1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “İSTEĞİM, ÇALIŞAN PARLAMENTO VE İCRAAT HÜKÜMETİ”
“İSTEĞİM, ÇALIŞAN PARLAMENTO VE İCRAAT HÜKÜMETİ”

“İSTEĞİM, ÇALIŞAN PARLAMENTO VE İCRAAT HÜKÜMETİ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, seçimlerin, demokrasilerin vazgeçilmez öğelerinden biri olduğunu belirterek, bugün artık halkın konuşacağını, icraatları değerlendirerek yeni parlamentoyu belirleyeceğini ifade etti.

A+A-

“SEÇİMLER DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZ ÖĞELERİNDEN"

SEÇİME KATILMA ÇAĞRISI YAPAN EROĞLU, “HALK İRADESİ NE KADAR FAZLA YANSIRSA PARLAMENTO O DENLİ DAHA DÜZENLİ OLUR”

“HALKIN SORUNLARINI ÇÖZECEK HÜKÜMETLERİN KURULMASI GEREKİR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, seçimlerin, demokrasilerin vazgeçilmez öğelerinden biri olduğunu belirterek, bugün artık halkın konuşacağını, icraatları değerlendirerek  yeni parlamentoyu belirleyeceğini ifade etti.

Seçime katılım çağrısını bugün bir kez daha yineleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, katılım ne kadar fazla olursa oluşacak parlamentonun da o denli daha düzenli olacağını vurguladı.

Seçim meydanlarında söylenenlerin geçmişte kalması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, halkın ve ülkenin yararına partiler arası diyalog ve uzlaşı kültürüne ihtiyaç olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu oyunu, Gazimağusa’da Polat Paşa İlkokulu’ndaki 40 numaralı sandıkta kullandı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu oy kullanmaya eşi Meral Eroğlu ve kızı Haslet Eroğlu ile birlikte geldi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, seçimlerin demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğu belirterek, seçimlerin siyasi partiler tarafından önemli olduğu kadar, icraatları değerlendirme açısından halk için de çok önemli olduğunun altını çizdi.

Seçime katılımın yüksek olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Demokrasilerde halk iradesi ne kadar fazla sandığı yansırsa,parlamento o denli  daha düzenli olur diye düşünüyorum” dedi.

“İSTEĞİM, ÇALIŞAN PARLAMENTO VE İCRAAT HÜKÜMETİ”

“Bizim istediğimiz; çalışan bir parlamento, icraat yapan bir hükümet” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, halkın da bunu düşünerek oy kullanacağına inandığını kaydetti.

Mitingler safhasının artık geride kaldığını bugün halkın konuşacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Siyasi partiler meydanlarda epeyce konuştular. Belki  biz de zaman zaman payımızı aldık. Ama mühim olan siyasi partilerin meydanlardaki konuşmalarının o gün için bitmesi ve seçimden sonra oluşacak parlamentoda  seçim meydanlarında söylenen sözlerin geride bırakılmasıdır” dedi.

“PARTİLER ARASI DİYALOGA İHTİYAÇ VAR”

Ülkede partiler arası diyaloga ve işbirliğine de ihtiyaç olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Ülke hepimizin, bu ülke güven ve huzur içerisinde yaşamak istersek, halkımızı kendi devletine daha da bağlamak istersek, halkın sorunlarını çözecek hükümetlerin kurulması gerekir. Bu konuda da mutlaka partiler arası bir diyalogun olması gerekir. Bu erken seçim, düşündüğümüz manada diyalogun seçim sonrası başlamasına vesile olur diye düşünüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, oluşabilecek tek parti iktidarı veya koalisyon hükümetinde beklentisinin, uzlaşı içerisinde, diyalog içinde uzlaşı kültürünü ön plana çıkarak  hükümet kurulması ve parlamentoda, ülke ve halk menfaatine  yasaların üretileceği çalışma ortamının sağlanması olduğunu da sözlerine ekledi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.