1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KARARI DONDURMA ÇABALARI BAŞLADI
KARARI DONDURMA ÇABALARI BAŞLADI

KARARI DONDURMA ÇABALARI BAŞLADI

Kararı dondurma çabaları başladı

A+A-

Rum Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıslı Türklere de TMK’ya başvurma hakkı tanıyan düzenlemenin mülkiyet olgularını değiştireceğinden korkuyor.

Kıbrıslı Türklere Güney’de bıraktıkları mallarını KKTC’de tasarruf etmekte oldukları mallarla takas etmek için Taşınmaz Mal Komisyonu’na (TMK) başvurmalarına olanak sağlayacak yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’nda onaylanmasından telaşlanan Rum yönetimi, önceki gün Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen bir toplantıda konuyu masaya yatırdı.

Alithia “Dışişleri Bakanlığı’nda Mülkiyet Komisyonu Konusunda Geniş Toplantı” başlıklı haberinde okurlarına, KKTC devletinin kararlaştırdığı düzenlemenin, mülkiyet meselelerini halletmek isteyen gerçek kişilerin, KKTC Bakanlar Kurulu izni ile takas, satın alım veya tazminat ile mal devirlerine olanak tanımayı hedeflediğini aktardı.
Meselenin masaya yatırıldığı toplantıya Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, Başsavcı Petros Kliridis ve bürokratların katıldığını yazan gazete şunları ekledi:
“Konu derinlemesine incelendi ve bu kararla mülkiyette olguların değişebileceği, öteki tarafın bu hareketinin hedefleri ve bu hareketin etkisiz hale getirilmesi olanakları analiz edildi. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos RİK’e yaptığı açıklamada Hukuk Dairesi’nin, yapılan ilanı en kısa sürede donduracak hukuki ve siyasi kararların alınması hedefiyle meseleyi incelediğini söyledi.
Gerek Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, gerek Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay’ın bu karara tamamen karşı olduklarını ve yeni olguların mülkiyette daha çok sorun yaratacağı kaygılarını dile getirdiklerine işaret ediliyor.”
Öte yandan Fileleftheros, Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin, Rumların KKTC’deki eski malları için TMK’ya başvurularını frenlediğini, 24 Nisan’a kadar TMK’ya yapılan başvuruların geçen yılın aynı dönemine göre üçte bir azaldığını yazdı.
Gazete Rumların TMK’ya başvurularının Kıbrıs sorununda hareketlenme olduğunda azaldığı, durgunluk yaşanan dönemlerde ise artış gösterdiği gözlemini ortaya koyarken, TMK’ya başvuruların azalmasında, açılması konusunda ufukta herhangi bir şey olmamasına karşın Maraş konusuyla ilgili tartışmaların da etkili olduğuna dikkat çekti.

Kıbrıs

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.