1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İŞTE KKTC'NİN FİNALİSTLERİ...
İŞTE KKTC'NİN FİNALİSTLERİ...

İŞTE KKTC'NİN FİNALİSTLERİ...

17 ülkeden 271 başvuru...

A+A-

YARIŞMAYA 17 ÜLKEDEN 271 BAŞVURU YAPILDI

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nün (ODTÜ KKK) “çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği” konularında farkındalığı geliştirmek üzere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği “Yılın Yeşil Beyinleri” uluslararası proje yarışmasında finalistler belirlendi.

ODTÜ KKK Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kıbrıs Turkcell sponsorluğunda gerkleşen ve 17 ülkeden 271 başvuru yapılan yarışmada finalistler jüri önünde yaptıkları sunumun ardından belli oldu.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE” ÖNE ÇIKTI

Konya’dan Mısır’a, Portekiz’den Endonezya’ya kadar 17 farklı ülkeden birbirinden ilginç projelerin başvuru yaptığı “Yeşil Beyinler”de özellikle ‘sürdürülebilir çevre’ kavramının öne çıktığı belirtildi.

Buna göre yarışmanın liselere yönelik kategorisinde İzmir Yıldız Tınas İzmiroğlu Anadolu Lisesi’nden İlbey Evcil ve Evren Korkmaz “Dünyamızın Karbon Dengesi”, Ürdün Jubilee School’dan Ayah Abu Hantash ve Rand Thnaibat “Metan- Bir Çözüm”, İzmir Özel TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi’nden Mert Can ve Selena Işıldar “Böğürtlen Suyundan Elektrik Üretimi”, Pakistan Beaconhouse Margalla Campus, A-Levels Branch’tan Syed Ammar ve Mahdi Meher Jamy “Biyolojik Kömürden Karbon Ayrıştırılması ve Yenilenebilir Enerji”, TED Konya Koleji’nden Selahattin Selek ve Kader Zeytin “Güneşten Gelen Güç”, Mısır Maadi STEM School for Girls’den Habiba M. Youssef ve Rawda Z. Al-Askary “Işık Üretimi için STELLA’dan Esinlenilen Çözüm” başlıklı projeleri ile özel ödülün sahibi oldu.

Üniversitelere yönelik yarışmada ise Ürdün The Hashemite University’den Rahmeh Hammoudeh ve Nada Kamona “Termoelektrik Mekanizmalarla Mobil Telefon Şarjı”, İngiltere Cardiff University & Cambridge University’den Adam Dixon ve Joanna Stadnik “Hidrofonik Devrim”, Mısır Cairo University’den Jack Edwar Tadros ve John Edwar Tadros “Enerji Yönetim Sistemi: Arz ve Talebi Yönetecek/Optimize Edecek Yazılım Uygulaması”, Endonezya Universitas Gadjah Mada & Universistas Padjajaran’dan Ibnu Ramadhon ve Sembodo Basuseno “Gelişmekte Olan Ülkelerde Akıllı Yatay Bioforun Selleri Önleme Amaçlı Kullanımı”, Hindistan Sri Krishna College of Engineering & Technology Anna University’den Gokul Kathirvel ve Gowthami P. “Hidro – Skop Sistemi” başlıklı projeleri ile özel ödül almaya hak kazandı.

Yarışmada ilk üçe giren takımı oluşturan üniversite öğrencileri, bireysel olarak ödüllendirilecek. Birinci olan takımın üyeleri biner Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilirken, tüm finalistleri bir de KKTC gezisi bekliyor.

Uluslararası Kavram Proje Yarışması’nda ise birinci olan liseli takım bin Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.

Ödüller, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun 27 Eylül’de yer alacak yeni akademik yıl açılış töreninde verilecek.

TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.