1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. KANSER ARAŞTIRMA VAKFI, KANSERDE ÇÖZÜM İÇİN SEBEPLERİN ANLAŞILMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADI
KANSER ARAŞTIRMA VAKFI, KANSERDE ÇÖZÜM İÇİN SEBEPLERİN ANLAŞILMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADI

KANSER ARAŞTIRMA VAKFI, KANSERDE ÇÖZÜM İÇİN SEBEPLERİN ANLAŞILMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADI

Kanser Araştırma Vakfı (KAV), KKTC’de kanser konusunda çözüm oluşturmak için önce sebeplerinin anlaşılması gerektiğini vurguladı.

A+A-

Kanser Araştırma Vakfı (KAV),  KKTC’de kanser konusunda çözüm oluşturmak için önce sebeplerinin anlaşılması gerektiğini vurguladı.

KAV Başkanı Prof. Mustafa Camgöz, Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) Başkanı Raziye Kocaismail’in derneğinin dergisinde kaleme aldığı “Üzgünüm” başlıklı yazısındaki bazı açıklamalara eleştiriler getirdi.

Camgöz, Kocaismail’in yazısında, “Veri olmadan istatistik yapılması mümkün olmadığı gerçeği her kanser vakıasında  yüzümüze bakarak sırıtırken, bu coğrafyada, bu gerçekler hepimizin bilincindeyken araştırmaların yapılamayacağını çok iyi biliyoruz" ifadelerine yer verdiğini savunarak, KAV’ın  KKTC’deki kanser vakalarını 1990-2004 yılları arsında incelediğini ve sonuçların uzman hekimlerin kontrolünün ardından uluslar arası bir dergide yayımlandığını, DAÜ’de de doktora tezi olarak sunulduğunu belirtti.

Verilerin toplanmasında Kocaismail’in de şahsen katkısı olduğunu kaydeden Camgöz, “Şimdi böyle bir çalışmayı yapılamayacak diye yorumlaması şaşkınlık vericidir” dedi.

Camgöz, Kocaismail’in yazısında  “Trajikomik  bir şekilde kanser konusunda su ve toprak analizleri üzerinde araştırmalar yapıldığı iddialarını duymak da beni üzer" yorumunda bulunduğunu ileri sürerek, bu yorumu “aşağılayıcı ve yersiz” bulduğunu  kanserin ana sebebinin çevre olduğunu,  toprak ve su üstünde yetiştirilen gıdalara çevrenin direkt etki ettiğini ileri sürdü.

Camgöz, ”Kanseri yenmenin en elverişli yolu önlemektir. Bunun başlangıç noktası da çevremizi anlayıp gereken tedbirleri almaktır. KAV, şu anda yaptığı toprak ve su analizleri ile gurur duymaktadır. Bu analizler, tüm çalışmalarımız gibi, uluslararası standartlarda yapılmaktadır. Elde edilen ara bilgiler halkımıza sunulmakta ve ileride bilimsel dergilerde yayınlanacaktır” dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.