1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ SUYU MU ÇÖZEMEYECEĞİZ'
KIBRIS SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ SUYU MU ÇÖZEMEYECEĞİZ'

KIBRIS SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ SUYU MU ÇÖZEMEYECEĞİZ'

Kıbrıs Sorununu Çözüyoruz Suyu Mu Çözemeyeceğiz'

A+A-

Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC makamları arasında krize dönüşen su yönetimi konusunda net mesajlar verdi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye ile KKTC makamları arasında krize dönüşen su yönetimi hususunda net mesajlar verdi.

Akıncı, 'Türkiye’de belediyeler bugün suyu yönettiği gibi Kıbrıs Türk belediyeleri de bunu yapabilir ama bu iş kavga ile olmaz. Bu iş kriz şeklinde olmaz. Oturarak konuşarak akıl yolunda bir çıkış yolunu bulmamız lazım. Bu bulunamaz bir çözüm değil, belediyeleri dışlamayacak bir formülün bulunması gerektiğini vurguladı. Akıncı, Kıbrıs sorununu çözmeye çalışıyoruz. Suyu mu çözemeyeceğiz.' dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, mülkiyette kriterlerde de bir uzlaşıya varılırsa diğer konuların daha rahat geçme olasılığı artar. Akıncı, mülkiyette kriterlerin konuşulmaya devam edildiğini ve her şeyin tam manasıyla bitmiş olmadığını belirterek, “Mümkün olan en az sayıda insanın yerinden olmasını hedefliyoruz” dedi.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin garantisi olmazsa referandumda Kıbrıs Türk halkının ret oyu vermesinin yüksek bir ihtimal olduğunun görüldüğünü kaydeden Akıncı, halka istediğini vermek durumunda olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk televizyonlarının ortak canlı yayınına konuk oldu. BRT’nin teknik desteği ve moderatörlüğünde gerçekleştirilen canlı yayında, Cumhurbaşkanı Akıncı, BRT ve özel kanallardan katılımcıların Kıbrıs müzakereleri ve iç konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Ada TV’yi Haber Müdürü Nihan Yücel’in temsil ettiği programda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye ile KKTC makamları arasında hala çözülemeyen su konusunda açıklamalar yaptı.

Akıncı, '30 Nisan’da Bülent Arınç bey geldi. Başbakan Yardımcısıydı… Heyetler arası görüşmede bize bu su konusunda şunu söyledi: 'Sayın Cumhurbaşkanı biz bu konuda bir hazırlık yaptık. Türkiye kanadı olarak bir öneri sunduk. Bu öneri yanıtlanmadı.' Daha önceki hükümetten bahsediyor tabii ki … 'Kıbrıs Türk tarafının tavrı ne bekliyoruz bize bu söylensin' dedi. Ona da o gün söylediğimi daha sonra her kim geldiyse Sayın Türkiye Başbakanı Davutoğlu da dahil hepsine söyledim. Benim bu konuda tavrım nettir.'

'KRİZ YAŞAMAYA GEREK YOK'

Bu konuda kriz yaşamaya gerek olmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı şöyle dedi: 'Kriz yaşamaya gerek yoktur. Böyle bir nimet… Halk bekliyor. Halk tuzlu sudan kurtulsun. Bunu akıl yolunda birlikte kotarmamız ve başarmamız lazım. Ama unutulmasın ben belediyecilik kökeninden gelen bir insanım. Belediyelerin hukukunu da korumak benim asli görevlerim arasındadır. Belediyeleri dışlamayacak bir formül bulunmalıdır. BESKİ formülü çalışabilir. Eğer eksiği varsa farklı modelleri geliştirilebilir. Ama burada esas yine Davutoğlu’na söylediğimi size de söyleyeyim. Yarın federal yapıya geçeceğimizde Kıbrıs Türkü’nün kendi kurumlarının sahibi olması kendi kurumlarını iyi yönetmesi son derece önemlidir.'

'KIBRIS SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ SUYU MU ÇÖZEMEYECEĞİZ'

Bu kurumları kuruluşları batırmak amacında olmadıklarını aktaran Akıncı, 'İyi yönetmek kaydıyla belediyelerin içinde olduğu bir modelin bu konunun çözümü olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de belediyeler bugün suyu yönettiği gibi Kıbrıs Türk belediyeleri de bunu yapabilir ama bu iş kavga ile olmaz. Bu iş kriz şeklinde olmaz. Oturarak konuşarak akıl yolunda bir çıkış yolun bulmamız lazım. Bu bulunamaz bir çözüm değil. Kıbrıs sorununu çözmeye çalışıyoruz. Suyu mu çözemeyeceğiz.' açıklamalarında bulundu.

“İLERLEMELER VAR”

Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerelerin her başlığında ilerleme olduğunu söyledi. Akıncı ‘Mülkiyet halkın çok duyarlı olduğu bir konu. Bizim için siyasi eşitlik, yönetim ve güç paylaşımı da önemli. Oralarda da ilerlemeler var. Altı başlığın üçü ekonomi, AB ve Yönetim ve Güç Paylaşımı, diğer üç başlık ise Mülkiyet, Toprak ve Garantiler ile Güvenlik konuları. Her birine değinildi, hiç konuşulmadı değil ama örneğin toprakta harita, yüzdelik, köy isimleri bütün bunlara hiç girilmedi dolayısıyla gerçek anlamda konuşuldu diyemeyiz’ dedi.

Mülkiyette kriterlerin konuşulmaya devam edildiğini anlatan Akıncı, “Her şey tam manasıyla bitmiş değil. Mülkiyette kriterlerde de bir uzlaşıya varılırsa diğer konuların daha rahat geçme olasılığı artar. Geçtiğimiz ilk üç başlıkta kalan konular dönüşümlü başkanlıktaki hakkımızı teslim etmeleri kaydıyla, çünkü o konu konuşuldu ama henüz bir anlaşma sağlanmış değil. Dönüşümlü başkanlık bizim için önemli çünkü bizim eşitliğimizin önemli göstergelerinden bir tanesi olduğu için’ ifadelerini kullandı.

Akıncı, mümkün olan en az sayıda insanın yerinden olmasını hedeflediklerini belirterek, “41 yıl önce burada oturan insanları topyekün buraya getireceğiz” anlayışının gerçekleşmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Mülkiyetteki sorunların kısa sürede çözümlenmesinde kriterlerin büyük önem taşıdığını kaydeden Cumhurbaşkanı, ‘Kimse alternatifi ve uygun bir seçeneği olmadan yerinden edilecek diye bir kayıt da söz konusu olamaz. Zaten çok sınırlı sayıda böyle bir durumun Kuzey’de yaşanmasını öngörüyoruz’ dedi.

“İLK MÜLK SAHİBİ, İLK SÖZ SAHİBİ OLMAYACAK”

Cumhurbaşkanı Akıncı, ilk mülk sahibinin ilk söz sahibi olmayacağını da vurguladı ve “İlk koçan sahibi ilk müracaat sahibi olacak o da 1 yıl içerisinde diyecek ki bu mal bana aittir, ben tazminat istiyorum veya ben takas istiyorum veyahut da ben orada yaşamak istiyorum. O zaman içinde oturanın da durumuna bakılacak” ifadelerini kullandı. Bunların hala tartışıldığını anlatan Cumhurbaşkanı, Güney’de yapılan araştırmaların kuzeye gelmek isteyenlerin sınırlı sayıda olduğunu gösterdiğini, bunun da sorunun daha çok tazminatla çözüleceği anlamına geldiğini kaydetti.

Dönüşümlü başkanlık konusunda samimi inancının bu sorunun aşılacağı şeklinde olduğunu ancak henüz bir uzlaşı olmadığını belirten Akıncı, mülkiyet konusunda da adım adım ilerleneceğine inanç belirtti. Bazı toprak düzenlemelerine ihtiyaç olacağını belirten Akıncı, tazminatların da gündeme geleceğini söyledi.

ULUSLARARASI DESTEK

“Tazminatlar ile ilgili uluslararası desteğe ihtiyacımız olacağı aşikardır” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, hem AB, hem de ABD yetkilileri ile konuyu görüştüklerini ve her türlü katkının yapılacağı konusunda söz verildiğini kaydetti. Akıncı, bir çözüm ile birlikte Kıbrıs’ın ufkunun açacağına da inanç belirtti.

TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜĞÜNÜN DEVAMININ GEREKLİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Garantörler konusundaki soruyu da yanıtlayan Cumhurbaşkanı, tüm konuları toparlayıp toprak konusunu bitirdikten sonra garantiler konusunun garantörlerle konuşulması gerektiği düşüncesini dile getirdi. İnsanların Türkiye’nin garantörlüğü konusuna önem verdiğini belirten Akıncı, yapılan araştırmalara göre referandumda Türkiye’nin garantörlüğü olmazsa insanların hayır diyebileceğini söyledi.

Akıncı “Türkiye’nin garantörlüğünün devamının gerekli olduğunu görüyoruz. Pozisyonumuz bu noktadadır. Halka istediğini vermek zorundayım” dedi.

Akıncı, ‘ağırlıklı oy’ konusunun Kıbrıs’ta iki toplumun birbirine yakınlaşması için yararlı olacağına inandığını da söyledi. Dönüşümlü başkanlık ile ilgili tavrının Güneyde tepki aldığını belirten Akıncı, Annan planında bile var olan ilkenin bu dönemde de olması gerektiğini, Kıbrıs Türk halkının bunu istediğini söyledi.

“DÖRTTE BİR ORANI DİYE BİR ŞEY YOK”

Bir soru üzerine nüfus konusuna da değinen Akıncı nüfusların eşitlenmesinin mümkün olmadığını belirtti, “Dörtte bir oranı diye bir şey yok” dedi.

Akıncı, şu andaki vatandaşların birleşik Kıbrıs’ın da vatandaşaları olması konusunda uzlaşı olduğunu, Annan planındaki listenin söz konusu olmadığını söyledi. Akıncı “Bizim için önemli olan bu ülkede bir çözüme gitmek ve bunu gerçekçi bir temeller üzerinde kurmaktır” dedi.

Çözüm için Mart hedefinin, Güney’deki Mayıs’ta yapılacak seçimler nedeniyle seslendirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, Mart sözcüğünü kendisinin kullanmadığını ancak çözümün aylar içerisinde olacağını söylediğini hatırlattı. Kıbrıs müzakerelerinde farklı bir konjonktür bulunduğuna da işaret eden Akıncı farklı dilden farklı dinden insanların federal bir çatı altında buluşmanın herkese büyük getirisi olacağını belirtti. Akıncı, bu yeni dinamikte akıl yolunda buluşulmaması halinde ise gerginlik olacağına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Akıncı görüşme masasını dışarıdan birilerinin idare etmediğini de vurgulayarak ‘Türkiye’den bir engel görmedik, bizim gayretlerimize olumlu destek gördük. Bu tarzda devam edersek bahara çözüm olabilir’ ifadelerini kullandı. AB’ye hazırlık konusunda yapılması gerekenler bulunduğuna dikkati çeken Akıncı çözüm sonucunda Avrupa Birliği’ne girileceğine, bu nedenle EURO para birimine geçileceğini ancak belli bir süre hem Türk Lirası hem de EURO para birimlerinin geçerli olacağını söyledi.

İÇ KONULAR

Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneği ile ilgili bir soru üzerine Akıncı “Vatandaşlarımız rahat olsun. Amaçları dışında ben tek kuruş ne kullanırım ne de kullandırırım. Bu kalem en doğru şekilde kullanılmaktadır” dedi.

Lefke-Aplıç ve Derinya kapılarında, mayın taramalarının yapılarak, temizlendiğini ve yol yapım çalışmalarına hazır hale getirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı kapıların açılması ile öngörülen bir tarih bulunmadığını belirtti ancak bilinçli bir geciktirme söz konusu olmadığını vurguladı.Mobil telefonlar konusunun ise uzlaşı sağlanamayan tek konu olduğunu kaydeden Akıncı , Rumların Kuzey’deki operatörleri yasadışı olarak gördüğünü söyledi.

star

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.