1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KAYIP ŞAHISLAR KOMİTESİ’NDE DEĞİŞİKLİK
KAYIP ŞAHISLAR KOMİTESİ’NDE DEĞİŞİKLİK

KAYIP ŞAHISLAR KOMİTESİ’NDE DEĞİŞİKLİK

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Rum üyesinin değiştirileceğine dair bilgilerin olduğu, Teknik Komitelerde de “tazelemeye” gidileceği haber verildi.

A+A-

“TEKNİK KOMİTELERDE TAZELEME”

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Rum üyesinin değiştirileceğine dair bilgilerin olduğu, Teknik Komitelerde de “tazelemeye” gidileceği haber verildi.

Politis gazetesi “Kayıp Şahıslar Komitesi Değişikliğe Doğru... Muhtemelen Büyükelçi” başlıklarıyla verdiği haberinde, Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Rum üyesinin 2012 Mart ayında atanan Aristos Aristotelus olduğunu anımsatarak, Kıbrıslı Rum üye mevkisinde bayrak değişiminin olacağına dair bilgilerin giderek yoğunlaştığını yazdı.

Elde ettiği bilgilere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, söz konusu mevkideki değişikliği aslında Kıbrıs sorunuyla ilgili Teknik Komitelerde yapılacak olan genel “tazeleme” çerçevesine katmaya yöneldiğini ve/veya artık karar verdiğini kaydeden gazete, aynı bilgilerin, değişikliklerin, Eylül ayı içerisinde, yani, görüşmelerin yeniden başlaması çabalarından kısa bir süre önce gerçekleşeceğinden söz ettiğini aktardı.

Gazete, “Belki Büyükelçi” alt başlığıyla aktarmaya devam ettiği haberinde, Teknik Komitelerdeki Kıbrıslı Rum Başkan mevkileri için olduğu gibi, Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Rum üye mevkisi için de daha önceden diplomatik alanda çalışmış kişilerin isimlerinin duyulduğunu belirtti.

Kayıp Şahıslar Komitesi için eski Büyükelçi Theofilos Theofilu’nun adının duyulduğunu belirten gazete, eğer gerçekten bahse konu eski Büyükelçinin adı hakim olursa, o zaman bunun, Kayıp Şahıslar Komitesi işinin, Dışişleri Bakanlığı uhdesine döneceği anlamına gelebileceğini ileri sürdü.

Gazete yakın geçmişte, Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Rum temsilcisi ve kayıp yakınları örgütlerinin kayıplarla ilgili konularda Rum Başkanlık Komiserine başvurduğunu, şimdi bunun bir bakıma Keti Kleridis’le yapıldığını da anımsattı.

Kayıp Şahıslar Komitesi üçüncü üye yardımcısı Oleg Egorov’un da ayrılmasının da harekete geçirildiğini, 2012 yılı sonunda Christopher Girod’un üçüncü üye mevkisinden ayrıldığını ve 2013 yılında yerine Henri Arni’nin getirildiğini anımsattı.

“YAKLAŞIK YARISI”

Gazete “Yaklaşık Yarısı” alt başlığı altında ise Kayıp Şahıslar Komitesi ilerleme raporuna göre bugüne kadar, isimleri kayıplar listesinde olan kişilere ait olduğu düşünülen 940’tan fazla kalıntıya rastlandığını yazdı.

Bu rakamın toplam Kıbrıslı Türk ve Rum kayıp vakalarının yarısına denk geldiğini aktaran gazete, bugüne kadar yapılan kimlik tespitlerinin 405 kayıpla ilgili olduğunu, yıl sonunda bu sayının 450’ye ulaşmasının hesaplandığını aktardı.

Haberde, Aristotelus’un hazırladığı ve Rum Başkanlığı ve Meclis’e verdiği çalışmaya göre, Komisyon’un bugünkü altyapısının, 2017 yılına kadar kimlik tespitlerinin 850 vakaya kadar ulaşabilmesine yatkın olduğu da belirtildi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.