1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. IŞIK KİTABEVİ'NİN 27. KİTAP FUARI BAŞLADI
IŞIK KİTABEVİ'NİN 27. KİTAP FUARI BAŞLADI

IŞIK KİTABEVİ'NİN 27. KİTAP FUARI BAŞLADI

Kitapseverlerin binlerce kitapla buluştuğu, birçok konunun panellerde tartışıldığı ve imza günlerinin yer aldığı

A+A-

 

Kitapseverlerin binlerce kitapla buluştuğu, birçok konunun panellerde tartışıldığı ve imza günlerinin yer aldığı Işık Kitabevi’nin 27. Kitap Fuarı, dün akşam başladı.

“Değişim; Yeni Birey, Yeni Siyaset, Yeni Kültür, Hangi Yeni?” ana temasıyla düzenlenen fuar, Lefkoşa’da Gençlik Merkezi’nin faaliyet gösterdiği Kızılbaş Kilisesi’nde 5 Eylül’e dek sürecek. Onur konuğunun Kıbrıs Rum Yönetimi eski başkanlarından Yorgos Vasiliu’nun olduğu fuarda, dün akşamki açılışta Koop Süt’e “Onur Ödülü”  verildi.

Kitap fuarının açılışına aralarında 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’nın da bulunduğu kitapseverler katıldı.

MERLEN: “FUAR BOYUNCA DEĞİŞİMİ TARTIŞACAĞIZ”

Işık Kitabevi sahibi Nahide Merlen, Kitap Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, güncel ve toplumsal sorunlarla bağlantılı olarak “değişim” konu başlığını seçtiklerini ve bu konuyu fuar boyunca tartışacaklarını söyledi.

Merlen, bu yılki onur ödülünü özelleştirilmekle karşı karşıya kalan Koop Süt’ün, kooperatiflerin ve çalışanlarının gayretiyle yaşatılması nedeniyle Koop-Süt’e verme kararı aldıklarını belirtti.

Fuar programı hakkında bilgi veren Merlen, katkıda bulunanlara da teşekkür etti.

HARMANCI: “DEĞİŞİM, SOLUN ÇOK İYİ DEĞERLENDİRMESİ GEREKEN BİR OLGU”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, kitap fuarının ana teması olan “değişim” olgusunu, solun da çok iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Harmancı, böylece yeni siyasetin nasıl kurgulanması gerektiği konusunda fikirler üretileceğini kaydetti.

27. yılına ulaşan Işık Kitap Fuarı’nın onur ödülünün verildiği Koop Süt’ün, kötü örnekler yanında bazı kurumların nasıl ayakta kaldığını gösteren güzel bir örnek olduğunu anlatan Harmancı, fuarı düzenleyen Işık Kitabevi’ni kutladı.

TALAT: “KOOP-SÜT’E VERİLEN ÖDÜL ÇOK ANLAMLI”

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise ilkine de katıldığı Işık Kitabevi Kitap Fuarı’nın bu kadar devam edeceğini ilk yıllarda düşünmediğini belirterek, fuarın Kıbrıs Türk kültür ve sanatına önemli bir katkı olduğunu söyledi; bu başarıyı gösteren kitabevini kutladı.

Mehmet Ali Talat, istikrarlı çabaları ve yayınlarıyla bugünlere ulaşan Işık Kitabevi’nin bu yıl Koop-Süt’e verdiği ödülün çok anlamlı olduğunu vurgulayarak Koop-Süt’ün zor bir şeyi başardığını ve ülkenin önemli bir değeri olduğunu söyledi.

Koop-Süt’ün, çok ciddi girişimlerle rayına oturtulduğunu ve topluma yeniden umut aşılayan bir noktaya gelindiğini ifade eden Talat, bu başarının kutlanması gerektiğini belirtti. Bir kültürel etkinlik sırasında ekonomik faaliyetin ödüllendirilmesinin de güzel anlam taşıdığını ifade eden Talat, ödülün Kıbrıslı Türklerin varlığının öneminin vurgulanması açısından da güzel düşünüldüğünü kaydetti.

KOOP-SÜT VE KOOP-SEN’E PLAKETLER

Fuarın açılışında daha sonra Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz’e 2. Cumhurbaşkanı Talat; Koop-Süt Müdürü Salih Yücesoylu’ya da LTB Başkanı Harmancı tarafından onur ödülü plaketleri takdim edildi.Açılışta Ataman Kınış ve Destine Talu müzik dinletisi de sundu.

BU AKŞAM PANEL: “MEDYADA DEĞİŞİM/YAZILI BASIN NEREYE GİDİYOR?”

Işık Kitabevi 27. Kitap Fuarı’nda bu akşam Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nce düzenlenen “Medyada Değişim/Yazılı Basın Nereye Gidiyor?” konulu panel yer alacak.

Saat 20.30’da başlayacak panelin konuşmacıları Süleyman Ergüçlü (Kıbrıs Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Cenk Mutluyakalı (Yenidüzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Nilüfer Hamid Türksoy (DAÜ İşletme Fakültesi Siyaset Bilimleri Okutmanı); moderatörü ise Yrd. Doç. Dr. İbrahim Özejder (YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi) olacak.

Toplam 9 panel ve söyleşinin yer alacağı Işık Kitabevi 27. Kitap Fuarı’na, Türkiye’nin tanınmış yazarlarından Sinan Akyüz cumartesi sabahı imza günüyle, aynı akşam ise söyleşisiyle konuk olacak. Kitap fuarında, Kıbrıslı Türk yazarların yeni çıkan kitapları da okurlarla buluşuyor.

5 Eylül’e dek sürecek fuar boyunca tüm kitaplar yüzde 10 indirimli satılıyor. Fuar pazar günü dışında 10.00-13.00 ve 17.00-24.00 arasında; pazar günü ise 17.00-24.00 arasında açık olacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.