1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KALYONCU'NUN SÖZLERI GERÇEĞI YANSITMIYOR...”
“KALYONCU'NUN SÖZLERI GERÇEĞI YANSITMIYOR...”

“KALYONCU'NUN SÖZLERI GERÇEĞI YANSITMIYOR...”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu yaptığı açıklamada Başbakan Ömer Kalyoncu’nun....

A+A-

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu yaptığı açıklamada Başbakan Ömer Kalyoncu’nun 12 Ağustos 2015 Çarşamba günü Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi mensuplarından oluşan heyeti kabulünde yaptığı açıklamaların kamuoyunda yanlış algıya neden olabilecek nitelikte olduğunu söyledi. Açıklama şöyle:

Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı, bilindiği üzere 5 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşen Bakanlar Kurulu Toplantısı’na Başkanlık etmiş, müzakere süreciyle ilgili bilgi paylaşımında bulunmanın yanında, iç konulara da değinmiş, daha demokratik ve daha çağdaş bir Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yaratılmasına yönelik yapılan çalışmalara katkı koymak amacıyla 1999-2001 yılları arasında yürüttüğü Devlet Bakanlığı Başbakan Yardımcılığı döneminde hazırlanan Kamu Hizmeti Komisyonu Yasa Tasarısı’nın Cumhurbaşkanlığı hukukçuları tarafından güncelleştirilmiş şeklini Bakanlar Kurulu’na vermiştir.

Başbakan Sayın Ömer Kalyoncu’nun 12 Ağustos 2015 Çarşamba günü Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi mensuplarından oluşan heyeti kabulünde yaptığı açıklamalar kamuoyunda yanlış algıya neden olabilecek niteliktedir.

Sayın Başbakan’ın söz konusu açıklamasındaki “Kamu Hizmeti Komisyonu’nun demokratikleşmesi gerekiyor. Her partinin de kendine özgü bir çalışması var. Toplumcu Demokrasi Partisi’nin de bir yasa çalışması var. Cumhurbaşkanı Akıncı aldı bunu, değişikliğe uğrattı, getirdi ve Bakanlar Kurulu’nun önüne koydu” şeklindeki sözleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımız’ın verdiği Yasa Tasarısı Sayın Başbakan’ın iddia ettiği gibi TDP’nin önerisi değildir. TDP’nin bu konuda önerisi varsa bunu Meclis’te bulunan bir parti olarak yine Meclis kuralları içinde sunma hakkına sahiptir. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın sunduğu Yasa Tasarısı yukarda da değinilen çerçevede daha demokratik ve çoğulcu bir Kamu Hizmeti Komisyonu oluşabilmesi için Hükümet’in değerlendirilmesine sunulan bir çalışmadır. Sonuçta geniş bir platformda tartışılarak Meclis’te makul bir zamanda ve en iyi çerçevede sonuçlandırılması halkımızın beklentisidir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.