1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS MÜZAKERE SÜRECİYLE İLGİLİ SON GELİŞMELERİ ANLATTI
KIBRIS MÜZAKERE SÜRECİYLE İLGİLİ SON GELİŞMELERİ ANLATTI

KIBRIS MÜZAKERE SÜRECİYLE İLGİLİ SON GELİŞMELERİ ANLATTI

KIBRIS MÜZAKERE SÜRECİYLE İLGİLİ SON GELİŞMELERİ ANLATTI

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile Kıbrıs Özel Temsilcisi Buttenheim, New York’ta Güvenlik Konseyi üyelerine Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili son gelişmeleri anlattı.

BM Güvenlik Konseyi Başkanı ve Yeni Zelanda Daimi Temsilcisi Gerard Van Bohemen ile Eide ve Buttenheim, brifing sonrası basına açıklamalarda bulundu.

Van Bohemen bilgilendirme ile ilgili yaptığı açıklamadan memnun olduğunu söyledi.

Van Bohemen “Eide ve Buttenheim bizlere harika bir brifing verdi. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz, zevkle dinledik. Eide’nin adada bir çözüm konusunda oldukça umutlu olduğunu, müzakere havasının iyi olduğunu söyledi” dedi.

Van Bohemen “Ancak gördüğüm kadarıyla ilerideki süreçte bazı zorluklar yaşanabilir. Ama konsey olarak biz, liderlerin bu zorlukları açmak için istekli olduklarını gözlemliyoruz. Konsey, Özel Danışman Eide’ye ve sürece bütünüyle destektir. Süreci desteklemeye ve tarafları cesaretlendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Eide ise, oldukça olumlu bir bilgilendirme olduğunu ve konseyin Kıbrıs sorununun çözümüne güçlü destek verdiğini söyledi.

Eide, “Konseyin bizlere verdiği bu destek oldukça cesaret vericidir. 5 daimi ve 10 Geçici konsey üyesi devletlerin tümü de, Kıbrıs’ta liderlerin küçük problemler yerine büyük resme odaklanmalarını gözlemlemekten son derece memnun” diye konuşarak, “Müzakerelerdeki yeni ve samimi ‘ton’ New York tarafından selamlandı” dedi.

Eide “BM Güvelik Konseyinin dünyanın birçok sorunu üzerinde özellikle daimi temsilcilerin ayrışmasına veya derin ayrılıklara sahip olmasına rağmen Kıbrıs konusunda tam bir görüş birlikteliğine sahip olmalarıdır. Böylesine bir ortam ve fırsatın mutlak değerlendirilmesi lazım. Liderler geleneksel olduğu üzere küçük ayrıntılarda boğulmayarak bu dönemde büyük resim üzerinde odaklanmış bulunuyorlar. Bu da umutlu olmak için en önemli etkenlerden biridir” dedi.

Özel Temsilci Eide, 15 Mayıs’tan başlayan yeni süreçten çok umutlu olduğunu bir kez daha vurgulayarak, “Müzakerelerde çok güzel bir hava ve ilerleme var ancak daha yapacak çok işimiz var. Güvenlik Konseyi üyeleri de bu durumun fakında. Bana Kıbrıs konusunda kaybedecek zaman kalmadığını ve yakalanan momentumun daha yukarılara taşınmasının beklendiğini belirttiler” diye konuştu.

Espen Barth Eide, “Açıkçası bizlere verilen bu cesaret verici destekten sonra adaya dönüp, önümüzdeki pazartesi yapılacak liderler zirvesine katılmayı iple çekiyorum” dedi.

Sürecin takvimlendirilmesi ile ilgili bir soru üzerine Eide, konuya ilgili bir girişimin olmadığını, her hangi bir zaman limitinin konuşulmadığını belirtti.

Eide, “Hepimiz zaman limiti konusunda hemfikiriz. Liderler, onların müzakerecileri ve bizim ekibimiz bu konuda ayni görüşteyiz. Dolayısıyla ne zaman sonuç alacağımız konusunda bir fikir belirtememekle birlikte, bir kaç ay içinde diye konuşmayı çok arzuluyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.