1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KATLİAMIN BÖYLESİ...
KATLİAMIN BÖYLESİ...

KATLİAMIN BÖYLESİ...

KKTC'de yaz aylarında revaçta olan karavan turizmi ... alt yapı olmaması çevre katliamına neden oluyor

A+A-

 

Turizm ülkelerinde yaz aylarında revaçta olan karavan turizmi ülkemizde de rağbet görüyor ancak karavanların kurulduğu yerlerde alt yapı olmaması çevre katliamına neden oluyor

Yeni Erenköy doğu Karpaz yolu üzerinde deniz kenarında bir yıl önce kurulan karavan parkı bölge sakinlerini çileden çıkardı. Şikâyette bulunan vatandaşlar, karavanların atıklarının denize döküldüğünü, çevrenin kirletildiğini dile getirdi. Vatandaşlar, kanalizasyon sistemi olmadığı için tuvalet atıklarının hortumlar aracılığı ile denize döküldüğünü iddia etti. Açıklama yapan Yeni Erenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı,Yeni Erenköy Karpaz yolu üzerindeki alanın bir yıl önce devlet tarafından kiralandığını söyledi.

Konu ile ilgili şikâyetlerden haberdar olduğunu, gerekli incelemeyi başlattıklarını belirtti. Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir de Yeni Erenköy’de karavanlardan dolayı oluşan rahatsızlıktan haberdar olduklarını belirterek, konuyla ilgili girişimde bulunduklarını söyledi.

KARAVAN TURİZMİ VARSA ALT YAPI DA OLMALI
Yaz aylarında tatilini karavanlarda geçirmek isteyenler ya gelişi güzel yerlere ya da karavan parkı olarak özel şahıslar tarafından kiralanan yerlere konaklıyor. KKTC’de özellikle karavanlar yaz aylarında rağbet görürken, dünyanın birçok ülkesinde de yaz aylarında karavan turizmi yapılıyor. Ancak bu ülkelerde karavanların konaklaması için kiralanan yerlerde alt yapı bulunuyor. KKTC’de ise karavanların konakladığı yerlerde su,elektrik,alt yapı ve kanalizasyon olmadığı için özellikle her yaz çevre kirliliği yaşanıyor. Kanalizasyon olmadığı için karavanların atıkları denizlere dökülüyor,elektrik ise kaçak bir şekilde kullanılıyor.

ATIKLAR DENİZE
Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, Yeni Erenköy’de karavanlardan dolayı oluşan rahatsızlıktan haberdar olduklarını belirterek, konuyla ilgili girişimde bulunduklarını söyledi. Kaymakamlık ile görüştüklerini dile getiren Sahir, karavanlardan denizlere dökülen lağım atıklarının çevreyi kirlettiğini ifade ederek, “Karavanların kaldırılması için kaymakamlık ve belediye ile temasa geçtik. Sorun en kısa zamanda çözüme kavuşturulacak” dedi.

SORUN KARAVAN DEĞİL SORUN ALT YAPI OLMAMASI
Dünyanın birçok ülkesinde karavan turizmi olduğunu, bir turizm ülkesi olan KKTC’de de karavan turizminin olmasının oldukça doğal olduğunu ifade eden Sahir sözlerini şöyle sürdürdü: Karavanlarla ilgili yasal düzenleme eksikliği var. Buradaki boşluğu kullanıp arazi kapma hevesine kapılıyorlar. Oysaki diğer ülkelerde alt yapısı, elektriği, suyu olan yerlerde karavan kurulmasına izin veriliyor. Bizim ülkemizde karavanların park etmesi için izin verilen yerlerde ne kanalizasyon ne elektrik ne de su bulunuyor. Tuvalet atıkları denize dökülürken, elektrik ihtiyacı ise kaçak yollardan gideriliyor.”

GELİŞİ GÜZEL DEĞİL, UYGUN YERLERDE KONAKLANMALI
Sahir, karavan kurulacak yerlerde atık toplama sisteminin olması gerektiğini, alt yapı ve kanalizasyon sistemi oluşturulması gerektiğini ifade ederek,gelişi güzel karavan kurulmasına izin verilmemesi, alt yapı ve tüm ihtiyaçları karşılayacak donanımda olan yerlerde park izni olması gerektiğini söyledi.

BAZILARININ AMACI YER KAPMA SEVDASI
Doğan, bazı uyanıkların ise yer kapma hevesi ile karavan kurup yılın 12 ayı konakladığını, zamanla karavanın yanına başka küçük yapılar kurduğunu ve böylelikle kaçak yapılaşmaya neden olduğunu vurguladı.Son zamanlarda kaçak yapılaşmanın arttığına dikkat çeken Sahir şunları söyledi: “Kaçak yapılaşma gün geçtikçe çoğalıyor. Karavan adı altında kurulan yerler zamanla kaçak barakalara dönüşüyor. Kaçak yapılaşmayla savaşılması gerekirken yıllardır koruma alanı içerisinde kurulan kaçak bungalovlara yasal izin verilmesi planlanıyor.2005 yılından beridir izni olmayan ve yasal olmayan bir şekilde turistlik tesis adı altında inşa edilen 100’ün üzerindeki bungalovun seçimden önce yapımına ara verilmişti. Bungalovların inşası düzenlenen protokolle iptal edildi ancak son seçim döneminde bu protokol uygulanmadı.”

YASAL OLMAYAN YAPIYA YASAL İZİN ÇIKARMA ÇABASI
Sahir, kaçak olarak yapılan bungalovlara yasal izin çıkarılmaya çalışıldığını belirterek, Çevre Bakanlığı, Çevre Dairesi ve Eski Eserler Dairesi’nin bu konuda girişimde bulunduğuna dair bilgi aldıklarını, konunun takipçisi olduklarını ve buna izin vermeyeceklerini dile getirdi. Sahir sadece yasa dışı yapılan bungalovlar değil, kaçak yapılan çoban evlerinin de izin verilmeye çalışıldığını vurguladı.

YIKICI, “KONU BİLGİMİZDE, İNCELİYORUZ”
Yeni Erenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı ise karavan alanında yaşanan sorunlarla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi.Yıkıcı,söz konusu arazinin bir yıl önce devlet tarafından şahıslara kiralandığını ifade ederek, “Gerekli incelemeleri yapıyoruz. Yer ile ilgili dosyaları istedim ve konuyu masaya yatıracağım. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra belediyeyi ilgilendiren bir husus varsa konuya el atacağız” dedi.

DENİZİ VE ÇEVREYİ KORUMAK LAZIM
Yıkıcı, belediyelerin karavan alanlarını kapatma yetkisi olmadığını sadece çevre temizliği açısından bir sorun varsa konuya müdahil olabileceğini ve sadece denetim yapabileceklerini söyledi. Yıkıcı, karavan kurulacak yerlerde ayrı bir depo olması gerektiğini, lağım atıklarının toprağa dahi karışmaması için sistem kurulmasının şart olduğunu denizleri ve çevreyi korumak için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Star Kıbrıs

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.