1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İSRAİL, DOĞAL GAZINI TÜRKİYE ÜZERİNDEN NAKLETMEYİ MÜMKÜN GÖRÜYOR
İSRAİL, DOĞAL GAZINI TÜRKİYE ÜZERİNDEN NAKLETMEYİ MÜMKÜN GÖRÜYOR

İSRAİL, DOĞAL GAZINI TÜRKİYE ÜZERİNDEN NAKLETMEYİ MÜMKÜN GÖRÜYOR

“BARBAROS GELİYOR, BÖLGEDE TERMOMETREYİ YÜKSELTECEK”

A+A-

Delek Drilling şirketi CEO’su Yossi Abu’nun Financial Times’a yaptığı açıklamada Leviathan parselinden doğal gazın boru hatları ile ihraç edilmesi olanaklarına değinerek, Avrupa’ya ihracın Türkiye üzerinden gerçekleştirilebileceğine işaret etmesi, Rum basını tarafından “bölgedeki doğal gazın denetimi oyununun belirlenmesi hedefiyle etki yaratma oyunları” olarak yorumlandı.

Fileleftheros “Doğal Gaz Konusunda Etki Yaratma Savaşı... Delek Boru Hattıyla Türkiye Üzerinden Nakil Konusunu Açık Bırakıyor... Lefkoşa’yla da görüşmeler” başlığıyla yansıttığı haberinde istisnasız bütün oyuncuların puan kazanmaya ve daha sonra kendi planlarına hizmet edecek sahneyi oluşturmaya çalışıyor” ifadesini kullandı.

Gazete Abu’nun Financial Times’a “Leviathan’dan Türkiye’ye, Ürdün’e ve Filistin Yönetimine doğal gaz ikmaline ilişkin önemli bir ticari zemin var. Bölgemizdeki muhtemel müşterilerimizle–size isim veremem- görüşmeler yapıyoruz” ifadesini kullanarak çeşitli taraflara mesajlar verdiğini yazdı.

Doğal gazın nakli konusunda söz sahibi olanın İsrail hükümeti olduğunu, onun da henüz görüşünü resmen açıklamadığını belirten gazeteye göre Tel Aviv henüz doğal gazı nakil yöntemi konusunda karar vermedi. Ancak Doğu Asya’ya ve diğer pazarlara doğal gaz ikmali yapmak için Güney Kıbrıs’ta müşterek doğal gaz sıvılaştırma terminali (yaklaşık 10 milyar dolarlık bir proje) de öngörüyor.

Anahtar-kararın İsrail enerji parsellerinden istifade etmekte olan Amerikan Noble Energy şirketi ile İsrail’e ait Delek şirketi tarafından alınacağına dikkat çeken gazete, Türk hükümet yetkililerinin İsrail gazının Rusya, İran ve Azerbaycan bağımlılığını azaltacağı görüşünde olduklarını belirterek şunları da yazdı:

“Bu savaşta elbette ki, söz sahibi de olan Kıbrıs da var. Lefkoşa İsrail’le direkt iletişim içerisindedir ve özellikle müşterek istifade konusunda görüşmeler yapıyor.”

“BARBAROS GELİYOR, BÖLGEDE TERMOMETREYİ YÜKSELTECEK”

Politis “Türk Gemisi ‘Barbaros’ 22 Nisan’dan Önce Kıbrıs’ta Olmayacak” başlıklı haberinde Türk araştırma gemisi Barbaros Hayrettin’in araştırmalarını, Kıbrıs’ın kuzeybatısındaki parsellerde yapmasının beklendiğini Mağusa körfezini de ziyaret edeceğinin değerlendirildiğini yazdı.

Okurlarına, Türkiye’nin yeni araştırma gemisi Barbaros Hayrettin’in Karadeniz’deki araştırmalarını tamamladığını ve dün geceye kadar İstanbul dışında demirli beklediğini ileten gazete edindiği bilgilere dayanarak özetle şunları yazdı:

“Gemi Yunanistan’ın ve Kıbrıs’ın özlü takibi altındadır ve Doğu Akdeniz sularında olmasının bölgedeki termometreyi yükselteceğine kesin gözüyle bakılıyor. Aynı bilgilere göre Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın daha önce 15 Nisan tarihini vermesine karşın geminin 22 Nisan’dan önce bölgeye gelmesi beklenmiyor.

Süper modern araştırma gemisinin çalışmalarına Rodos açıklarından ve Meis adasının güneyinden başlayıp Antakya ve Mersin körfezlerine kadar Türk karasularında devam ederek Kıbrıs karasularına ineceği, Mağusa körfezinin doğusunda ve Kıbrıs MEB’inin 1, 4, 5, 6 ve 7 numaralı parsellerinde çalışacağı bekleniyor.

Doğal gaz Türklerin ve Kıbrıslı Türklerin gündeminin en üst sırasında bulunmaya devam ediyor. Diplomatik çevreler artık milli davadaki her çabaya enerji alanındaki çatışmaların da eşlik edeceğine kesin gözüyle bakıyor. Dün Derviş Eroğlu, Ada’mızın doğal zenginliğinin, Türkiye’den getirilecek su ve elektrikle birlikte Kıbrıs sorununa katkı koyabileceğini söyledi ancak Davutoğlu’nun ‘Kıbrıslı Rumlar bir çözüm istemezlerse bağlı ellerimizi çözmeliyiz ve herkes kendi yoluna gitmeli’ sözünü tekrarladı.”

Fileleftheros da Cumhurbaşkanı Dr. Eroğlu’nun açıklamasını okurlarına “Eroğlu: ‘Herkes Kendi Yoluna Gidebilir’... ‘Kıbrıslı Rumlar Çözüm İstemiyorlarsa Bizi Zincire Bağlı Tutmasın’” başlığıyla aktardı. 

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.