1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “İSLAM İLE DEĞİL, EL KAİDE VE TALİBAN İLE SAVAŞ HALİNDEYİZ”
“İSLAM İLE DEĞİL, EL KAİDE VE TALİBAN İLE SAVAŞ HALİNDEYİZ”

“İSLAM İLE DEĞİL, EL KAİDE VE TALİBAN İLE SAVAŞ HALİNDEYİZ”

ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin İslam ile savaşta olmadığını belirterek, "ABD, El Kaide, Taliban ve onlarla bağlantılı güçlerle savaş halinde" dedi.

A+A-

Ulusal Savunma Üniversitesinde terörizmle ilgili gelecekteki mücadele stratejiyle ilgili açıklamalarda bulunan Obama, Guantanomo hapishanesinden insansız hava uçaklarının kullanılmasına, ABD'nin yeni terörle mücadele yöntemlerinden Guantanamo Hapishanesine birçok konuya değindi.

ABD'nin El Kaide, Taliban ve onlarla bağlantılı güçlerle savaş halinde olduğunu kaydeden Obama, "Yüz yüze kaldığımız terörizm genel bir ideoloji ile beslendi o da bazı aşırılar tarafından ortaya konulan, İslam'ın ABD ve Batı ile uyuşmazlık içinde olduğu ve siviller dahil Batılı hedeflere yönelik şiddetin daha önemli bir gaye için haklılaştırılabileceği inancı. Bu ideoloji bir yalana dayanıyor. ABD İslam ile savaşta değil ve bu ideoloji, terörist saldırıların en sık kurbanı olan Müslümanların çoğunluğu tarafından da reddediliyor" diye konuştu.

Obama, Guantanamo Hapishanesi'nin anayasaya uygun olmadığını, Amerika'nın değerlerine yakışmadığını belirterek, "Adalet duygumuz bundan daha güçlü" dedi.

Kendisinin de daha önce burayı kapatmaya çalıştığını hatırlatan Obama, terör suçu işleyip de ABD mahkemelerinde yargılanan ve mahkum edilenler arasında şu ana kadar hapishanelerden kaçabilenin görülmediğini vurguladı.

Obama, sırf bu hapishane için her yıl 150 milyon dolar harcamaları gerektiğine dikkati çekerek, ülkenin eğitim ve araştırmada kaynağa ihtiyacı olduğu dönemde bunun anlamsızlığına işaret etti.

Kongre'nin tutukluların başka ülkelere transferini engelleyen karar çıkardığını hatırlatan Obama, Kongre'ye Guantanamo hapishanesindeki tutukluların transferine yönelik engeli kaldırmaları çağrısı yaptı.

Obama, "Savunma Bakanlığı'ndan, askeri bir komisyon oluşturabileceğimiz ABD'de bir yer dizayn etmelerini istedim. Ayrıca, tek görevi tutukluların üçüncü ülkelere transferini başarıyla yerine getirecek Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarında yeni bir temsilci atıyorum. Yemen'e tutuklu transferine yönelik morotoryumu kaldırıyorum. Diğer ülkelere gitmesi belirlenenleri transfer edeceğiz, töreristleri kendi mahkeme ve askeri yargı sistemimizde adalet önüne çıkaracağız ve her tutuklu için yargı denetiminin açık olması yönünde ısrar edeceğiz" dedi.

Obama, hapishanedeki, aleyhine dava açılamayan tehlikeli saldırılara karışanların durumunun ne olacağına ilişkin yasal sorunların ise Guantanamo'nun kapatılmasıyla çözülebileceğine inandığını kaydetti.

Konuşmasının Guantanamo ile ilgili bölümüne başladığı sırada Obama ve bir kadın izleyici arasında tartışma yaşandı.

Protestocunun ısrarla sözünü bölmesi üzerine Obama, "Burada konuşma özgürlüğü var ama madam sizin konuşabildiğiniz gibi ben de konuşmamı sürdürebilmeliyim değil mi" dedi.

Obama'nın konuşması sırasında protestocu kadının sözünü birkaç kez daha kesmesi üzerine, Obama konuşmasını kesti ve bir müddet protestocunun sözlerini bitirmesini bekledi.

Obama daha sonra, "Bayanın sözleri dinlenmeye değer, birçok sözüne katılmasam da" dedi ve bunun demokrasi için gerekli olduğunu kaydetti.

“ABD BİR YOL AYRIMINDA”

ABD Başkanı Barack Obama, "ABD bir yol ayrımında. (Terörle mücadele stratejisi kararı) korkularla değil, zor kazanılmış bilgelikle alınmalı" dedi.

Obama, Ulusal Savunma Üniversitesi'nde terörizmle ilgili gelecekteki mücadele stratejileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Konuşmasına ABD'nin özgürlüklere verdiği önemle başlayan Obama, bu özgürlük mücadelesinde ülkenin tarih boyunca katıldığı savaşlara değindi. Son dönemdeki Afganistan ve Irak'taki savaşları hatırlatan Obama, kendisinin yönetime gelmesinden sonraki çalışmalarıyla artık ABD'nin, terörizme karşı daha güvenli bir yer olduğunu kaydetti.

Geçen 10 yıldaki savaşlarda trilyon dolarlar harcandığını, hayatların feda edildiğini belirten Obama, insansız hava araçlarının kullanımından terörist şüphelilerin tutuklanma şekillerine, aldıkları kararların nasıl bir millet olduklarını ve çocuklarına nasıl bir gelecek bırakacaklarını belirleyeceğine dikkati çekerek, "Dolayısıyla, ABD bir yol ayrımında. Bu zorlukların doğasını ve kapsamını tanımlamalıyız, yoksa o bizi tanımlayacak" dedi. Obama, terörle mücadele stratejisinin "korkulara" bakarak değil, "zor kazanılmış bilgelikle" alınması gerektiğini de dile getirdi.

Obama, "Terörizme karşı zaferimiz savaşta teslim alma seremonileri yapılması veya heykellerin yere devrilmesiyle değil, ailelerin çocuklarını okula götürmesi, göçmenlerin karamıza gelmesi, gazilerin iş bulabilmesi, hareketli şehir caddelerimizle ölçülecek" ifadesini kullandı.

Obama, terörizmin şeklinin artık 11 Eylül saldırılarından farklılıklar taşıdığını dile getirerek, şimdi Bingazi'de yaşadıkları gibi daha yerelleşen saldırlar ve ülke içindeki bireylerin radikalleşmesi gibi büyüyen terör riskinin ortaya çıktığını kaydetti. Obama, "Ülke içinde büyüyen radikallik, gelecekteki terörizm bu" değerlendirmesinde bulundu.

Obama, "Akli dengesi yerinde olmayan ya da topluma yabancılaşmış, çoğunlukla ABD vatandaşı veya yasal ikamet edenler, daha geniş bağlamda şiddet içeren cihat fikirlerinden etkilenebiliyor" yorumunu yaptı.

Terörle mücadele stratejilerini açıklayan Obama, öncelikle El Kaide'nin ve bağlı güçlerinin yenilgiye uğratılması işinin tamamlanması gerektiğini söyledi. Obama, "sınırsız bir küresel terörle mücadele" anlayışı yerine, Amerika'yı tehdit eden şiddet yanlısı radikal ağların dağıtılmasına yönelik hedeflere odaklı ve ısrarlı bir terörle mücadele yönteminin uygulanması gerektiğine işaret etti.

Çoğu zaman teröristleri yakalamayı ve sorguya çekmeyi tercih etmelerine rağmen bazı durumlarda bunun imkansız olduğunu belirten Obama, bunun teröristlerin kaldığı yerler, ilgili ülkenin terörle mücadele kapasitesi ve isteğinin zayıflığı gibi nedenlerden kaynaklandığını söyledi.

“ŞU ANDA ELLERİNDEN GELDİĞİ KADAR FAZLA AMERİKALIYI ÖLDÜREBİLECEK BİR ÖRGÜTLE SAVAŞTAYIZ”

ABD Başkanı Barack Obama, terörle mücadelede insansız hava uçaklarının kullanımı ile ilgili olarak, "Başında durdurmamamız halinde, şu anda ellerinden geldiği kadar fazla Amerikalıyı öldürebilecek bir örgütle (El Kaide) savaştayız. Dolayısıyla bu adil bir savaş, orantılı olarak yürütülen, son çare ve kendini savunma bağlamında verilen bir savaş" dedi.

Obama, Ulusal Savunma Üniversite'sinde terörizmle ilgili gelecekteki mücadele stratejileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Her terörist için özel birlik konuşlandırmalarının veya karaya asker göndermenin mümkün olmadığını anlatan Obama, bu noktada insansız hava uçaklarını kullandıklarına dikkati çekerek, bu yöntemi savundu.     Obama, bu teknolojinin kimlerin hedef alındığı, sivil zayiat ve yeni düşmanlar yaratma riskini artırması gibi konularda soru işaretleri uyandırdığını kaydederek, bu noktalara cevap verdi.

Öncelikle insansız hava uçaklarının kullanımının terörle mücadelede etkili, federal ve uluslararası kanunlar çerçevesinde de yasal olduğunu belirten Obama, şunları kaydetti:

"İç ve uluslararası yasalar altında, ABD, El Kaide, Taliban ve bunlarla bağlantılı güçlerle savaştadır. Onları başından durdurmamamız halinde, şu anda ellerinden geldiği kadar fazla Amerikalıyı öldürebilecek bir örgütle savaştayız. Dolayısıyla bu adil bir savaş, orantılı olarak yürütülen, son çare ve kendini savunma bağlamında verilen bir savaş.

Mücadelemiz yeni bir aşamaya girerken, Amerika'nın kendini savunma şeklindeki meşru talebi, tartışmaların sonu demek değildir. Bir askeri taktiğin yasal ya da hatta etkili olduğunu söylemek, her durumda akıllıca ya da ahlaki olduğunu söylemek anlamına gelmez. Dünyanın öbür köşesini vurabilecek teknolojiyi bize sağlayan ilerleme, aynı zamanda bu bu gücü itidalli kullanma ya da suistimal edilmesi riskini ortadan kaldırma disiplinini de gerektirmektedir. İşte bu nedenle, son 4 yıl içinde yönetimim, açık esaslar, denetim ve hesap verebilirlik ilkeleri üzerinde ısrarcı olarak, teröristlere karşı güç kullanımımızı idare eden bir çerçeve oluşturmak için gayretle çaba sarf etti".

İnsansız hava uçakları ile sadece El Kaide ve ilgili diğer organizasyonları hedef aldıklarını belirten Obama, teröristleri yakalama imkanları bulunduğunda veya her istediklerinde bu araçları kullanmadıklarını, ülkelerin toprak egemenliğine saygı kapsamında ortaklarla istişareler çerçevesinde yapıldığını ve bireyleri cezalandırmak için de bu yönteme girişmediklerini vurguladı.

Sivil kayıpların olmaması için büyük çaba gösterdiklerini ama tüm savaşlarda olduğu gibi burada da aynı riskin bulunduğunu ve sivil kayıp görüldüğünü ifade eden Obama, "Bu noktada yakınlarını kaybedenler için hiçbir söz bu durumu haklı çıkarmaz. Biz yaşadıkça, bu sivil ölümler benim ve emrim altındakilerin yakasını bırakmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Obama, ancak sahaya asker göndermenin ise daha az sivil ölümlere yol açacağı veya Müslüman dünyasında daha az düşman yaratacağı varsayımlarının da yanlış olduğunu kaydederek, "Aksine daha çok ölümler, daha çok geri tepmeler, yerel nüfusla daha çok uzlaşmazlığa düşme yaratır" dedi ve Vietnam ile Irak ve Afganistan savaşlarını örnek gösterdi.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.