1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS HAVAYOLLARI PERSONELİNDEN PROTESTO
KIBRIS HAVAYOLLARI PERSONELİNDEN PROTESTO

KIBRIS HAVAYOLLARI PERSONELİNDEN PROTESTO

Kıbrıs Havayolları Personelinden Protesto

A+A-

 

Kıbrıs (Rum) Havayolları’nda örgütlü tüm sendikaların çalışanlarının, tazminatlarını alma talebiyle bugün öğlen Rum Maliye Bakanlığı önünde protesto gösterisi yapacak. saat 12.00'da başlaması düşünülen protestoya işçi sendikları ve pilotlar birliği de destek verecek. İşçilerin sendika temsilcileri "sokağa atılmış çalışanları ve ailelerini korumak için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

UÇAKLAR İNGİLTERE’YE GİTTİ

Kıbrıs (Rum) Havayollarının kirasında olan uçakların, dün şirketin pilotları tarafından İngiltere’ye uçurulduğu haber verildi. Havayollarına ait beş uçağın CIT şirketinden kiralandığını ve pilotların dün uçakları Londra’ya götürmek üzere CIT şirketinin pilotları olarak son kez uçurmalarının istendiğini yazan Fileleftheros gazetesi, uçakların İngiltere’de ismi, kaydı, rengini ve bayrağının değişeceğini kaydetti. Haberde, Kıbrıs (Rum) Havayollarının “sonunun” dün sabah 9’dan öğlen 1’e kadar pratik anlamda yazıldığı da belirtildi. Gazete, Güney Kıbrıs’ın “artık bayrağı ve ulusal koduyla kayıtlı ticari uçağı olmayan muhtemelen dünyadaki tek ülke olduğunu” da ileri sürdü.

HAVAYOLU ŞİRKETLERİ KIBRIS (RUM) HAVAYOLLARINDAN PAY KAPMAYA ÇALIŞIYOR

Öte yandan gazete başka bir haberinde, yabancı havayolu şirketlerinin, Kıbrıs (Rum) Havayollarının pazar payını kapmak için yarışa girerek, uçuş programlarını genişlettiklerini ve personel istihdam etme konusunda ilerlemekte olduklarını yazdı.

Gazete, Yunan havayolu şirketi Aegean’ın dün bu çerçevede basın yoluyla ilan vererek, pilot ve yardımcı pilot işe almak istediğini duyurduğunu kaydetti.

BAŞPİSKOPOS HRİSOSTOMOS’TAN TEPKİ

Kıbrıs (Rum) Havayollarının kapanmasıyla ilgili tepkilerin sürmekte olduğunu ve Başpiskopos Hrisostomos’un da dün bu konuda oldukça eleştirel olduğunu yazan gazete, Hrisostomos’un, havayollarının çok uzun zamandır beridir “acı çekmekte” olduğunu ve 25 yıl öncesinden kararlar alınması gerektiğini söylediğini belirtti.

Gazeteye göre Hrisostomos, bugüne kadarki bütün hükümetlere, Kıbrıs (Rum) Havayolları yönetimlerine ve çalışanlarına bu konuda sorumluluk yükledi.

Alithia gazetesinin haberine göre ise Hrisostomos, Kıbrıs (Rum) Havayollarındaki sorunların Kikis Lazaridis’in başkanlığı döneminde başladığını söyledi.

Öte yandan yeni havayolu şirketi kurulmasıyla ilgili planlamaların ilerlemekte olduğunu kaydeden gazete, Yunan havayolun şirketi Aegean’ın Rum havayolu taşımacılığında başrol oynamak istediğini ve yarın basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladığını anımsattı.

Blueair şirketinin de dinamik bir şekilde sürece dahil olmak istediğini ifade eden gazete, stratejik bir yatırımcıyla ilgili yeni bir sürecin de ihtimal dışında olmadığını da ifade etti.

Simerini gazetesi ise hedefin Kıbrıs (Rum) Havayolları’nın yarattığı boşluğun doldurulması olduğunu; bununla birlikte Blue Air şirketinin CEO’su ile başkanının Güney Kıbrıs’ta olduklarını haber verdi.

Gazete başka bir haberinde ise, Rum hükümetinin Kıbrıs (Rum) Havayolları’nın kapanması konusunda bir araştırma başlatmaya niyetli göründüğünü ekledi.

Haravgi gazetesi ise haberinde, Kıbrıs (Rum) Havayolları’nın kapanmasından ötürü işsiz kalan ve bugün Maliye Bakanlığı önünde protesto gösterisi yapması beklenen 550 çalışanın örgütlü bulunduğu sendikaların, yeni bir Rum havayolu şirketi kurulması ve işsiz kalanların bu şirkette yeniden istihdam edilmesi konusunda bugün hükümete ortak bir mutabakat metni sunmalarının beklendiğini bildirdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.