1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KAYIT DIŞI YAŞAM DENETİMLERLE KISA SÜREDE BİTER”
“KAYIT DIŞI YAŞAM DENETİMLERLE KISA SÜREDE BİTER”

“KAYIT DIŞI YAŞAM DENETİMLERLE KISA SÜREDE BİTER”

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği, iş dünyası, esnaf ve özellikle inşaat sektörünün artık dayanacak gücü kalmadığını belirterek,

A+A-

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği, iş dünyası, esnaf ve özellikle inşaat sektörünün artık dayanacak gücü kalmadığını belirterek, tüm iş ve üretim alanlarını, inşaat sektörünü etkin bir şekilde denetleyip denetim altına alacak ve zabıta gibi çalışacak bir yapının oluşturulmasını önerdi.

İnşaat Taşeronları Birliği yazılı açıklamasında, hükümetin ülkede yaşanan ve her geçen gün biraz daha derinleşen ekonomik krizin, programsızlığın ve başıboşluğun farkında olmadığını kaydetti.

Maliye Bakanı’nın beyanatlarının bütçe açıklarının büyüdüğü yolunda olduğunu, bundan şikayet  ettiğini ancak şikayet değil çözüm bulması gerektiğini ifade eden birlik, “Üyelerimiz ve tüm iş dünyası hükümetten sorunların acilen çözülüp ekonominin iyiye gitmesini sağlamalarını bekliyor. Şikayet etmelerini değil. Bugün kayıt dışılığın nedenlerini zararlarını ve çözümlerini içeren bir kitap yazan Maliye Bakanı neden bu sorunu çözmek için gerekli olan adımları atmıyor?” dedi.

Birlik, kaçak ve kayıt dışı yaşamın denetlenip kayıt altına alınması halinde ülkedeki bütçe açıklarının kapatılacağını ve yatırıma da ayrılacak kaynak bulunacağını belirttiği açıklamasında şunları kaydetti:

“KKTC’de Kayıt dışı Ekonomi Tanımı, Nedenleri, Yarattığı Sorunlar ve Çözüm Yolları Raporu’nu sayın Maliye Bakanı siz yazdınız. Ancak ne bu raporu ne yetkinizde olan yasaları ne de diğer denetleyici yasaları uygulamadığınız görülmektedir.

Sayın bakan yalnızca şikayet yetmez. İnşaat Taşeronları Birliği’ne göre, ülkemizde yaygın bir şekilde var olan ve toplumun büyük bir kesimi yanında ekonomimizi de zarara uğratan kaçak ve kayıt dışı yaşamı kontrol altına alacak etkin denetim ve denetleme mekanizmasının uygulamaya konmamış olmasından kaynaklanmaktadır.                                                                                                                                      

İnşaat Taşeronları Birliği sayın bakana yaptığı ziyaretlerde kaçak ve kayıt dışı yaşamın önlenmesi için işbirliğine hazır olduğunu önermesine rağmen dikkate alınmamıştır. Birliğimizin dikkate alınmaması bir yana sorunu yaratan nedenleri ortadan kaldıracak icraat konusunda hiçbir faaliyette bulunulmaması bizleri düşündürmektedir. Kaçak ve kayıt dışılık nedeni ve denetimsizlik sonucu günden güne küçülen ekonomimiz devlete vergi ödeyenleri de ödeyemez hale getirmiştir. Sayın, Maliye Bakanı kayıt dışı ekonomiyi planlayıp çözüme ulaştıracağından bahsediyor. Bir yıldır ne yapıyor?.                                                             

Sayın Maliye bakanı iş dünyası, esnaf ve özellikle inşaat sektörünün artık dayanacak gücü kalmamıştır. Öneriyoruz, tüm iş ve üretim alanlarını, inşaat sektörünü etkin bir şekilde denetleyip denetim altına alacak olan ve zabıta gibi çalışacak bir yapıyı oluşturun. Kaçak ve kayıt dışı yaşam çok kısa sürede biter.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.