1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS TÜRK ELEKTRİK KURUMU EL KOYDU!
KIBRIS TÜRK ELEKTRİK KURUMU EL KOYDU!

KIBRIS TÜRK ELEKTRİK KURUMU EL KOYDU!

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu El Koydu!

A+A-

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, 45 bin adet LED sokak aydınlatma armaturunu zamanında kuruma teslim etmeyen şirketin 222 bin 50 Euro' luk teminatina el koydu.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, 45 bin adet LED sokak aydınlatma armatürünü zamanında kuruma teslim etmeyen şirketin 222 bin 50 Euro’ lük teminatına el koydu.

KIB-TEK’ten yapılan açıklamada, Kurum ihalelerinin şeffaf ve tarafsızlık ilkeleriyle yürütüldüğüne dikkat çekilerek, “KIB-TEK ile imzalanan sözleşmelerde, Kurumu zarara uğratacak ve aboneleri olumsuz etkileyecek tüm aykırılıklara karşı sorumlu ve hukuki yaklaşımımız tavizsiz uygulanmaya devam edilecektir” denildi.

Kurum’dan yapılan açıklamada, LED sokak aydınlatma sisteminin ilk aşamasında sağlanan tasarrufun bir kısmının tüketici faturalarına indirim olarak yansıtıldığı, tasarruf edilen maliyetin ilave kısmı ile ülke genelindeki tüm cıva buharlı sokak aydınlatma lambalarının LED sistemle değiştirilmesi ve tasarrufun yüzde 90’a yükselmesi çalışmalarının devam ettiği de açıklandı.

Kurumun yeni teknolojiden yararlanarak giderlerden tasarruf sağlamaya yönelik politikasının önemli bir ayağını oluşturan LED Sokak aydınlatma sistemi için çıkılan ikinci ihaleyi alan firmanın, sözleşmeye uymaması üzerine teminatına el konuldu. 4 milyon 441 bin Euro’ lük sözleşme imzalanan söz konusu firmalara, bir yıl süre ile ihalelerden men cezası da verildi.

KIB-TEK’in 9 Mart 2015 tarihinde LED ışık kaynaklı sokak aydınlatma armatürü temini için açtığı ikinci ihaleyi, en düşük fiyat vererek kazanan Aysan Çevre Işıklandırma Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile Sinsan Trading LTD’in oluşturduğu konsorsiyum kazanmıştı. Konsorsiyum ile 10 Haziran 2015 tarihinde imzalanan sözleşme uyarınca, 45 bin adet LED ışık kaynaklı sokak aydınlatma armatürün ilk teslimatı olan 5 bin adeti 10 Eylül 2015’te ve bugüne kadar geçen sürede ise en az 10 bin adet teslim edilmesi gerekiyordu.

Teslim tarihinde yüklenici firmaların teslim yükümlülüklerini yerine getirmemesi üzerine, sözleşmenin ilgili maddeleri uyarınca KIB-TEK’in maddi ve manevi tazminat hakları saklı kalmak kaydıyla sözleşme feshedildi. Yüklenicilerin sorumluluklarını yerine getireceklerine dair garanti olarak yatırdıkları 222 bin 50 Euro’ya da el konuldu.

10 Bin LED Sokak Aydınlatma Devrede

Kurumun, ülke genelinde cıva buharlı sistemle çalışan sokak aydınlatma armatürlerini, enerji tasarruflu LED sistemli armatürlerle değiştirme projesinin ilk ihalesinde 1 milyon 295 Euro’ lük ihale bedeliyle alınan 10 bin sokak aydınlatma lambasının montajı tamamlandı. Yapılan ölçüm neticelerine göre; Lefkoşa bölgesinde devreye alınan LED Sokak aydınlatma sistemi ile enerji tüketiminin ortalama % 90 azaldığı tespit edilmiş bulunuyor. Gerek Lefkoşa’da sağlanan tasarruf miktarı gerekse mevsimsel nedenlerle, ülke genelindeki abone faturalarına yansıyan sokak aydınlatma ücreti, 11- 12 TL’den 7 TL’ye gerilemiş bulunuyor.

Karar Resmi Gazetede Yayımlandı Çifte İndirim Yürürlüğe Girdi

KIB-TEK’in yeni teknolojiler kullanarak maliyetleri düşürme ve tasarrufu tüketici faturalarına indirim olarak yansıtma yönündeki çalışmalarının ilk aşamasında 89.32 TL olan kesme-bağlama ücreti %77.60 oranında indirimle 20 TL’ye, belediyelerin Kıb-Tek’e ödenmemiş sokak aydınlatma bedellerinin tahsili için Yasa Gücünde Kararname ile maktu ücrete eklenen 5,5 TL hariç, 16.95 TL olan maktu ücretin de faturasını SMS ve elektronik posta yolu ile almayı tercih eden tüketiciler için %20 indirimle 12 TL’ye düşürüleceği açıklanmıştı. İlgili Bakanlar Kurulu kararının resmi gazetede yayımlanması ile birlikte uygulama yürürlüğe girmiş oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.