1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KIBRIS TÜRK KADINININ SİYASETTEKİ YERİ” KONULU PANEL
“KIBRIS TÜRK KADINININ SİYASETTEKİ YERİ” KONULU PANEL

“KIBRIS TÜRK KADINININ SİYASETTEKİ YERİ” KONULU PANEL

Kadınların siyasette yeterince yer alamadığını belirterek, bunun toplumda var olan; “siyasetin iyi bir şey olmadığı” görüşü ve artık bunun değişmesi gerektiği;

A+A-

Çatalköy Belediyesi, Dünya Kadınlar Günü kapsamında, “Kıbrıs Türk Kadınının Siyasetteki Yeri” konulu panel düzenledi.

Çatalköy Belediyesi Erol Avgören Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ ve CTP-BG Girne milletvekili Fazilet Özdenefe konuşmacı olarak katıldı.

Panel, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

Panel öncesinde 5 öğretmenin bir araya gelerek oluşturduğu; “Düş’ün Şiiri”  adlı grup da “Emekçi Kadın” konusunda şiir dinletisi sundu.

MEHMET HULUSİOĞLU

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu yaptığı konuşmada, paneli Dünya Kadınlar Günü kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenledikleri belirterek, gün kapsamında tüm emekçi kadınların Kadınlar Günü’nü kutladı.

Kadınların siyasette aktif olarak rol alamamalarının büyük bir  eksiklik olduğunu ifade eden Hulusioğlu, dünya ile ülke geleceğinin daha iyi planlanabilmesi için kadınların her alanda olduğu gibi siyasette de eşit olarak temsiliyetlerinin önemli olduğunu vurguladı.

SİBEL SİBER

Daha sonra geçilen panelde ilk konuşmayı Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber gerçekleştirdi.

Sibel Siber yaptığı konuşmada, kadınların siyasette yeterince yer alamadığını belirterek, bunun toplumda var olan; “siyasetin iyi bir şey olmadığı” algısından kaynaklandığı ve artık bunun değişmesi gereğine vurgu yaptı.

Kuzey Avrupa ülkelerinin uyguladığı kadın kotasıyla kadınlara parlamentoda eşit oranda temsiliyet sağladığının altını çizen Siber, siyaset yarışına erkeklerden geç başlayan kadınlara bu hakkın tanınması gereğine işaret etti.

Siber, kotanın, eşitliği sağlayacak geçici bir tedbir olduğu ve siyasi partilerin bunun önünü açmasıyla, kadının aktif katılımının bir kültüre dönüşeceğini kaydetti.

Siyasi partilere düşen bir diğer görevin de, olası kadın adayları medya ile toplumda ‘görünür kılma’ olduğunu ifade eden Siber, seçilmiş kadınların, toplumda ve özellikle kız çocukları üzerinde rol model olduğuna dikkat çekti.

İZLEM GÜRÇAĞ

UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ da, sürdürülebilir kalkınmanın  en önemli parametrelerinden birinin kadın olduğunu  belirterek, kadının karar alma mekanizmalarında etkin rol almasının  çağdaşlığın  vazgeçilmez koşulu olduğunu söyledi.

UBP tüzüğünde yapılacak değişiklikle artık bundan sonra kadın kotasının uygulanacağını belirten Gürçağ, kadının siyasette daha aktif rol almasına, yine kadınların öncülük edeceğini kaydetti.

FAZİLET ÖZDENEFE

CTP-BG Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe ise, kadının siyasette daha aktif rol alması için kota uygulamasının yeterli olmayacağını ifade ederek,  bunun için parti içi mekanizmaların devreye girip çalışması gerektiğine işaret etti.

KKTC gibi ülkelerde kadının karar alma mekanizmalarında eşit temsiliyet için, 80 yıllık mücadele gerektiği görüşünü dile getiren Özdenefe, “Kıbrıs’ta müzakereler yeniden başladı. 2000 yılında geçen Birleşmiş Milletler kararında; “daha çok kadın barış inşa süreçlerine  dahil edilmelidir” denmesine rağmen, görüşme süreci genelinde masada kadın  görmedik. Belki de biraz da bu yüzden barışa ulaşamıyoruz. Bizim Kıbrıs’ta çözüm için, eşitlik ve çocuklarımızın geleceği için 80 yıl daha bekleme lüksümüz yoktur” dedi.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.