1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KIBRIS SORUNUNDA TEK PÜRÜZ SİYASİ İRADE EKSİKLİĞİ”
“KIBRIS SORUNUNDA TEK PÜRÜZ SİYASİ İRADE EKSİKLİĞİ”

“KIBRIS SORUNUNDA TEK PÜRÜZ SİYASİ İRADE EKSİKLİĞİ”

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, hükümet ortaklarının hükümet ederken birbirlerinden ayrı hareket etmesinin ciddi bir sorun olduğunu belirtti ve bütünlüklü bir politikanın olması gerektiğini anlattı.

A+A-

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, hükümet ortaklarının hükümet ederken birbirlerinden ayrı hareket etmesinin ciddi bir sorun olduğunu belirtti ve bütünlüklü bir politikanın olması gerektiğini anlattı. Talat, Kıbrıs sorununun çözümünde ise tek pürüzün liderlerde siyasi irade eksikliği olduğunu belirtti.

Talat, bu durumun sebebinin siyasi kültürün yanı sıra hükümet kurma koşulları olduğunu, örneğin ülkede hükümetin 15 günde kurulma mecburiyeti olduğunu ifade etti.  Talat, bu çerçevede, partilerin hükümet kurmak için nefes nefese koştuğunu ve iki günde de hükümet programının oluşturulduğunu belirtti.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, ülkede meydana gelen adli olaylar hakkındaki görüşü sorulan Talat, suçluların ve suç örgütlerinin yoğun bir şekilde çalıştığına dikkat çekerek, polisin bunları yakalamasının son derece önemli olduğunu söyledi. Polis örgütünün çeşitlenen suçlar konusunda eğitilmesinin ve ihtisaslaşmasının gereği üzerinde duran Talat, mali polisin kurulmasının ihtisaslaşma yönünde bir adım olduğunu ifade ederek, bazı konularda da ihtisas mahkemelerinin kurulmasının bir ihtiyaç olabileceğini kaydetti.

Bilişim alanında işlenen suçların bugüne kadar suç olarak kabul edilmediği örneğini veren Talat, bu konudaki yasanın halen Meclis gündeminde olduğunu söyledi.

EKSİK YASALAR ÇIKMALI

Adaletin tecellisi konusunda sıkıntılar olduğunu belirten Talat, kendisinin Cumhurbaşkanlığı’na gelmesinden hemen önce Cumhurbaşkanlığı’nda bir yolsuzluk yapıldığının ortaya çıktığını, ancak kendi dönemi boyunca ve bugün Eroğlu döneminin dört yılında soruşturmanın halen sonuca ulaşamadığını anlattı. Konunun Savcılıkla, Sayıştay arasındaki bir anlaşmazlıktan kaynaklandığını belirten Talat, Cumhuriyet Meclisi’ni işaret ederek, eksik yasaların bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.

GİRNE KENTİ VE "BÜYÜK GÜNAH"

Seçim süreci yaşanırken nasıl bir Girne hayal ettiğinin sorulması üzerine Talat, Girne’ye karşı Eroğlu’nun Başbakanlığı döneminde Bakanlar Kurulu tarafından büyük bir günah işlendiğini kaydetti ve Girne’deki kat sınırının önce kaldırıldığını, büyük tepkiler üzerine ise on katla sınırlandırıldığını anlattı.

Şu anda Girne’nin berbat durumda olduğunu belirten Talat, insanların nefes alamaz duruma geldiğini kaydetti ve ileride doğacak başta kanalizasyon sorunlarına dikkat çekerek; “belki de Girne’ye yeniden sil baştan kanalizasyon şebekesi kurulması gerekecek” dedi.

"ŞİMDİKİ KOŞULLAR VE PÜRÜZ"

Kıbrıs’la ilgili sorular üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, geçmiş Annan Planı sürecini anlattı ve Rumların çeşitli nedenlerle bu plana hayır dediğini, şimdiki sürecin ise farklı olduğunu söyledi. Şimdi, gaz konusunun da gündemde olduğunu belirten Talat, Kıbrıs Rum ekonomisinin de çöktüğüne dikkat çekti.  Bu durumda doğalgazın en rasyonel şekilde değerlendirilmesi ve ekonominin ayağa kaldırılması için Kıbrıs sorununun çözümünün gerektiğini söyleyen Talat, bu gerçekler karşısında Rum halkının görüşlerinin değişmeye başladığını belirtti.

Şimdiki koşullarda, Annan planı döneminde olduğu gibi, uluslararası faktörün devrede olduğunu, Türkiye’nin çözümü desteklediğini ifade eden Talat, AB ve ABD’nin de desteğine dikkat çekerek, bu çerçevede tek pürüz kaldığını söyledi.

Talat, bu pürüzün de liderlikler seviyesinde siyasi irade eksikliği olduğunu, bu hususun en azından süreci hızlandırma konusunda açıkça görüldüğünü kaydetti.

"ÇÖZÜM OLURSA"

Çözüm olması halinde Kıbrıs Türk tarafının kazanımlarının sorulması üzerine Talat, çok kısa olarak, Kıbrıs Türkü’nün uluslararası hukuk içine gireceğini ve günlük hayatının değişeceğini, ülkeye çok daha çağdaş bir düzen geleceğini söyledi.  Bunların yanında ekonominin ivme kazanacağını, Maraş’ın ve ara bölgelerin açılacağını, yeni inşaatların başlayacağını ve güneye de kuzeye de büyük yatırımlar akacağını anlattı.

Turizmde de büyük gelişmeler olacağına dikkat çeken Talat, sınırların idari sınır olacağını hatırlatarak, kuzeyin daha bakir olmasından dolayı turistlerin kuzeyi tercih etmekten kaçınmayacaklarını vurguladı.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.