1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KATLE TEŞEBBÜSTEN YARGI ÖNÜNDE
KATLE TEŞEBBÜSTEN YARGI ÖNÜNDE

KATLE TEŞEBBÜSTEN YARGI ÖNÜNDE

Mağusa’da önceki gün iki grup arasında çıkan kavgada tutuklanan 41 zanlı Mağusa Kaza Mahkemesi’ne ayrı ayrı çıkarıldı

A+A-

 

Mağusa Kaza Mahkemesi önünde önceki gün başlayan ve akabinde Mağusa Devlet Hastanesi’ne taşınan iki grup arasında çıkan kavgada tutuklanan 41 zanlı dün polis tarafından alınan yoğun güvenlik önlemleri altında Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. İsmet Felek ile 15 adamı dün saat 11:00’de mahkemeye çıkarılırken, Ali Osman Uçanok ile 24 adamı ise 13:30’da mahkemeye çıkarıldı. “Katle teşebbüs”, “Kanunsuz ateşli silah tasarrufu ve taşıma”, “Kanunsuz patlayıcı madde tasarrufu ve taşıma”, “Kavga”, “Rahatsızlık”, Tecavüzkar alet taşıma”, “Uygunsuz tavır ve hareket”, “Vahim zarar”, “Ciddi darp” ve Kanunsuz topluluk” suçlamalarıyla ilgili olarak mahkemeye çıkarılan zanlı İsmet Felek, Ömer Satıağalar, Cüneyt Arık, Özcan Hangün, Kağan Berkan, İlker Ercüment, Emir Ali Bata, Cengiz Çete, Ümit Öztülkiler, Besim Özuğurlu, Mustafa Karakartal, Çağrı Kılıç, Akif Uygur, Haluk Güvence, Nuh Erk ve Adem Sakızcıoğlu tahkikat maksatları bakımından 3 gün süreyle poliste tutuklu kalacak. Öte yandan “Kavga”, “Rahatsızlık”, “Kanunsuz topluluk”, “Tecavüzkar alet taşıma” ve “Uygunsuz tavır ve hareket” suçlamalarıyla mahkemeye çıkarılan zanlı Ali Osman Uçanok, Abbas Uçanok, Hüseyin Özsayitoğlu, İsmail Osum, Ahmet Uçanok, Kamil Osum, Kamil Uçanok, Mustafa Kahraman, Ali Zorba, Hasan Demir, Adnan Altun, Tahir Çil, Mehmet Fakiroğlu, Cengiz Gözügüzel, Ali Çiftdal, Mehmet Akdemir, Hasan Çavuşlar, Mehmet Güvenateş, Özcan Kara, Mehmet Ali Uçar, Tuan Anh Hoang, Le Van Juong, Bang Neguyen Hai, Anowar Hossain ve İrfan Ahmad da tahkikat maksatları bakımından 3 gün süreyle poliste tutuklu kalacak.

Uçanok tarafı kanunsuz olarak toplandı

Meselenin tahkikat subayı Müfettiş Muavini Ulaş Ursavaş, zanlıların 20 Ağustos tarihinde Mağusa Kaza Mahkemesi karşısında bulunan park alanı içerisinde meydana gelen “Kavga”, “Rahatsızlık”, “Kanunsuz topluluk”, “Tecavüzkar alet taşıma” ve “Uygunsuz tavır ve hareket” suçlarından dolayı tutuklandığını belirtti. Ursavaş, 5 Temmuz 2014 tarihinde, Ali Osman Uçanok’un Özcan Hangün, Akif Uygur, Ömer  Satıağalar ve Cüneyt Arık tarafından ciddi şekilde darp edilip vahim zarara uğratılması meselesi ile ilgili olarak Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davanın duruşmasında İddia Makamı tarafından ilk kez mahkemede hazır edilen Ali Osman Uçanok’un, davanın 27 Ağustos tarihine ertelenmesinin ardından mahkeme çıkışında çamlık alanda kanunsuz olarak toplanan ve şu anda zanlı konumunda bulunan 24 adamı ve henüz tespit edilemeyen 5 kişi ile birlikte bir taraf, zanlı Özcan Hangün, Cüneyt Arık, Ömer Satıağalar, Kağan Berkan ve İlker Ercüment’in ise bir taraf olup tasarruflarında bulunan tecavüzkar alet sopalar, elleri ve ayakları ile birbirlerine vurarak kavgada yer aldıklarını ve bağırıp çağırarak rahatsızlık yaptıklarını açıkladı.

a12.jpg

Zanlı Hangün, öldürmek kastı ile defalarca tetiğe bastı

Müfettiş Muavini Ulaş Ursavaş, zanlı Özcan Hangün’ün, Mağusa Kaza Mahkemesi önünde meydana gelen olaylar sırasında, olaylara müdahale eden polislerden birinin belindeki içinde 14 adet canlı mermi bulunan tabancayı kanunsuz olarak tasarrufuna aldığını açıkladı. Zanlı Hangün’ün konu tabancayı tasarrufuna aldıktan sonra tabancanın sürgüsünü geriye çekip dolduruş yaptığını belirten Ursavaş, tabancayı Mağusa Polis Müdürlüğü CÖŞ’te görevli Müfettiş Muavini Asım Başaranel, Merkez Karakolunda görevli Polis Memuru Güralp Sayılı, Havadis Gazetesi muhabiri Nadire Kraşlıoğlu ve Kamil Uçanok’un üzerine öldürmek kastı ile doğrultup tabancanın tatiğine sürekli basıp bırakmak suretiyle öldürmeye teşebbüs ettiğini açıkladı. Ursavaş, konu tabancanın emniyet mandalının kapalı olmasından dolayı tabancanın ateş almadığını da açıkladı.

Arabanın camını kıran aranıyor

Müfettiş Muavini Ulaş Ursavaş, yine olaylar esnasında zanlı Cüneyt Arık’a ait LY 708 plakalı aracın ön camının kimliği tespit edilemeyen bir kişi tarafından tekme vurulmak suretiyle zarara uğratıldığını ve konu kişinin arandığını belirtti.

 

1 bıçak, 5 sopa ve 1 demir çubuk emare alındı

Olay esanasında tecavüzkar aletler kullanıldığını yineleyen Müfettiş Muavini Ulaş Ursavaş, olay yerinde 1 adet 26 cm uzunluğunda bıçak, 5 adet çeşitli ebatlardaki sopa ve 1 adet demir çubuğun emare alındığını söyledi.

a13.jpg

Kavga hastanede de devam etti

20 Ağustos tarihinde zanlı İsmet Felek, Emir Ali Bata, Özcan Hangün, Cüneyt Arık, Adem Sakızcıoğlu, Ümit Öztilkiler, Cengiz Çete, Ömer Satıağalar, Kağan Berkan, Besim Özuğurlu, Mustafa Karakartal, Çağrı Kılıç, Akif Uygur, Haluk Güvence ve Nuh Erk’in, mahkeme önünde yaşanan olaylardan dolayı hastaneye kaldırılarak acil serviste tedavi gören Kamil Uçanok, Kamil Osum, Ali Osman Uçanok ve Ahmet Uçanok’u darp etmek amacıyla kanunsuz olarak toplandıklarını açıkladı. Kanunsuz olarak toplanan zanlıların hastaneye gittiklerini belirten Ursavaş, zanlı İsmet Felek’in Kamil Uçanok’un burnuna yumruk atmak suretiyle burun kemiğinin kırılmasına neden olduğunu açıkladı. Ursavaş, zanlı İsmet Felek’in yine adamlarıyla Kamil Uçanok, Kamil Osum, Ali Osman Uçanok ve Ahmet Uçanok’u darp ederek Ali Osman Uçanok’un parmağının kırılmasına neden olduklarını açıkladı. Ursavaş, yürütülen tahkikatın selameti açısından her 41 zanlının da 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

 

Tutuklu kalacaklar

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Banu Soyer, tüm zanlıların tahkikat maksatları bakımından 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

Yeni Bakış

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.