1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KAÇAKÇILIĞIN ADI "ÖN İZİN"
KAÇAKÇILIĞIN ADI "ÖN İZİN"

KAÇAKÇILIĞIN ADI "ÖN İZİN"

Sahil güvenlik yakaladı

A+A-

Ülkeden kaçak olarak çıkış yapmak isterken teknenin su alması sonucu yakalanan 12 Bangladeşlinin dramı yürek burktu

 

Devrim DEMİR 

Ucuza çalıştırmak için çeşitli vaatlerle ülkeye ön izin ile farklı statülerde getirilip kaçak durumuna düşen 12 Bangladeşlinin dramı yürek burktu.

Çalışma hayali ile farklı işyerleri tarafından ülkeye ön izin ile sokulan ve daha sonra kaçağa düşen Bangladeşliler, çareyi yasa dışı yollardan kaçmakta buldu.

Umut tacirlerine ikişer bin Euro vererek önceki gün  “Travila” isimli 6 metre uzunluğundaki tekne ile kaçmak isterken teknenin su alması sonucu Tatlısu açıklarında Sahil Güvenlik tarafından yakalanan 12 Bangladeşli ile kaptan ve aracı dün yine yargı önündeydi.

Aleyhlerinde alınan üç günlük tutukluluk süresinde çeşitli iş yerlerinde kaçak çalıştırıldıklarını itiraf eden 12 Bangladeşli, ülkeye ön izin ile getirildiklerini burada uzun saatler çalıştırılıp paralarını alamadıklarını iddia etti.

Bangladeşliler, kendilerini Türkiye’ye yasa dışı yollardan götürmek için ülkeye Güney Kıbrıs’tan kaçak ve Türkiye’den ülkeye kaçak olarak giren Ekrem Kale ve Mohammad Asaduzzaman’ın yardımı ile kaçmaya çalıştıklarını itiraf ettiler.

M.H.S., M.K.I., M.A.I., M.A.R., R.H., S.S., M.R., I.A., J.I., M.S.M., M.H.T., ve M.A., , tekne kaptanı Ekrem Kale ve Mohammad Asaduzzaman dün teminat talebiyle yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlıların yargılanıncaya kadar 25 günü geçmeyecek şekilde Merkezi Cezaevine gönderilmesine karar verdi.

foto-3s-1-e1524291316118.jpg

Kişi başı ikişer bin Euro verdiler

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Kader Çamlıbelli, zanlılar Ekrem Kale ve Mohammad Asaduzzaman ın “Askeri yasak bölgeyi ihlal”, “KKTC’ye kanunsuz giriş” ve “gizli ittifak ve suç işlemek” suçlarından tutuklandıklarını anlattı.

Polis memuru Kader Çamlıbelli, Mersin’de kalan Ekrem Kale’nin kaptanlığını yapmakta olduğu “Travila” isimli 6 metre uzunluğundaki tekne ile Elexus hotelin 100 metre doğusunda bulunan deniz kıyısından KKTC’ye kanunsuz olarak giriş yaptığını söyledi.

Çamlıbelli, zanlı Kale’nin Mart ayında KKTC’ye yasal olmayan yollardan giriş yapan zanlı Mohammad Asaduzzaman ve şu an aranmakta olan iki kişi ile birlikte anlaşarak Bangladeşli 12 kişiyi yasa dışı ülkeden çıkarmak için anlaştıklarını belirtti.

Polis, zanlıların yaptığı beyanda ülkeden kaçmak için ikişer birn Euro verdiklerini ve ülkede çeşitli iş yerlerinin isimlerini vererek izinsiz olarak çalıştırıldıklarını ifade etti.

foto-1s-1-e1524291279859.jpg

Sahil güvenlik yakaladı  

Çamlıbelli, kaptan ile birlikte 13 kişinin “Travila” isimli 6 metre uzunluğundaki tekne ile kanunsuz yollardan KKTC’den çıkış yapıp yine kanunsuz yollardan Türkiye Cumhuriyetine giriş yapmak için Elexus Hotelin 100 metre doğusunda bulunan deniz kıyısından ayrıldıklarını kaydetti.

Soruşturma memuru, kaptan ve zanlıların Tatlısu’nun kuzey doğusunda sabah saat 04.30 sıralarında teknenin su alarak batma tehlikesi geçirmesi sonucu Girne Sahil Güvenlik ekibi tarafından yardım istediklerini söyledi.

Soruşturma tamamlandı

Çamlıbelli, soruşturmanın tamamlandığını belirterek zanlıların davaları görüşülünceye kadar mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Havadis

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.