1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIB-TEK 2014'Ü KAR İLE KAPATTI!
KIB-TEK 2014'Ü KAR İLE KAPATTI!

KIB-TEK 2014'Ü KAR İLE KAPATTI!

KIB-TEK 2014'ü 5 milyon 896 bin TL kârla kapattı...

A+A-

Önceki üç yılı üst üste zararla kapatan KIB-TEK’te 2014 yılında 5 milyon 896 bin TL kârlılığa ulaşıldı

KIB-TEK yapmuş olduğu açıklama ile 2014 yılında 2014 yılını 5 milyon 896 bin TL kârla kapattığını duyurdu.
İşte KIB-TEK'in açıklaması:
"KIB-TEK’te uygulanan sıkı tahsilat politikası ile birlikte alınan mali tedbirler meyvelerini vermeye başladı. Bağımsız murakıplar tarafından denetlenen kesinleşmiş 2014 mali yılı hesap raporlarına göre KIB-TEK 2014 yılını 5 milyon 896 bin TL kârla kapattı.
KIB-TEK; önceki üç yılı üst üste zararla kapatmıştı. Kesinleşmiş hesap raporlarına göre 2011 yılında 53.355.209.-TL, 20123.471.649.-TL ve 2013 yılında ise 83.782.923.-TL olmak üzere önceki üç yılın zarar toplamı 140.609.781.-TL’ye ulaşmıştı.
Atanan yeni Yönetim Kurulu ile birlikte Kurum üst kademe yönetiminde de bir takım değişikliklere gidilmiş bu çerçevede Kurumumuzun mali performansını düzeltmek için alanında uzman bir kişi de sözleşmeli olarak Kuruma istihdam edilmişti. Bu şekilde oluşan yeni yönetim ile birlikte, öncelikle ayni zamanda yasal yükümlülük de olan maliyet tabanlı tarife uygulaması başlatılarak Kurum’un zararına elektrik satışı önlenmiş diğer yandan uygulanan sıkı ve tavizsiz tahsilat politikası ile birikmiş alacakların tahsiline ağırlık verilmiş ve finans maliyetlerini aşağıya çekecek bir dizi tedbir uygulamaya konmuştur. Alınan bu tedbirler neticesinde son 19 aylık sürede KIB-TEK’in borç yükünde 60 Milyon Dolar’ı bulan azalma sağlanmıştır.
Bir yandan KIB-TEK’in mali yapısını düzeltecek tedbirler uygulamaya konurken buna paralel olarak diğer yandan önceki yıllarda ertelenen yatırımlara da hız verilmiş bulunmaktadır.  Mevcut mekanik sayaçların uzaktan erişimli elektronik sayaçlarla değiştirilmesi projesi kapsamında önceden var olan 20 bin 850 sayaca ek olarak gerekli olan 160 bin sayaca ulaşmak için ihaleler sonuçlandırılmış olup şu ana kadar öncekilerle birlikte yaklaşık 65 bin adet sayacın değişimi tamamlanmıştır. Söz konusu sayaçların yönetileceği Otomatik Sayaç Yönetim Sistemi (AMM) adlı merkezi bilgisayar sisteminin kapasitesini artırmak için gerekli yatırımlar da yapılmıştır. İçinde bulunduğumuz yıl gerçekleşmesi beklenen elektrik tüketimini karşılamaya yönelik ayni zamanda yakıt tasarrufu da sağlayacak olan toplam 34 MW gücünde dizel santral yatırımı gerçekleştirilmiş olup Haziran ayı başında bu santrallerin üretime başlaması hedeflenmektedir. Halen sokak aydınlatmada kullanılan enerji tüketimi yüksek civa buharlı lambalar yerine çok daha az elektrik tüketimi olan LED lambalara geçilmesi için 10 bin adetlik ilk ihale sonuçlanmış olup önümüzdeki günlerde ihaleyi alan firma tarafından Lefkoşa’daki armatürlerin değişimine başlanacaktır. Son olarak şebeke arızalarına daha etkin ve süratli müdahale olanağı yaratacak, Kurum personelinin iş sağlığı ve güvenliğini de azami düzeyde koruyacak altı adet liftli araç alımı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen tüm bu yatırımlar için de bu güne kadar yaklaşık 30 milyon TL ödeme yapılmıştır.
Önümüzdeki süreçte halkımıza layık olacak şekilde hizmet kalitesini artırmak, enerji alanında belirlenen hedeflere ulaşmak adına çalışmalarımız artarak devam edecektir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.