1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İSRAİL'İN SİLAH İHRACATINDA ARTIŞ
İSRAİL'İN SİLAH İHRACATINDA ARTIŞ

İSRAİL'İN SİLAH İHRACATINDA ARTIŞ

İsrail, 2012 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 16'lık artışla 7,49 milyar dolarlık silah ihraç etti.

A+A-

İSRAİL SAVUNMA BAKANI YALON:  "DÜNYADAKİ SAVUNMA SANAYİ İHRACATI BAKIMINDAN 10'UNCU, TEKNOLOJİK ALTYAPI İLE DESTEKLENEN SİLAH SANAYİ VE İHRACATINDA İSE DÜNYA ÜLKELERİ ARASINDA 5'İNCİ SIRADAYIZ"

ASKERİ UZMAN VASIF UREYKAT: "İSRAİL'İN EN BÜYÜK SİLAH ALICILARI, PASİFİK ÜLKELERİNİN YANI SIRA GÜNEY ASYA ÜLKELERİ İLE HİNDİSTAN VE AZERBAYCAN'DIR"

İsrail, 2012 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 16'lık artışla 7,49 milyar dolarlık silah ihraç etti.

İsrail Savunma Bakanlığı yayımladığı yıllık raporda, 2012 yılında silah satış cirosunun 7,49 milyar dolar olduğunu duyurdu. Buna göre İsrail'in silah ihracatında, bir önceki yıla oranla yüzde 16 artış oldu.

Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bir çok ülkede baş gösteren ekonomik krize rağmen geçen yılki silah ihracatındaki artıştan duydukları memnuniyeti dile getiren İsrail savunma Bakanlığı yetkilileri, ABD'nin körfez ülkelerindeki askerlerini çekmesi ve birçok ülkede savunma bütçelerinin kısılmasından dolayı 2013 yılında İsrail'in silah ihracatında düşüş beklediklerini kaydetti.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, raporun yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada, "Savunma sanayi ihracatı bakımından dünyanın 10'uncu ülkesiyiz.Teknolojik altyapıyla desteklenen silah sanayi ve ihracatında ise 5'inci sıradayız" dedi.

İsrail'in silah sanayiindeki teknolojik gelişmelere ayak uydurmak zorunda olduğunu ifade eden Yalon, ülkesinin "Özel ve nitelikli silah" ihracatında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline geldiğini belirtti.

Geçen yıllardaki ihracat rakamlarını da açıklayan Yalon, İsrail'in 2011 yılında 5,8 milyar dolar, 2010 yılında 4,9 milyar dolar gelir elde ettiğini hatırlattı. Yalon son 10 yılın en düşük ihracat rakamının 3,5 milyar dolar ile 2003 yılında yakalandığını kaydetti.

İSRAİL'DEN EN FAZLA SİLAH ALAN ÜLKELER

İsrail Savunma Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in 2012 yılında Pasifik ile Güney Asya ülkelerine silah satışı 4 milyar doları buldu.

Aynı yıl içinde ABD, Kanada, Avrupa, Latin Amerika ve Afrika ülkeleriyle de 3,5 milyar dolarlık satış anlaşması imzalandı.

Rapora göre, geçen yıl içinde satılan silahların yüzde 49'unu radar, füze ve savunma sistemleri (uçaksavarlar), yüzde 3'ünü ise insansız hava savunma araçları (İHA), uydu, gözetim ve iletişim sistemleri oluşturuyor.

İsrail'de küçük ve orta ölçekli silah üretimi için 600, ağır silahların üretimi içinse 40 şirket bulunuyor.

Türkiye - İsrail ilişkilerine de değinilen raporda, Ankara'yla tekrar ilişkilerin düzeltilmesi için çaba sarf edileceği kayıt altına alındı. İsrail savunma şirketlerinin tekrar Türkiye'deki askeri ihalelere katılacakları ve yeni kontratların yapılacağına inandıkları belirtildi.

İsrail'in silah ticaretini AA muhabirine değerlendiren askeri uzman Vasıf Ureykat, Pasifik ve Güney Asya ülkeleri ile Hindistan ve Azerbaycan'ın İsrail'den en çok silah satın alan ülkeler arasında yer aldığını bildirdi.

"İsrail silah satışını başka ülkelere kaydıracak" diyen Ureykat, söz konusu ülkelerin başında Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerinin yanı sıra Malezya, Vietnam, Endonezya ve Türkiye gibi ülkeler olduğunu ifade etti.

AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.