1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KARŞINIZDAKİ DÜŞMAN DEĞİL, GELECEĞİN ORTAĞI...
KARŞINIZDAKİ DÜŞMAN DEĞİL, GELECEĞİN ORTAĞI...

KARŞINIZDAKİ DÜŞMAN DEĞİL, GELECEĞİN ORTAĞI...

KARŞINIZDAKİ DÜŞMAN DEĞİL, GELECEĞİN ORTAĞI...

A+A-

AKINCI: “YAKLAŞIM, KARŞINIZDAKİNİ DÜŞMAN OLARAK DEĞİL, GELECEĞİN ORTAĞI OLARAK GÖRMEK OLMALIDIR. BU BİZİM BAKIŞ AÇIMIZDIR”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önlerinde çetin bir müzakere süreci olduğunu belirterek, “Yaklaşım, karşınızda oturanı düşman görmek olmamalı… Karşınızda oturanı ‘geleceğin ortağı’ olarak görmek bizim bakış açımızdır ve bu son derece önemlidir” dedi.

Akıncı, “Diğerini ötekileştirmeden bu topraklarda birlikte var olacağımız, bu adanın nimetlerini birlikte paylaşacağımız ve gelecek kuşaklar için daha güzel daha aydınlık bir gelecek kuracağımız ortaklarımız olarak görmek işin daha başında en önemli gerekliliktir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Lider Nikos Anastasiadis ile resmen müzakerelere başladıklarını da ifade ederek, “Bütün çabamız genç kuşakların bu topraklarda mutlu bir geleceğe ulaşabilmeleri içindir. Bizim kuşaklar ve bizden önceki kuşaklar bu topraklarda acıyı kanı gözyaşını cefayı paylaştı, bundan sonraki kuşaklar bu adanın barışını, nimetlerini, güzelliklerini paylaşsın. Bu anlayış içerisinde geleceğimizin daha güzel olacağına inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Siligu Dayanışma Derneği'nin Boğaz Piknik Alanı’nda düzenlediği pikniğe katıldı. Pikniğe eşi ile birlikte katılan Akıncı, burada dernek yetkilileri tarafından karşıladı. Pikniğe, Güney Kıbrıs'taki Siligu köylüleri yanı sıra Siligu köyü muhtarı Grios Kostas ile Ayyorgi muhtarı Renos Babafilipu da katıldı.

Pikniğe, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de bir süre katılırken, dernek başkanı Özel Tahsin ile yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Siligu köyü muhtarı Kostas, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, Dr. Fazıl Küçük’ün Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevindeyken köye gerçekleştirdiği bir ziyaret sırada çekilen fotoğrafı da takdim etti.

Siligu Dayanışma Derneği Başkanı Özel Tahsin de Akıncı’ya pikniğin anısına el yapımı bir çiçeklik sundu.

Dernek başkanı Özel Tahsin, piknikte yaptığı konuşmada, kısa bir süre önce kurulan derneğin Siligu köyünde Vakıflar İdaresi desteği ile yenilenen caminin açılışını yaptığını, diğer söz verdiği işler yanında bugün de pikniği düzenlediğini belirtti. Tahsin, pikniklerine katılan Cumhurbaşkanı Akıncı'ya da teşekkür etti.

AKINCI: “BULUNACAK OLAN ÇÖZÜMÜ TOPLUMLAR YAŞATACAK”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Siliguluları Rumca da selamlayarak, Kıbrıslılığın güzel bir örneğinin sergilendiği piknikte sağlanan birliktelik ve dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Akıncı, Kıbrıs'ta başlattıkları yeni süreç ve yeni döneme bu tür çabaların ciddi katkısı olduğuna inanç belirterek, liderler olarak bulacakları çözümün hangi çerçevede olursa olsun günün sonunda bu çözümün yaşamasını toplumların sağlayacağını kaydetti.

Kıbrıs'ta Türk ve Rum halkıyla Ermenisiyle Maronitiyle Latiniyle bu topraklarda yaşayan herkesin çözümün içerisinde olacağını ifade eden Akıncı, o bakımdan bugünden geleceğe kendilerini çözüme hazırlamalarının önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önlerinde çetin bir müzakere süreci olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Yaklaşım diğerini, karşınızda oturanı düşman görmek olmamalı, karşınızdakini, karşınızda oturanı geleceğin ortağı olarak görmek bizim bakış açımızdır ve bu son derece önemlidir. Diğerini ötekeleştirmeden bu topraklarda birlikte var olacağımız, bu adanın nimetlerini birlikte paylaşacağımız ve gelecek kuşaklar için daha güzel daha aydınlık bir gelecek kuracağımız ortaklarımız olarak görmek işin daha başında en önemli gerekliliktir diye düşünüyorum.

Ben bu anlayışla ikinci kezdir sayın Anastasiades ile buluşuyorum. Birinde sosyal bir buluşma oldu, ikincisinde resmen müzakerelere başladık, bütün çabamız, genç kuşakların bu topraklarda mutlu bir geleceğe ulaşabilmeleri içindir. Bizim kuşaklar ve bizden önceki kuşaklar bu topraklarda acıyı kanı gözyaşını cefayı paylaştı. Bundan sonraki kuşaklar bu adanın barışını, nimetlerini, güzelliklerini paylaşsın. Bu anlayış içerisinde geleceğimizin daha güzel olacağına inanıyorum.

Bir araya gelerek daha güzel daha mutlu bir gelecek kurabiliriz. Türk Yunan ilişkilerinin gelişmesine de katkı sağlayabileceğimize inanıyorum. Doğu Akdeniz’deki bölgesel istikrara da katkı yapabileceğimize inanıyorum.”

Akıncı, bugün yapılan pikniğin birlikte gelecek kurma bakımından önemine de işaret ederek, herkese güzel bir gün aydınlık bir gelecek diledi.

Siligu köyü muhtarı Kostas da, bu etkinliğe katılmaktan dolayı duydukları mutluluğa değinerek, Akıncı ile Rum Lider Nikos Anastiadis'in gelecek, ada ve toplumlar için bir çözüm bulmalarını temenni etti.

Bu arada Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Boğaz Piknik Alanı’nda piknik yapan öğrencileri de ziyaret ederek, sohbet etti ve sosyal dayanışmanın önemine işaret etti.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.