1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KANSERİN İNSANIMIZI ETKİLEMESİNE SEYİRCİ KALAMAYIZ
KANSERİN İNSANIMIZI ETKİLEMESİNE SEYİRCİ KALAMAYIZ

KANSERİN İNSANIMIZI ETKİLEMESİNE SEYİRCİ KALAMAYIZ

Kanser illetinin insanımızı etkilemesine seyirci kalma lüksümüz yok...

A+A-

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit AKSA Elektrik Santrali’ne takılan filtrenin sürekli çalışması gerektiğine dikkati çekti.

Kubilay KURÇER

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Aksa Santrali’ne takılan filtrenin sürekli çalışması gerektiğinin altını çizerek “Toplumcu Demokrasi Partisi bu işin peşini bırakmayacak. Kanser illetinin insanımızı etkilemesine seyirci kalma lüksümüz yoktur.” dedi.

Özyiğit, Kıbrıs sorunu konusunda ise büyük resmin “Birleşik Kıbrıs Federasyonu”nu ifade ettiğini belirterek, dönüşümlü başkanlığın olması gereğini vurguladı. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 11 Şubat belgesinin içerdiği kriterler doğrultusunda iki önemli sorunun “yönetim ve güç paylaşımı” ile “toprak ve mülkiyet meselesi” olduğuna da değindi. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ADA TV’de Cansu Örmeci’nin sunduğu Öğlen Ajansı programına konuk oldu.

“TDP BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAK”

Aksa Santrali’ne takılan filtrenin sürekli çalışması gerektiğini vurgulayan Cemal Özyiğit, “Kanser illetinin insanımızı etkilemesine seyirci kalma lüksümüz yoktur” dedi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit şunları söyledi:

“Kalecik’te ve Aksa Santrali’nde ciddi sıkıntılar var. Dönemin Çevre Bakanı Hakan Dinçyürek Bey makamdayken siyah dumanlar çıkıyordu. Şikayetler yapılınca Hakan Bey ziyaret yapacağım dedi ve beyaz duman çıkmaya başladı. Filtre takıldı ama istenildiğinde çalıştırılıyor, böyle saçmalık olmaz. İnsanları bilerek, isteyerek zehirleyemezsiniz. Filtre çalıştırılacak fakat bakan ayrılır ayrılmaz filtre kapatılacak, böyle yanlışlık olamaz. İlk etapta Pazartesi Çatalköy Belediye’sine ve Teknecik Santrali’ne ziyaret ederek bölgede inceleme yapıp detaylı bilgi alacağız. Toplumcu Demokrasi Partisi bu işin peşini bırakmayacak. Kanser illetinin insanımızı etkilemesine seyirci kalma lüksümüz yoktur.”

“ULUSLARARASI KRİTERLERE GÜVENMEMİZ GEREKİYOR”

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın halkın kararıyla seçilen Kıbrıs Türk’ünün uluslararası alanda tanınmış lideri olduğunu belirten Cemal Özyiğit, dünyanın Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri yapıcı yaklaşımla izlediğini kaydetti. TDP olarak güney Kıbrıs ile temas halinde olduğunu dile getiren Özyiğit, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın performansını olumlu yönde bulduğunu ifade etti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK) kurulduğu andan itibaren “tazminat, takas, iade”nin önemli kriterler olduğunun altını çizerek toprak düzenlemesi yapılmadan kuzey bölgesine geri dönüşün olmayacağını Rumların da bildiğini kaydetti. Yeni haritaların şekillenip netleşmesi halinde “iade”nin sağlanabileceğini belirten Özyiğit, “takas”ın da kurulacak olan ortak komisyonun belirleyeceğini söyledi. 41 yıldır Kıbrıs’ta yaşayanların haklarının konuşulacağını ifade eden Cemal Özyiğit, uluslararası kriterlere güvenilmesi gerektiğine işaret ederek komisyonun karmaşayı gidermesi yönünde belirleyici olacağını da sözlerine ekledi.

“YÖNETİM VE GÜCÜN PAYLAŞIMI SON DERECE ÖNEMLİ”

Büyük resmin “Birleşik Kıbrıs Federasyonu”nu ifade ettiğini belirten Özyiğit, 11 Şubat belgesinin içerdiği kriterler doğrultusunda iki önemli sorunun “yönetim ve güç paylaşımı” ile “toprak ve mülkiyet meselesi” olduğuna değindi. Dönüşümlü başkanlığın olması gereğini vurgulayan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “Ortak yapı güven sorunu yaratmayacaksa, birlikte yaşamı paylaşacaksak, yönetim ve gücün paylaşımı son derece önemlidir” dedi.

Referandum olması halinde oy kullanacak insanlara “Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı seçerseniz sizleri gemiye koyup gönderecek” gibi spekülasyonları son derece yanlış bulduğunu ifade eden Özyiğit, uluslararası literatüre bakılması gereğine dikkat çekerek hiç kimsenin gönderilmediğinin de altını çizdi. Özyiğit, KIB-TEK’in özerkleştirilmesi gereğiyle ilgili “KIB-TEK’in özerkleştirilmesi bir önceki hükümet döneminde de olacaktı fakat olmadı. Özerklik, kurumla ilgili kararları kendi başına alabilmektir. Elektrik konusunda özerkliği savunuyoruz” şeklinde konuştu.

StarKıbrıs

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.