1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KANDIRILDILAR, SÖMÜRÜLDÜLER, GİTTİLER!
KANDIRILDILAR, SÖMÜRÜLDÜLER, GİTTİLER!

KANDIRILDILAR, SÖMÜRÜLDÜLER, GİTTİLER!

1 gün dayanabildiler...

A+A-

Devrim Demir

Yüksek maaş, sigorta, pansiyon ve üç öğün yemek verilerek çalıştırılacakları vaadiyle kandırılan 17 Türkiye vatandaşı işçinin dramı yürek burktu. Ailelerini ve çocuklarını bırakarak Dursun Sarı isimli taşeron tarafından bileti kesilen işçiler, Balıkesir köyünde yaşam koşullarına uygun olmayan bir eve yerleştirildi.İşçiler için kiralanan evde banyo ve tuvalet yok. Yatak yok, yerlere atılan ve pislik içinde olan birçok şilte kullanmak amaçlı işçilere teslim edildi.

Adaya ayak basar basmaz şartların değiştiğine dair haber yollayan taşeron, telefonunu kapatıp sırra kadem bastı, 17 kişi ortada kaldı. Ülkelerine geri dönmek için bilet paraları olmayan işçilere Balıkesir’in eski köy muhtarı sahip çıktı.

Hayalleri ile çalışmaya gelen işçiler, hüsrana uğrayarak geldikleri gibi önceki akşam saatlerinde ülkeden ayrıldı. 

Balıkesir’de işçiler için kiralanan evde banyo ve tuvalet yok. Yatak yok, yerlere atılan ve pislik içinde olan birçok şilte kullanmak amaçlı işçilere teslim edildi

İşçileri getirdi ortadan kayboldu

Çalışmak için Türkiye’den inşaat işçisi olarak getirilen 17 kişi yıkık dökük evde kaderine terk edildi. “Sabah gelirim” diyerek eve bıraktığı işçilere haber yollayan Dursun Sarı, şartlardan vazgeçtiğini ileterek telefonunu kapattı.

Havadis’e konuşan işçilerden Süleyman Topaloğlu, gün boyu haber beklediklerini ancak kimselerin kendilerine ulaşmadığını iddia etti. Süleyman Topaloğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Bize uygulanan muamele insanlık dışı... Bilmediğimiz bir köyde bir eve bırakıldık. Akşam bütün arkadaşlarla sabahı sabah ettik hepimiz dışarıda uyuduk. Sabahtan akşama kadar bizi Kıbrıs’a getiren Dursun Sarı’dan haber bekledik şartların değiştiğini söyleyerek telefonu kapattı. Bize geri gitmekten başka çare kalmadı. “

Sokakta uyudular, üstüne polis şoku yaşadılar

Bin bir vaatle kandırılarak ülkeye getirilen 17 kişi geceyi sokakta geçirdi. Aynı akşam Mağusa’da meydana gelen soygun olayının ardından Balıkesir’de görülen zanlıların peşine düşen polisler soluğu işçilerin evinde aldı.

Kaldıkları evin polis tarafından arandığını belirten işçiler, sorgusuz sualsiz soru yağmuruna tutuldu, büyük şok yaşadı.

Evin durumu içler acısı

Balıkesir köyünde inşaat işçileri için kiralanan evin durumu içler acısı. Havadis’in görüntülediği evde tuvalet ve banyo yok. İşçilerin yatması için yatak yerine yere serilen şilteler temin edildi, pislik içinde. 3 odalı bir eve yerleştirilen 17 kişi kaderine terk edildi.

Bin bir hayalle ailelerinden koparak KKTC’ye gelen işçiler karşılaştıkları manzara karşısında hayal kırıklığına uğradı.

Eski muhtar sahip çıktı

Balıkesir köyünün eski muhtarı Memduh Ergüler, ortada bırakılan  17 kişiye sahip çıktı. Yardım istemek için giden işçileri geri çevirmeyen Memduh Ergüler, işçiler için çare üretti, bir çoğunun biletini kesti ve Ercan Havalimanı’na götürerek ülkelerine uğurladı.

Mehmet Büyüköksüz: KKTC’ye gelince şartları değiştirdi

Dursun Sarı aracılığı ile 17 kişiye ulaşarak KKTC’ye gelmelerini sağlayan Mehmet Büyüköksüz de 16 kişi gibi  mağdur olduğunu söyledi.

Büyüköksüz, taşeron ile görüştükten sonra inşaat işinde çalışacak 16 kişi bulduğunu, şartları da söyledikten sonra, önceki akşam KKTC’ye gelmelerini sağladığını anlattı.

Büyüköksüz devamla şunları söyledi:

“Taşeron beni arayarak benden 16 adam istedi inşaatlarda çalıştırmak üzere. Günlük 200 TL aylık geliri ise 4 Bin ile 5 Bin TL arasında geliri var dedi, anlaştık. Durusun Sarı, sadece geliş olmak kaydı ile biletimizi kesti ve önceki akşam KKTC’ye geldik. Bizi limandan aldıktan sonra Balıkesir’de kiraladığı eve getirip bıraktı.

Sabah beni aradı ve şartları değiştirdiğini söyledi. ‘Beğenirseniz’ diyerek telefonu kapattı. Başka türlü çalışmanın mümkün olmayacağını belirtmek için telefonda geri aradığım zaman telefonu kapalı çıkıyordu. Gün boyu kendisine hiç bir şekilde ulaşmak mümkün olmadı.”

Mağdur olan işçiler ne dedi?

Ali Demirata: İzmir’den 700 TL masraf yaparak geldim. Türkiye’de  bir işim vardı buradaki şartlar daha makul gelince işimi bırakarak KKTC’ye geldim. Kendim geldiğim yetmedi oğlumu da alarak geldim. Bizi çok mağdur ettiler.

Hilmi Demirata:KKTC’ye iş imkanları iyi diye çıkıp geldik. Rize’de ailemi bıraktım, geldiğimiz gibi ortada kaldık. Bu yapılanlar insanlığa sığmaz.

Süleyman Toplaoğlu: Burdaki arkadaşlar gibi bende İzmir’de ailemi 3 çocuğumu bırakıp geldim. Bizi sokağa laik gördüler. Ben KKTC’ye ilk kez geldim, buradan yetkililere sesleniyorum bu şekilde kaç insan getirtip mağdur ediliyor bir araştırsınlar. Bizi örnek alarak acil önlem alsınlar, çalışmak için gelen insanların da bir onuru var.

Bilal Tercüman: Süslü laflarla bizi çocuklarımızdan ayırıp gurbet ele getirdiler. Ailem 2 çocuğum için ne hayaller kurup çıkıp geldim ve biz mağdur kaldık. Sebep olanları Allaha havale ediyorum.

Veli Öztürk:KKTC’ye ilk kez geldim. Denizlide 3 tane evlat bıraktım şartlar çalışmak için daha iyi diye. Adaya geldik adam bir anda tüm şartları değiştirdi. Bu yaşta çoluk çocuğu olan bunca insanı rencide ettiler. Dünyanın bir çok yerinde yıllarca çalıştım, ancak burada karşılaştığım duruma ilk kez düştüm. Gururlu insanlarız biz, dilerim kimse kanıp bizim düştüğümüz duruma düşmez.

Ahmet Gökcan: Kıbrıs’ a ilk gelişim Denizli’den geldim 3 çocuğumu bıraktım. Mağdur ettiler bizi burada rezil olduk.

Emre Akbaba: Ben 23 yaşındayım askerliğimi bitirdim evlenmek için para biriktiririm düşüncesi ile Yozgat’ta ailemi bıraktım ve geldim. KKTC’ye ilk kez geliyorum karşılaştığım manzara beni şok etti. Babam yaşında insanlar ihtiyacı olmasa gurbete çalışmaya gelmezdi. İnsanların onuru ve gururu ile oynadılar yazıklar olsun.

Nafiz Ceylan: Bir oğlum Tekirdağ’da asker, en küçüğü 18 yaşında 3 tane evladım var. Paraya ihtiyacımız olmasa ailemizi bırakıp düşmeyiz yollara. Para biriktirmek için geldik, olanlar bizi hem rencide etti hem de üzdü. Dolandırıcı firmalara dikkat etsinler, bize burada insanlar sahip çıktı herkes bizim kadar şanslı olmayabilir.

Mehmet Büyüköksüz:Bu insanlar benim aracılığım ile çıkıp geldi aralarında bende dahil. Beni telefonda arayan Durusun Sarı bana yüksek maaşlı aylık geliri 5 Bin TL olan iş olduğunu söyleyince bende dahil 17 kişi çıkıp geldik. Adaya giriş yaptık şartlar nedensiz değişti, bunlar yetmezmiş gibi telefonu kapattı ve bir kez daha ulaşamadık kendisine. Burada eski muhtar bize sahip çıkmasaydı bizim durumumuz ne olacaktı? ne kadar büyük bir sorumsuzluk.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.