1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İSKELE AYAĞA KALKTI!
İSKELE AYAĞA KALKTI!

İSKELE AYAĞA KALKTI!

Kıbrıs Türk Petrolleri’nin, tarihi eserlerin de bulunduğu bölgede ÇED raporu almadan başlattığı çalışma önce vatandaşa, sonra da resmi makamlara takıldı.

A+A-

Kıbrıs Türk Petrolleri’nin, kapasite artırımına gitmek amacıyla başlattığı çalışma vatandaşların engeline takıldı. Yeni İskele Boğaz ve Kalecik Köyü yakınlarını da içine alan bölgede yapılan çalışmaların, Templarlar Şövalyeleri'nden kalan Gastria Kalesi kalıntılılarını yok ettiğini düşünen vatandaşlar, durumdan yetkilileri haberdar ederek çalışmaların durdurulmasını sağladı. 

Tarihi eserlere zarar verdiği gerekçesiyle Yeni İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz'in talimatıyla polis tarafından durdurulan çalışmanın ÇED Raporunun olmadığı da belirtildi. Star Kıbrıs’a konuşan Merhametsiz, şirketin çalışmalar için kendilerine başvurduğunu, ÇED raporunun alınması durumunda izin vereceklerini söylediklerini ancak izin alınmadan çalışmaların başladığını belirtti. 

Polisin gitmesinin ardından çalışmaların yine başladığı ve kazılan alanda altın heykel bulunduğu iddiaları gündeme gelirken, bu iddialar Bünyamin Merhametsiz tarafından yalanlandı. 

Kıbrıs Türk Petrolleri'ne ait telli alan içerisinde başlatılan kazı çalışmaları, tarihi eserlere zarar verildiği gerekçesiyle Yeni İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz'in talimatıyla polis tarafından durduruldu. Konuyla ilgili olarak Star Kıbrıs’a konuşan Bünyamin Merhametsiz, bu şirketin çalışmalar için bundan iki ay kadar önce kendilerine başvurduğunu, kendilerinin de Çevre Dairesi’nin onay verdiği ÇED raporunun gelmesi halinde izin vereceklerini söylediklerini kaydetti. 

“ÇED RAPORU GELMEDEN BAŞLADILAR” 

Şirketin ÇED raporu getirmeden çalışmalara başladığını belirten Merhametsiz sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünkü çalışmaların tarihi alana zarar verip vermediğini bilmiyoruz. Bize ‘faaliyet var’ diye ihbar geldi. Şirket kapasite artırımı bize başvuru yapmıştı. Biz dosyayı aldık. ÇED raporu istedik. Çevre Dairesi ÇED raporuna onay verirse dosyayı duruma göre değerlendireceğiz. Henüz ruhsat getirmedikleri için durdurduk. Getirdikten sonra bakacağız.” 

“TARİHİ ESERLER DE ÇED RAPORU KOMİSYONUNDA YER ALIYOR” 

Bünyamin Merhametsiz, “ÇED raporunun olumlu çıkması halinde tarihi yapılara zarar verecek bir çalışmaya izin verir misiniz” şeklindeki bir soruya da şu yanıtı verdi: “Her bölge için farklıdır ama genelde ÇED raporunun verildiği komisyonda Çevre Dairesi, Eski Eserler, Jeoloji Dairesi ve –şayet emirname kapsamında ise- ilgili daireler yer alır. Yani Eski Eserler Dairesi de ÇED raporu veren komisyondadır. Komisyondan rapor ona göre çıkar. Dolasıyla ÇED raporu çıkmışsa orada tarihi eser yok demektir. Zaten eski eser olsa ÇED raporu çıkmaz.” 

“PAZARTESİ GETİRİRLERSE BAKACAĞIZ” 

Kendilerinin başlayan bir çalışmayı durdurduklarını ifade eden Merhametsiz, “bize aşağı yukarı iki ay önce 5 tane kapasite artırımı için başvurmuşlardı. Bugün de (dün) altını dolduracaklarmış. Biz bu çalışmayı durdurduk. Pazartesi gelmelerini söyledik. Ruhsat alırlarsa izin vereceğiz. Şayet alamazlarsa kendilerine izah edeceğiz” dedi. 

ALTIN HEYKEL BULUNDU İDDİASI 

Polisin gitmesinin ardından çalışmaların yine başladığı ve kazılan alanda altın heykel bulunduğu iddiaları gündeme gelirken, bu iddialar Bünyamin Merhametsiz tarafından yalanlandı. Star’a konuşan Merhametsiz, kendilerine akşam saatlerinde bölgede tarihi eser bulunduğuna dair bir bilgi geldiğini, bunun üzerine bölgeye gittiklerini ancak çalışma yapan kimsenin bulunmadığını ifade ederek, “böyle bir şey yok” dedi.

 

Kaynak: Star Kıbrıs

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.