1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “İŞÇİLERE KÖLELİK KOŞULLARI DAYATILIYOR”
“İŞÇİLERE KÖLELİK KOŞULLARI DAYATILIYOR”

“İŞÇİLERE KÖLELİK KOŞULLARI DAYATILIYOR”

55 TL’lik artış yapılması; “işçi ve çalışanlarla dalga geçmek”

A+A-

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, hükümet ve işveren tarafının oylarıyla saptanan asgari ücrete brüt 55 TL’lik artış yapılmasının; “işçi ve çalışanlarla dalga geçmek” anlamına geldiğini iddia ederek, “işçilere kölelik koşullarının dayatıldığını” öne sürdü.

Korkmazhan yazılı açıklamasında, yeni asgari ücret konusunda hükümet ve işveren kesimini eleştirerek, işçi ve çalışanların çok zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini kaydetti.

Emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarının daha da zorlaştırıldığını ifade eden Korkmazhan, asgari ücretli çalışanların açlık ve sefalete mahkum edildiğini savunarak, bunu şiddetle protesto ettiklerini kaydetti.

“EŞEL MOBİL DEVREYE KONMALI”

Asgari ücrete yapılan artışı “komik” olarak niteleyen ve bunun kabul edilemez olduğunu belirten Korkmazhan, “Biran önce asgari ücrete hayat pahalılığı oranında insanca yaşama olanak sağlayacak artış yapılmalıdır. Bunun yanında tüm çalışanları kapsayacak şekilde maaş ve ücretleri hayat pahalılığı karşısında koruyan ve fiyat artışlarıyla doğru orantılı olarak artmasını sağlayan eşel-mobil sistemi uygulamaya konmalıdır” dedi.

Korkmazhan, özel sektörde sendikalaşmayı zorunlu hale getirecek yasal düzenlemenin yapılmasını da talep etti ve hükümete, özel sektörde sendikalaşmanın önünü açıp çalışanların sosyal kazanımları için örgütlenmelerine olanak sağlayacak yasal düzenlemeyi biran önce Meclisten geçirme çağrısı yaptı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.