.

Mevcut birikimlerden kaynak aktarması yapılıyor

Metcooğlu, kurumda talebi süratli şekilde karşılanması halinde mevduatlarda bir azalma olacağının da bilinmesini istedi ve şu anda mevcut birikimlerden kaynak aktarması yapıldığını söyledi. Bunun çalışanların mağdur edilmemesi ve ihtiyaçlarının süratle karşılanması adına yapıldığının altını çizen Metcooğlu, ekonominin gidişatına göre arz ve taleplerin farklık gösterdiğini kaydetti. Metcooğlu ekonominin iyiye gittiği zamanlarda talebin azaldığını, aylık olarak toplanılan yatırım miktarının bunu karşıladığını söyledi.

“Sebepler belli...”

Avans talebinde bir artış olduğunu da doğrulayan Metcooğlu, bu talebin gerek ihtiyaçların farklığından, gerekse ekonominin durgunlaşmasından kaynaklandığını belirtti.
Metcooğlu ayrıca şunları söyledi:


“Biz topladığımız mevcutlarımızın yetersiz olmasından dolayı, talepler için bankalardan vadeli mevduatlardan aktarma yapıyoruz. Böylece vadeliye yapılan mevduatlarda bir azalış oluşacak. Ancak 2010’a kadar her iki ayda 10-15 milyon TL, mevduata aktardığımız da bir gerçek. Daire müdürü olarak atandığım günlerde bu yatırımlar yapılırken, daha sonraki günlerde mevcutların erimesi olayının nedenleri bellidir. Çalışan bizden parasını emekli olması halinde kendisine ödüyoruz. Geçmişte bir aylık yatırımı eksik olması halinde bu ödeme yapılamıyordu, yani işverenin çalışan için prim depozitini yatırması gerekiyordu. Bu ya işverenden ya da mahkeme yoluyla alabildiğimiz takdirde yapılırdı. Vatandaşın mağdur olmaması için 2010 yılında KTHY’nin batması üzerine yönetim kurulumuz çalışanın mağduriyetinin giderilmesi amacıyla, kısmi ödeme dediğimiz bir karar üretilmiş ve bakan bu kararı onaylamıştı mahkeme süreci beklenmeden mevcut parasını vatandaşa ödeme kararı verildi. Geçmişte bu paralar, bankadaki vadeli mevduatta görünüyordu ancak çalışanın hiç bir suçu olmadığı nedeniyle içerdeki mevcut birikimleri kendisine anında ödeniyor daha sonra işverenden alınan gerek mahkeme yatırımları ikinci bir çek olarak ödüyoruz. Bu kararı almamış olsaydık mevcutlarda erime olmayacaktı ama çalışan da mağdur olacaktı. Ben o kararın arkasındayım. Ayrıca TC’den gelen vatandaşların İhtiyat Sandığı kapsamından çıkarılması, prim oranının düşürülmesi de ayda 7.5 milyonluk bir kayba neden oldu. Biz bu kaybı da vadeli mevduatlardan aktararak karşılamaktayız.


“Bu para kolay bitmez, geri ödeme konusu gündemde”

Metcooğlu devletin İhtiyat Sandığı’na olan borcunun 1,5 trilyon olduğunu da doğrularken, ancak ödemelerde bir sorun olmadığını söyledi. Metcooğlu net ifadelerle vatandaşa çağrı yaptı ve şunları kaydetti:

“Paniğe kapılacak bir durum yok. Her türlü ödemeyi biz yapıyoruz, anında ödüyoruz. Bu para kolay bitmez. Kurumda bir soru yok. İhtiyat Sandığı’nın batan bankalardaki paralarıyla ilgili son aşamaya gelindi. Batan bankalardaki paralarımızı da alacağız. Maliye Bakanlığı’nın geri ödeme konusunda, TC ile yapılan protokol gereği 300 milyon faizlerin düşmesi için ayrılan para var. Bir taleple karşı karşıyayız ancak somut değil. İlk kez bu konuda ilk defa geri ödeme konusu gündeme geldi. Yönetim Kurulu tartışıyor. Geri ödeme de gerçekleşmesi halinde ve alacaklarımızın da bir takvime bağlanması sıkıntılarımızı ortada kaldırır. Ayrıca Kıb-Tek’e verdiğimiz bloke 1 milyon ayda, her ay tahsil edilebilir konuma geldi. 20 milyon dolar için Kıb-Tek’le geri dönüşümde faiz konusunda pürüz var. 36 milyon karşılığı geri ödeme için de görüşmeler sürüyor. Bunu da tahsile gidiyoruz. Geri ödemeler sağlanacak. Devletin kurumdan borçlandığı iç borçlanma için de görüşmeleri yapılıyor.”

“Bu kuruma vurulacak darbe özel sektör çalışanına vurulur”
Metcooğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

“Sıkıntı yok. Kurum dimdik ayaktadır. Her türlü ihtiyacı karşılayacak kapasitededir. Herkes bu kurumu korumak ve geliştirmek zorundadır. Burası özel çalışanın güvencesidir. Bu kuruma vurulacak bir darbe özel sektör çalışanının borçlanmak amacıyla geleceği yeri yok etmektir. Her birey bu kurum için yapılacak olan açıklamaları da önlemek zorundadır. Her KKTC vatandaşı buraya sahip çıkmalıdır.”

 

Kaynak: Havadis

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.