1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KARDİYOMETABOLİK SENDROM DOĞU AKDENİZ KONGRESİ VE...
KARDİYOMETABOLİK SENDROM DOĞU AKDENİZ KONGRESİ VE...

KARDİYOMETABOLİK SENDROM DOĞU AKDENİZ KONGRESİ VE...

KARDİYOMETABOLİK SENDROM DOĞU AKDENİZ KONGRESİ VE...

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu  himayelerinde gerçekleştirilen Uluslararası Kardiyometabolik Sendrom Doğu Akdeniz Kongresi ve Sağlık Bilimleri Öğrenci Sempozyumu, sonuç bildirgesi ile sona erdi

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Türkiye Diyabet Vakfı ve Kıbrıs Geriatri Vakfı ortaklığında düzenlenen kongreye Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, Azerbaycan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’tan olmak üzere 100’ün üzerinde bilim insanı konuşmacı olarak katkı sağladı.

Kongreye toplam 1366 katılımcı iştirak etti. Kongrede 26 panel, 3 konferans, 1 halk oturumu ve 31 mesleki eğitim kursu gerçekleştirildi. Sözel ve poster olmak üzere toplam 113 bildiri sunuldu.

Kongrede, günümüzün global bir sağlık sorunu haline gelen kardiyometabolik sendromun bileşenleri; obezite, koroner, kalp hastalığı, hipertansiyon, dislipidemi, fiziksel inaktivite, insulin direnci, diyabet biyopsikososyal açıdan interdisipliner bakışla irdelendi ve çözüm önerileri tartışıldı. 8 Kasım 2014

SONUÇ BİLDİRGESİ

Cumartesi günü, saat 17:30’da düzenlenen tören ile DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Harutoğlu “Sonuç Bildirgesi”ni açıkladı. Prof. Dr. Harutoğlu “Sonuç Bildirgesi” kapsamında, kardiyometabolik sendromun bir çok bileşeni içine alan önemli bir sağlık sorunu olduğunu, bu sendromun tedavisinde disiplinlerarası koordinasyonun oldukça önemli olduğunu ve bu bakış açısıyla sağlık profesyonellerinin kendi eylem stratejilerini ivedilikle belirlemelerinin ve disipliner üstü yöntemle bu stratejilerin hayata geçirilmesinin önemini vurguladı.

“Sonuç Bildirgesi”nde yer alan diğer maddeler ise şu şekilde sıralandı:

Primer koruma ilkeleri doğrultusunda ilgili bakanlıklar, medya, moda sektörü, meslek ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle başta ebevenyler, aileler, öğretmenler, sağlık çalışanları, ve sağlık bilimleri öğrencilerinin kardiyometabolik sendrom risk faktörleri konusunda farkındalık ve duyarlılıklarının artırılması sağlanmalıdır.

Kardiyometabolik sendromla mücadelede öncelikle birincil koruma (Risk taşıyan bireylerde hastalığın gelişiminin önlemlenmesi, risk yönetimi), ikincil koruma (Komplikasyonların yönetimi) ve üçüncül koruma (yaşam sürelerinin uzatılması, vaka yönetimi) önemli basamaklardandır. Bu basamakların her biri için uygun hizmetiçi eğitim programlara katılımları sağlanmalıdır. Bu konuda klavuzlar geliştirilmeli ve yerel olarak modifiye edilmelidir.

Kardiyometabolik sendrom konusunda bilgilendirme ve farkındalık yaratmaya yönelik olarak tüm sağlık bilimleri fakültelerinde lisans ve lisansüstü düzeyde dersler açılmalı ve geleceğin sağlık profesyonellerinin bu konuya ilişkin bilgi, tutum, beceri ve yeterlilikleri kazanması sağlanmalıdır.

Kardiyometabolik sendromun bileşenlerinin her biri için kanıta dayalı, geniş ölçekli ve multidisipliner bilimsel çalışmalara gerek duyulmaktadır.
Öte yandan Kongre kapsamında sözel bildiri ve poster bildirisi sunumları ile ödül kazananlara da ödülleri takdim edildi.

Törende daha sonra sponsorlara katılım belgesi ve hediyeleri takdim edildi.

Etkinlik sonunda DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Harutoğlu, organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen tüm katılımcı, sponsor ve ekibine teşekkürlerini sundu.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.