1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS TÜRK KADINLAR KONSEYİ’NDEN “GIZ MUSTAFA” ETKİNLİĞİ
KIBRIS TÜRK KADINLAR KONSEYİ’NDEN “GIZ MUSTAFA” ETKİNLİĞİ

KIBRIS TÜRK KADINLAR KONSEYİ’NDEN “GIZ MUSTAFA” ETKİNLİĞİ

Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi, bu ayki kitap etkinliğini Dilekkaya’da gerçekleştirdi.

A+A-

DİLEKKAYA’DA DÜZENLENEN ETKİNLİKTE  100 KADAR KADIN “GIZ MUSTAFA” KİTABININ YAZARI HASAN KARAOKÇU İLE BULUŞTU

ETKİNLİĞE KATILAN KADINLAR “GIZ MUSTAFA”YI KONUŞTU; DİLEKTAŞI’NA YÜZLERCE MUM YAKILDI

BİRGEN: “BÖYLESİ BİR DEĞERİ TOPLUMA KAZANDIRMASINDAN DOLAYI KARAOKÇU’YA SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ”

 KARAOKÇU: “GÜN IŞIĞINA ÇIKARILMASI GEREKEN DAHA NİCE DEĞERLERİMİZ VAR”

Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi,  bu ayki kitap etkinliğini Dilekkaya’da gerçekleştirdi.

Her ay bir Kıbrıslı Türk yazarın kitabını okuyarak, yazarla bir araya gelip söyleşi etkinliği düzenleyen Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Kitap Kulübü üyeleri  bu ay gündemlerine Araştırmacı Gazeteci-Yazar Hasan Karaokçu’nun “Gız Mustafa” kitabını aldı.

Kitabı okuduktan sonra “Kıbrıs Türklerinin  sosyal ve kültürel yaşamına önemli bir katkı yapıldığını” belirten Kitap Kulübü üyeleri hem “Gız Mustafa”nın yaşadığı yerleri, köydeki tarihi ve doğal güzellikleri  görmek ve kitabın yazarı Hasan Karaokçu ile köylünün de katılacağı bir söyleşi  gerçekleştirmek için kitap etkinliğini  Dilekkaya’da yapma kararı aldı.

Bu çerçevede  geçtiğimiz günlerde Dilekkaya’da düzenlenen etkinliğe Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Başkanı Latife Birgen, Yönetim Kurulu üyeleri ve yaklaşık 100 üye katıldı.

LATİFE BİRGEN

Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Başkanı Latife Birgen, Lordoğlu’nun Kahvesi’nde düzenlenen söyleşide yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk insanının  çok büyük mücadeleler vererek bugünlere geldiğini vurguladı.

Bu günlere gelene kadar nice değerlerinin göçüp gittiğini, bu değerlerden biri olan “Gız Mustafa”yı yeniden gün ışığına çıkarıp bir eser halinde ölümsüzleştirip topluma kazandıran Yazar Hasan Karaokçu’ya teşekkür eden  Latife Birgen, etkinliğe katılımın çalışmaya verilen değerin göstergesi olduğuna işaret etti.

“Gız Mustafa”nın evinin bir müze haline dönüştürülmemesinden ayrıca köyün adını aldığı dilek taşının atıl durumda olmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Latife Birgen, Dilekkaya Muhtarı Taksim Karapelit’le Dilektaşı’nın bir kaide üzerine konulması, onun üzerine de bir cam bölme içerisinde “Gız Mustafa”dan kalan ender eşyalar arasında bulunan Gız Mustafa’nın fenerinin konması konusunda fikir birliğine vardıklarını açıkladı.

Konuşmasının sonunda Karaokçu’yu kutlayan Latife Birgen, “Gız Mustafa”nın  değerinin gelecek nesiller tarafından da okunup anlaşılması için günümüz Türkçesi ile  de yazmasını rica etti.

HASAN KARAOKÇU

Yazar Hasan Karaokçu da yaptığı konuşmada kitabı hazırlarken, Kıbrıs Türkü’nün sosyo-kültürel yaşamı açısından önemli bir değer olan “iyilik timsali”  Gız Mustafa’yı bir eser haline getirip ölümsüzleştirmeyi ve halktan insanların bu kitabı okumasını sağlamayı hedeflediğini söyledi.

“Gız Mustafa” kitabına olan ilginin kendisinin çok mutlu ettiğini, Kıbrıs Türkünün en köklü ve saygın kuruluşlarından olan Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi’nin kitabı sahiplenmesinin ve böylesi bir etkinlik düzenlemesinin kendisi için büyük bir onur ve gurur olduğunu  vurgulayan Karaokçu, “Kıbrıs Türk halkının bugünlere gelmesinde kadınların  katkısının büyüklüğünü bugün bir kez daha anladım. Yok olmaya yüz tutmuş toplumsal değerlerimize ısrarla sahip çıkma konusunda gösterdikleri duyarlılık ise her türlü takdirin üzerindedir” dedi.

Kadınlar Konseyi Başkanı Latife Birgen ve etkinliğe katılan tüm üyelerine teşekkür eden Karaokçu, bu etkinliğin kendisine ileriki çalışmaları açısından büyük bir moral ve güç verdiğini vurguladı.

TAKSİM KARAPELİT

Dilekkaya Muhtarı Taksim Karapelit de yaptığı konuşmada,  Hasan Karaokçu’ya köyleri açısından çok büyük bir değer olan “Gız Mustafa” konusunda bir eser ortaya koyması, ayrıca köylerinin tanıtımına yaptığı katkıdan dolayı  teşekkür etti.

Konuşmalarında ardından yazar Hasan Karaokçu Kadınlar Konseyi üyelerine kitabını imzaladı.

MUMLAR YAKILDI

Kurulan stantlarda satılan çeşitli yiyecek ve ürünleri alan Kadınlar  Konseyi üyeleri daha sonra Dilektaşı’nın etrafında toplandılar.

Burada Dilektaşı’na mum yakıp dualar okunmasının ardından etkinlik son buldu.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.