1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KARA PARA SORUŞTURMASI ULUSLARARASI BOYUT KAZANDI!
KARA PARA SORUŞTURMASI ULUSLARARASI BOYUT KAZANDI!

KARA PARA SORUŞTURMASI ULUSLARARASI BOYUT KAZANDI!

Polis, olayla bağlantılı birçok kişi ve kurum tespit edildiğini, operasyonların bugünden itibaren hız kazanacağını ifade etti.

A+A-

Ülkede yabancı uyruklu kişilerin banka hesaplarına yüksek meblağlı havaleler yaparak kara para akladıkları iddiasıyla tutuklanan zanlı Esad Gülnaz ve Lanre David Uladınje’den, Hasan Hüseyin Dokumacı ve Abdulhamit Abdulkerim dün yeniden yargı huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede açıklama yapan polis, olayla bağlantılı birçok kişi ve kurum tespit edildiğini, operasyonların bugünden itibaren hız kazanacağını ifade ederek, İnterpol ve TC ile yazışmalar yapıldığını ve soruşturmanın uluslararası boyut kazandığını açıkladı.

Abbas ELMAS

Yabancı uyruklu kişilerin banka hesaplarına yüksek meblağlı paralar havale ederek kara para akladıkları iddia edilen zanlı Hasan Hüseyin Dokumacı, Esad Gülnaz, Lanre David Uladınje ve Abdulhamit Abdulkerim dün yeniden yargı huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede olayla ilgili bulguları aktaran Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mali Şube’de görevli polis memuru Yahya Suiçmez, mahke huzuruna çıkarılan zanlıların “Suç gelirini aklama, çek sahteleme ve tedavüle sürme, para kambiyo yasasına aykırı hareket” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

13 Eylül 2013 tarihinde Hukuk Dairesi tarafından verilen bir direktifte zanlı Hasan Hüseyin Dokumacı’nın banka hesaplarına kaynağı belli olmayan yüksek meblağlı havaleler yapıldığı bilgisi alındığını ve kara para aklama şüphesiyle soruşturma başlatıldığını söyledi.

Zanlı Hasan Hüseyin Dokumacı’ın KKTC’ye giriş yaptığında beraberinde 50 bin STG ve sahte çekler getirerek burada tedavüle sürdüğünün tespit edildiğini ifade eden polis, zanlı Esad Gülnaz’ın banka hesabına ise ismini mahkemede söyleyemeyeceği birçok kişi tarafından yüksek meblağlı havaleler yapıldığını tespit ettiklerini ve olayla bağlantılı birçok banka dekontu ele geçirildiğini kaydetti.

Yahya Suiçmez, zanlı Lanre David Uladınje’nin evinde yapılan aramada birçok banka hesap defteri, çok sayıda GSM operatörlerine ait sim kartları ve banka dekontları bulunarak emare olarak alındığını ifade ederek, zanlının KKTC’ye 50 bin STG parayla giriş yaptığını ve bununla ilgili de Para Kambiyo Yasası uyarınca soruşturma başlatıldığını belirtti.

Yahya Suiçmez, zanlı Abdulhamit Abdulkerim’in ikametgahında yapılan aramada bir adet sahte pasaport tespit edilirken bu pasaportla bazı banka hesaplarından para çektiği ve bunlarla ilgili de banka dekontlarının ele geçirildiğini kaydetti.

Olayla ilgili mahkemede isimlerini zikredemeyeceği birçok kişi ve kurumun bağlantısının tespit edildiğini aktaran polis çavuşu Suiçmez, Türkiye Cumhuriyeti, İnterpol ve 22 adet banka ile yazışmalar yapıldığına dikkat çekerek, soruşturmanın bu safhadan sonra uluslar arası boyut kazandığını açıkladı.

Kara para aklama soruşturması ile ilgili soruşturmanın bu günden itibaren genişleyeceğini ve operasyonların hız kazanacağını açıklayan polis çavuşu, olayla bağlantısı olduğu tespit edilen 3 kişinin de aranmakta olduğunu ifade etti.

Zanlıların banka hesaplarını internet üzerinden yönettikleri hakkında bulgulara rastladıklarına dikkat çekerek, zanlıların serbest kalması halinde uluslararası boyut kazanan soruşturmaya internet üzerinden bir tıklama ile müdahale edebileceklerini, bu sebeple 7 gün daha poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı hale Ahmetraşit, zanlıların olayla bağlantılı olabileceğine bulgu yaparak tüm zanlıların uluslararası boyut kazanan soruşturmanın selameti açısından 7 gün daha poliste tutuklu kalmalarını emretti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.