1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS TÜRK ESNAF VE ZANAATKARLAR ODASI, HÜKÜMETİ SORUNLAR ÜZERİNE YOĞUNLAŞMAYA ÇAĞIRDI
KIBRIS TÜRK ESNAF VE ZANAATKARLAR ODASI, HÜKÜMETİ SORUNLAR ÜZERİNE YOĞUNLAŞMAYA ÇAĞIRDI

KIBRIS TÜRK ESNAF VE ZANAATKARLAR ODASI, HÜKÜMETİ SORUNLAR ÜZERİNE YOĞUNLAŞMAYA ÇAĞIRDI

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, hükümeti sorunlar üzerine yoğunlaşmaya ve önlem almaya çağırdı.

A+A-

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, hükümeti sorunlar üzerine yoğunlaşmaya ve önlem almaya çağırdı.

Yazılı açıklamasında, koalisyon hükümetinin yaklaşık yedi aydır iş başında olduğuna, TL’de değer kaybının başlamasının üzerinden ise dört ay geçtiğine işaret eden Tulga, “Bu süre zarfında insanımızın önünü açabilecek, stresini azaltacak, işin devamını sağlayacak, önlem, tedbir, kararname, emirname, yasa neredeyse ortada yok” ifadesini kullandı.

Koalisyon hükümetinden beklentilerini, artan kriz ortamı ile birlikte alınması gereken önlemleri akademisyen ve uzmanların katılımı ile bir öneri paketine dönüştürerek yazılı, sözlü çeşitli biçimlerde dile getirdiklerini; geç kalmanın, artan krizden dolayı krizi daha da tetikleyeceği, kayıt dışılığı, iflasları artıracağı uyarılarını yaptıklarını anımsatan Tulga, “Zamanında alınmayan kararların, yararı olmayacağı gibi yıkımı daha da fazla perçinleyeceği açıktır. Bugün yaşadığımız tam da budur” dedi.

Tulga, şunları kaydetti:

“Vergi borçları üzerinden faizler ortadan kalkacaktı, hala daha yürürlüğe girmedi. Sigortalara olan borçlar, yeni faiz düzenlemesiyle, taksitlendirilecekti, hala daha bekliyor. Araç seyrüsefer ruhsatlarının düzenlenmesine ilişkin umut yaratıldı, insanlar sormaktan yoruldu. Vakıflar İdaresi yeni Yönetim Kurulu’nun kiraların düzenlemesi ile ilgili önergesi acilliğini korumaya devam ediyor. Kobilerle ilgili Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kredilendirme kararı sonuçlanmış değil.

Orta ve uzun vadede yapılması gerekenleri şimdilik anmıyoruz.

Gündemin sağa sola sapmasına müsaade etmeden hükümeti sorunlar üzerine yoğunlaşmaya, yaşamı katlanılır kılacak, soluk almamızı sağlayacak önlemleri almamız için mesaiye davet ederiz.”

ODA MECLİSİ 16 NİSAN’DA TOPLANACAK

“Ülkedeki istihdamı, dolayısıyla Sosyal Sigortalar kurumunu ayakta tutan, ülkedeki toplam işletmelerin yüzde 90’ını oluşturan esnaf ve zanaatkar işletmeleri bir şekilde safsaklanacaksa, o ülkede gelecek olmaz” diyen Tulga, bu gelişmeleri değerlendirmek ve gerekli kararları almak için Oda Meclisi’nin tüm mesleki birliklerin katılımıyla çarşamba akşamı toplanacağını belirtti.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.