1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KARİYER FIRSATLARI VE FUAR 15 MAYIS’TA
KARİYER FIRSATLARI VE FUAR 15 MAYIS’TA

KARİYER FIRSATLARI VE FUAR 15 MAYIS’TA

9 ülkeden 70’e yakın firma üst düzey yöneticisinin de yer alacağı etkinlikte,

A+A-

9 ÜLKEDEN 70’E YAKIN İŞ İNSANININ KATILACAĞI FUARDA 60 STANT KURULACAK

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) , Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) ile KTSO (EkoAvrasya) işbirliğinde ve Kuzey Kıbrıs Turkcell ana sponsorluğunda düzenlediği 2. Uluslararası Kariyer Fırsatları Forumu ve Kıbrıs Türk Ürünleri Fuarı 15-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Öğrencilere iş hayatı öncesi staj olanakları yaratmak, kariyer planlamalarına yardımcı olmak ve yerli ürünlerin tanıtımını sağlayarak ihracatını artırmayı hedefleyen  fuarda, 30’u yabancı olmak üzere 60 firma stant açacak.

9 ülkeden 70’e yakın firma üst düzey yöneticisinin de yer alacağı etkinlikte, 3 panel ve 33 seminer gerçekleştirilecek.

Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda 10.00’da başlayacak etkinlikte, KKTC ve yabancı iş insanlarının  iş olanaklarını görüşmeleri için  ikili temaslarda bulunmaları sağlanacak. Forum ve fuar halka açık olacak.

Forum ve fuarın paydaşları DAÜ Tower Bar’da basın toplantısı düzenledi.

OSAM

DAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ülker Vancı Osam,  öğrencilerin kariyer planlamalarına büyük önem verdiklerini, bu tür etkinliklerle de öğrencileri iş dünyasının beklentilerini karşılamaya yönelik hazırladıklarını kaydetti.

ÇIRALI

KTSO Başkanı Ali Çıralı da,  etkinlikle ülke ekonomisine katkıyı ve öğrencilerin staj ve iş olanaklarını artırmayı amaçladıklarını kaydetti.
Ülkede 60 bin üniversite öğrencisi bulunduğunu ve yabancı öğrencilerin en az 4 yıl boyunca KKTC’de yaşadıklarını söyleyen Çıralı, öğrencilerin staj olanakları bulmaları ve kendilerini geliştirebilmelerinin özel sektörle ilişkilerin güçlendirilmesinden geçtiğini ifade etti.

Sanayi-üniversite işbirliğinin geliştirilmesinin önemine değinen Çıralı,  öğrencilerin bilgi ve becerilerini artırarak iş hayatına hazırlamayı önemsediklerini kaydetti.

Yerli üretim kadar üretimin ihraç edilmesinin de büyük önem taşıdığını belirten Çıralı,  izolasyon ve engellemelere rağmen Kıbrıs Türk ürünlerinin 40 ülkeye ihraç edildiğini ve dünya pazarlarıyla rekabet edebildiğini vurguladı.

Çıralı, Kıbrıs Türk ekonomisinin kendi ayakları üzerinde durabilmesinin  mal ve hizmet üretimini artırarak ihraç etmekten geçtiğini söyledi.
Forum ve fuara çok sayıda yabancı firma ve iş insanının katılacağını söyleyen  Çıralı, bunun da  KKTC’ye ilginin arttığının göstergesi olduğunu belirtti.

AYAZ

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Zühre Aydan Ayaz da, 2. Uluslararası Kariyer Fırsatları Forumu ve Kıbrıs Türk Ürünleri Fuarı’na destek vermekten büyük mutluluk ve onur duyduklarını kaydetti.

Etkinliğin, toplumsal gelişime yön vereceğini belirten Ayaz, KKTC’nin; üniversitelerin yetiştirdiği nitelikli insan gücü sayesinde eşit fırsatların sunulması halinde her alanda dünyadaki yerini alabilecek kapasitede olduğunu kaydetti.

İnsana yapılan yatırımın en değerli yatırım olduğunu kaydeden Ayaz, bu çerçevede yurt içi ve yurt dışındaki  eğitim çalışmaları fuar ve konferanslara büyük önem verdiklerini söyledi.

Ayaz, etkinliğin, Kuzey Kıbrıs’ta üretimin teşvik edilmesi ve çok daha ileri standartlara kavuşması,  kariyer fırsatlarına yönelik bilincin artırılması için çok önemli olduğunu vurguladı.

ATAY

EkoAvrasya Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Niyazi Güner Atay da,  2006 yılında kurulan derneğin 2010 yılından itibaren de KKTC’ye yönelik faaliyetlerine yoğunluk verdiğini  söyledi.

Atay, 2011 yılında beri her yıl Ankara’da KKTC Çalıştayı düzenlediklerini belirterek 4. Calıştayın 24 Mayıs’ta gerçekleştirileceğini söyledi.

Atay, Avrasya coğrafyasında işbirliği platformunu daha yararlı bir hale getirmeyi amaçladıklarını  da sözlerine ekledi.

UYGUROĞLU

Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Müdürü (MİKA) Yrd. Doç. Dr. Rasime Uyguroğlu da etkinlik program hakkında bilgi verdi.

Uyguroğlu,  etkinliğin amacının yerel ve uluslararası alanda başarılı olmuş Türk ve yabancı kuruluşların katılımıyla ada genelinde öğrenim gören gençlere kariyer planlamalarında yardımcı olmak ve yabancı firmalara  ülkeyi ve Kıbrıs Türk ürünlerini  tanıtmak olduğunu belirtti.

Tak

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.