1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KAMU-SEN'DEN MALİYE BAKANI MUNGAN’A MEKTUP
KAMU-SEN'DEN MALİYE BAKANI MUNGAN’A MEKTUP

KAMU-SEN'DEN MALİYE BAKANI MUNGAN’A MEKTUP

"KTHY çalışanlarının tazminatları ödensin"

A+A-

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş KTHY çalışanlarının tazminatlarının büyük bir kısmını alamamasından dolayı mağduriyetlerinin devam ettiğini belirterek, Maliye Bakanı Zeren Mungan’dan bu tazminatların ödenmesini talep etti.

Özkardaş, hazinenin KTHY’ye borcu olan ve 31 Aralık 2008 yılından beri ödenmeyen KTHY’nin parasının faizleriyle birlikte geri iadesi için sendika olarak hukuki dava başlatmak istediklerini de belirtti.

Kamu-Sen Genel Başkanı Özkardaş, Maliye Bakanı Zeren Mungan’a “KTHY’nin hazineden alacakları” ile ilgili gönderdiği mektuba ek olarak, tasfiye halindeki KTHY Şti. Ltd’in Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd. Merkez Şubesi’nde bulunan hesabındaki yaklaşık 39 milyon TL’nin hazinenin KKTC Merkez Bankası nezdinde bulunan Hazine Gelir Hesabına 2008 yılında transfer edildiğini gösteren belgeyi de gönderdi.

Bu mektupla ilgili basına da açıklamada bulunan Özkardaş, KTYH’ye ait olan bu paranın bir önceki Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi Müdürü Emin Bilgen tarafından Maliyeden yazılı olarak istendiğini, Gelir ve Vergi Dairesi eski müdürü Yusuf  Kaçmaz’ın da cevaben yazısı ile bir takım mahsuplaşmalar yapıldıktan sonra KTHY’nin Hazineden kalan alacağının yaklaşık 26 milyon TL olduğunun bildirdiğini kaydetti.

Özkardaş bu bilgiler ışığında Munga’a şu soruları yöneltti:

“Yıllardır mağdur edilen ve halen tazminat haklarının büyük bir kısmını alamadıkları ve uzun süre işsiz kaldıkları için tefecilerin eline düşen ve banka faizleriyle ezilen eski KTHY çalışanlarına KTHY’nin maliyeden alacağı para varken neden ödeme yapılmıyor?

KTHY eski çalışanlarının yatırılmamış İhtiyat Sandığı primleri faizleriyle birlikte giderek artmaktadır, bunları kim ödeyecektir?

KTHY’nin demirbaşları ve Genel Müdürlük Binası bakanlar Kurulu kararı ile maliyeye mi devredilmeye çalışılıyor? Durum böyleyse yasalara uygun bir devir, duyuru ihale v.s yapılacak mıdır? Bu devirler olursa karşılığında KTHY hesabına para yatırılacak mıdır?”

Özkardaş, hazinenin KTHY’e borcu olan ve 31 Aralık 2008 yılından beri ödenmeyen KTHY’nin parasının faizleriyle birlikte geri iadesi için sendika olarak hukuki dava başlatmak istediklerini de belirterek, Mungan’a; “Hangi kurumu, nasıl bir yol izleyerek dava edeceğimiz konusunda İyi İdare Yasası ve Bilgi Edinme Yasası ilgili maddeleri tahtında bu konularla ilgili yanıt bekliyoruz” dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.