1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS TÜRK SİYASİ TARİHİNDE BİR İLK...
KIBRIS TÜRK SİYASİ TARİHİNDE BİR İLK...

KIBRIS TÜRK SİYASİ TARİHİNDE BİR İLK...

KIBRIS TÜRK SİYASİ TARİHİNDE BİR İLK...

A+A-

İKİ PARTİ İLK KEZ BİR KOALİSYON HÜKÜMETİNDE YER ALIYOR
İKİ PARTİNİN DE GENEL BAŞKANI KABİNEDE YOK

UBP İLK KEZ KÜÇÜK ORTAK, DP-UG İLK KEZ ANA MUHALEFET OLDU

İLK KEZ BİR KOALİSYONDA BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI YOK
KALYONCU KKTC TARİHİNDE BAŞBAKANLIK YAPAN 10. KİŞİ OLACAK

KABİNENİN TEK KADIN BAKANI DIŞİŞLERİ BAKANI EMİNE ÇOLAK
BAKANLARIN ÖZGEÇMİŞLERİ

Lefkoşa, 15 Temmuz 15 (T.A.K.):Kıbrıs Türk siyasetinin iki büyük partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ile Ulusal Birlik Partisi (UBP), bugün açıklanan koalisyon hükümetiyle siyasi tarihlerinde ilk kez birlikte hükümet kurmuş oldu.

CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Soyer Kalyoncu’nun başbakanlığında kurulan koalisyon hükümetinde iki parti 10 bakanlığı eşit paylaştı.
Kabinede her iki partinin genel başkanı da görev almadı.

Yeni hükümette Başbakan Ömer Kalyoncu (CTP-BG), Dışişleri Bakanı Emine Çolak (CTP-BG), Maliye Bakanı Hasan Başoğlu (CTP-BG),Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun (UBP),İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar (CTP-BG), Tarım Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu (CTP-BG), Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu (UBP), Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu (UBP), Bayındırlık Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren (UBP), Sağlık Bakanı Salih İzbul (CTP-BG)ve Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst (UBP) yer aldı.

İlk kez bir koalisyon hükümetinde “Başbakan Yardımcılığı” olmaması, UBP’nin 5 bakanının tümünü milletvekilleri arasında seçmesi, CTP-BG’nin ise 3 bakanı dıştan ataması dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Maliye Bakanı Hasan Başoğlu, İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar Meclis dışından atanan isimler olurken; geçen hükümette de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğunda yer alan Aziz Gürpınar’ın sorumluluğuna İçişleri de eklendi. Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu yeni hükümette bu kez Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı sıfatıyla yer aldı.

Hükümetin UBP kanadındaki isimlerden Tahsin Ertuğruloğlu, Sunat Atun ve Kemal Dürüst, geçmiş yıllarda da bakanlık görevi yapmış kişiler...
Kabinedeki tek kadın bakan ise Dışişleri Bakanı Emine Çolak oldu. Avukat Çolak, İnsan Hakları Vakfı Başkanlığı’nı da yürütüyor.

Ulusal Birlik Partisi tarihinde ilk kez bir hükümette küçük ortak olurken; Demokrat Parti Ulusal Güçler de ilk kez ana muhalefet görevini üstlenmiş oldu.

Cumhuriyet Meclisi’nde CTP-BG 21, UBP 18, DP-UG 8, TDP ise 3 milletvekiliyle temsil ediliyor.

KALYONCU KKTC’NİN 10. BAŞBAKANI

Yeni hükümetin göreve başlamasıyla, CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, KKTC tarihinde Başbakanlık makamına oturan 10. kişi olacak.

KKTC’de 42 yıl içinde Mustafa Çağatay, Nejat Konuk, Derviş Eroğlu, Hakkı Atun, Mehmet Ali Talat, Ferdi Sabit Soyer, İrsen Küçük, Sibel Siber ve Özkan Yorgancıoğlu Başbakanlık görevi üstlenen siyasi isimler oldu.

KKTC’de şimdiye kadar Başbakanlık yapan politikacılardan Nejat Konuk 1928, Osman Örek 1925, Mustafa Çağatay 1937, Derviş Eroğlu 1938, Hakkı Atun 1935, Mehmet Ali Talat 1952, Ferdi Sabit Soyer 1952, İrsen Küçük 1940, Sibel Siber 1960, Özkan Yorgancıoğlu 1954, yeni Başbakan Ömer Kalyoncu ise 1950 doğumlu…

KKTC’DE HÜKÜMETLER

TAK muhabirinin Cumhuriyet Meclisi ve Başbakanlık internet sitelerinden derlediği bilgilere göre, Kıbrıs Türk halkının siyasi tarihinde bakanlar kurulu olarak yönetimlerin başladığı 8 Ekim 1974’ten bugüne hükümetler ve tarihleri şöyle:

Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi Bakanlar Kurulu- Devlet Başkanı Rauf Raif Denktaş (8 Ekim 1974-13 Şubat 1975)
Kıbrıs Türk Federe Devleti Bakanlar Kurulu - Devlet Başkanı Rauf Raif Denktaş (13 Şubat 1975- 5 Temmuz 1976)
1. Konuk Hükümeti (5 Temmuz 1976-7 Temmuz 1977)
1. Konuk Hükümeti Değişikliği (7 Temmuz 1977-21 Nisan 1978)
Örek Hükümeti (21 Nisan 1978-12 Aralık 1978)
1.Çağatay Hükümeti (12.12.1978-04.08.1981
2. Çağatay Hükümeti (4 Ağustos 1981-15 Mart 1982)
3. Çağatay Hükümeti (15 Mart 1982-13 Aralık 1983)
2. Konuk Hükümeti (13 Aralık 1983-19 Temmuz 1985)
1. Eroğlu Hükümeti (19 Temmuz 1985-2 Eylül 1986)
2. Eroğlu Hükümeti (2 Eylül 1986-23 Mayıs 1988)
3. Eroğlu Hükümeti (23 Mayıs 1988-11 Mayıs 1989)
3. Eroğlu Hükümeti Değişikliği (11 Mayıs 1989-20 Haziran 1990)
4. Eroğlu Hükümeti (20 Haziran 1990-24 Mart 1992)
4. Eroğlu Hükümeti Değişikliği(24 Mart 1992-1 Ocak 1994)
1. Atun Hükümeti (1 Ocak 1994-18 Ocak 1995)
1. Atun Hükümeti Değişikliği (18. Ocak 1995-22 Mayıs 1995)
2. Atun Hükümeti (22 Mayıs 1995-11 Aralık 1995)
3. Atun Hükümeti (11 Aralık 1995-16 Ağustos 1996)
5. Eroğlu Hükümeti (16 Ağustos 1996-16 Eylül 1998)
5. Eroğlu Hükümeti Değişikliği (16 Eylül1998-30 Aralık 1998)
6. Eroğlu Hükümeti (30 Aralık 1998-8 Haziran 2001)
7. Eroğlu Hükümeti (08 Haziran2001-13 Ocak 2004)
Talat Hükümeti (13 Ocak 2004-9 Ağustos 2004)
Talat hükümeti (9 Ağustos 2004-8 Mart 2005)
Talat hükümeti (8 Mart 2005-26 Nisan 2005)
I. Soyer Hükümeti (26 Nisan 2005 – 25 Eylül 2006 )
II. Soyer Hükümeti (25 Eylül 2006- 4 Nisan 2007)
II. Soyer Hükümeti Değişikliği (4 Haziran 2007- 2 Mart 2008)
8.Eroğlu Hükümeti (4 Mayıs 2009-17 Mayıs 2010)
I.Küçük Hükümeti (17 Mayıs 2010-6 Nisan 2011)
I.Küçük Hükümeti Değişikliği (6 Nisan 2011- 10 Eylül 2012)
I.Küçük Hükümeti Değişikliği (10 Eylül 2012 – 18 Eylül 2012)
I.Küçük Hükümeti Değişikliği (18 Eylül2012 – 13 Haziran 2013)
Dr.Sibel Siber Hükümeti (13 Haziran 2013-31 Ağustos 2013)
Özkan Yorgancıoğlu (31 Ağustos 2013-9 Ekim 2014 )
Özkan Yorgancıoğlu Hükümeti Değişiklik (9 Ekim 2014-15 Temmuz 2015)

BAŞBAKAN VE BAKANLARIN ÖZGEÇMİŞLERİ
ÖMER SOYER KALYONCU (BAŞBAKAN)

Başbakan Ömer Soyer Kalyoncu, 1950 yılında Girne’de doğdu. Üniversite eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği bölümünde yaptı. Üniversite yıllarında öğrenci derneklerinde görev yaptı. Kıbrıs’a gelince Devrimci Gençlik Derneği’nde yöneticilik ve başkanlık yaptı.

1973 yılında üye olduğu Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde MYK üyeliği ve çeşitli kademelerde görev yaptı. 1993-1998 yılları arasında yapılan genel seçimlerde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden Girne Milletvekili olarak seçildi.11.12.1995-16.8.1996 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı.14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler’den Girne Milletvekili seçildi. Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler, Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı.

20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’den Girne Milletvekili seçildi. 6 Haziran 2005 tarihinde CTP-BG Parti Genel Sekreterliği’ne seçildi.

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimleri ve 28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’den yeniden Girne Milletvekili seçildi.

EMİNE ÇOLAK(DIŞİŞLERİ BAKANI)

Londra Üniversitesi (SOAS) Hukuk Fakültesi’nden mezun olup 1980 yılında Barristerunvanını kazandı. 1982 yılından bu yana Lefkoşa Barosu’na kayıtlı avukat olarak görev yaptı. Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı'nın kurucusu ve halen Mütevelli Heyeti Başkanı’dır. Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı Başkanı olarak kamu farkındalığının artırılması ve Kuzey Kıbrıs'ta insan hakları standartlarının iyileştirilmesi için çalışmalar yaptı. Bir dizi arabuluculuk ve müzakere programlarına katıldı. Kıbrıs Türk Uzlaşım Derneği, Hasta Hakları Derneği, Mülteci Hakları Derneği ve Homofobiye Karşı Girişimi'nin kurucusu ve üyesidir. Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü için müzakereler kapsamında Teknik Komiteler Koordinatörü olarak görev aldı. Cumhurbaşkanı tarafından 2006 ve 2011 yılları arasında Kuzey Kıbrıs'taki hakimlerin ve mahkemelerin etkin işleyişinden sorumlu Yüksek Yargı Kurulu üyesi olarak atandı. Sim Radyo Yönetim Kurulu Başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu.

HASAN BAŞOĞLU(MALİYE BAKANI)

1962’de doğdu.  Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. Gaziveren’de yaşıyor. KTHY’de üst düzey yönetici görevinde bulundu. Kıb-Tek Mali İşler Koordinatörü olarak görev yaptı.

SUNAT ATUN(EKONOMİ SANAYİ VE TİCARET BAKANI)

1973 yılında Mağusa’da doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra 1995 yılında, İngiltere’de University of Leicester Sosyal Bilimler Fakültesi BA Economics bölümünden mezun oldu. 1996 yılında Fransa’da bulunan L’Universite de Nantes Üniversitesi’nde “Logistics Management (Eurpoean)” ve 1997 yılında ise University of Plymouth’danMSc.“Shipping Management” master programlarından mezun oldu.

Armatörlük – Denizcilik Şirketi olan A&S ATUN Ltd.’de yöneticilik yaptı. 2005 yılında Ticaret Odası Meclis üyeliği,  2006-2009 yılları arasında Genç İşadamları Derneği Başkanı ve 2007 yılında Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Genel Başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili olarak seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak görev aldı. 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük Hükümeti’nde de 13 Haziran 2013 tarihine kadar bu görevi yürüttü. 24 Mayıs 2013 tarihinde ise UBP Gazimağusa İlçe Başkanlığı görevine getirildi.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili seçildi. 8 Ekim 2013 tarihinde yapılan Seçim ile UBP Genel Sekreterliği görevine getirildi.

AZİZ GÜRPINAR (İÇİŞLERİ VE ÇALIŞMA BAKANI)

1958’de Baf’ta doğdu. Temmuz 1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Gemi İnşa ve Makine Mühendisi unvanıyla mezun oldu.

Aralık 1984’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Çalışma Dairesi’nde “Çalışma Memuru” olarak kamu görevine başladı.

Çalışma Dairesi’nde çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra, 2005 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Müsteşar olarak atandı ve Haziran 2009 tarihine kadar bu görevi yürüttü. Ocak 2011’de kamu görevinden emekli oldu.

İlk kez Siber hükümetinde bakan olan Gürpınar, Yorgancıoğlu’nun Başbakanlığı’ndaki kabinede de görev yapıyordu.

ÖNDER SENNAROĞLU(TARIM, DOĞAL KAYNAKLAR VE GIDA BAKANI)

1957 yılında Büyükkonuk köyünde doğdu. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni bölümünden Ziraat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. BüyükkonukKoop. Kredi Şti’nde sekreterlik yaptı. Uzun yıllar Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. 1997-98 yıllarında Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası’nda Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden İskele Milletvekili seçildi. 27 Ekim 2003 tarihinde Ulusal Birlik Partisi’nden istifa ederek Bağımsız Milletvekili olarak görev yaptı.

20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’den İskele Milletvekili seçildi.

25 Eylül 2006 tarihinde oluşturulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler – Özgürlük ve Reform Partisi Koalisyon Hükümeti’nde Tarım Bakanı olarak görev aldı. 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde ve 28 Temmuz Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden İskele milletvekili seçildi.

31 Ağustos 2013 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler – Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümeti’nde Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı olarak görev aldı.

TAHSİN ERTUĞRULOĞLU (ULAŞTIRMA BAKANI)

1953 yılında Lefkoşa’da doğdu. ABD’nin Arizona Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.
1983-1991 yılları arasında Dışişleri ve Savunma Bakanlığı’nda görev yaptı.

1986-1991 yılları arasında KKTC Londra Temsilciliği’nde Siyasi İşler sorumlusu olarak çalıştı. 1991 Yılında Başbakanlık Müsteşarı oldu ve 1994 yılına kadar bu görevi yürüttü. 1995’de ABD’nin Minnesota Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi üzerine bir yıllık HumphreyFellowship eğitim programına katıldı. 1996 yılında yeniden Başbakanlık Müsteşarlığına atandı. BRT Yönetim Kurulu üyeliği ve başkanlığı görevinde bulundu. 6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili olarak seçildi ve 1999-2003 yıllarında UBP-TKP ile UBP-DP Hükümetlerinde Dışişleri ve Savunma Bakanı olarak görev aldı.

14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde ve 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

16 Aralık 2006 tarihinde yapılan UBP Kurultayında Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlığına seçildi ve 29 Kasım 2008 tarihine kadar bu görevi yürüttü.

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisin’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. Haziran 2009 – Nisan 2010 tarihleri arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Assamblesi (AKPA) toplantılarında Ulusal Birlik Partisi’ni temsil etti.

15 Mart 2010 – 15 Temmuz 2011 tarihleri arasında Bağımsız Milletvekili olarak görevini sürdürdü. 15 Temmuz 2011 tarihinde ise Demokrasi ve Güven Partisi’ni kurdu. 31 Aralık 2012’de yeniden UBP Milletvekili olarak görev aldı.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. AKPA toplantılarında UBP’yi temsil etti.

FAİZ SUCUOĞLU (TURİZM BAKANI)

1961 yılında Baf’ınPoli kasabasında doğdu. Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra Alman Hükümeti’nin verdiği bursla Almanya’da Tıp eğitimine başladı. Tıp eğitimi’nin son iki yılını İstanbul Çapa Tıp Fakültesinde tamamlayarak,   Zeynep-Kamil Hastahanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı.

İhtisas döneminde Almanya’dan aldığı burslarla çeşitli hastanelerde çalıştı. İstanbul’a dönüşünde bir süre Başasistan olarak Zeynep Kamil Hastanesi’nde çalıştı. 1993 yılında KKTC’ye döndü. Askerlik hizmetinin ardından 19 yıldan beridir kendi özel kliniğinde çalışmaktadır.

Nisan 2011 tarihinden itibaren Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanlığı’nı yürüttü

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

KUTLU EVREN(BAYINDIRLIK, ÇEVRE VE KÜLTÜR BAKANI)

1957 yılında Girne’de doğdu. İlköğretimini Köşklüçiftlik İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimini de Türk Maarif Koleji’nde yaptı. Yüksek öğrenimini Hacettepe Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Turizm bölümünde tamamladı.

Serbest meslek sahibi olarak, Doğal mermer, Granit ve Seramik konularında faaliyet gösteren Şirket sahibidir. Ticaret Odası Meclis Üyeliği, Cheshere faal üyeliği, Beşparmak Lion Kulübü kurucu üyeliği, Klasik Otomobil Kulübü kurucu üyeliği ve spor kulüplerinde yöneticilik gibi birçok sosyal faaliyetlerde bulundu. 1991 -1993 yılları arasında Ulusal Birlik Partisi’nden Milletvekili seçildi.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Girne Milletvekili seçildi.

SALİH İZBUL(SAĞLIK BAKANI)

1957’de Limasol’da doğdu. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yüksek öğrenimine başladı. 1981’de mezun oldu. Lisan öğrenimi ve mesleki çalışmalar için bir yıl Almanya’da bulundu.

1982’de Ankara Numune Hastanesi’nde Genel Cerrahi İhtisasına başladı ve 1986’da ihtisasını tamamlayıp Kıbrıs’a döndü. 1988 yılında Cengiz Topel Hastanesi’nde göreve başladı.1991 yılında Girne Akçiçek Hastanesi’ne tayin oldu ve 14 Aralık 2003’e kadar burada görev yaptı.
1996 yılında Amerika’da mesleki çalışmalarda bulundu. Demokrat Parti – Cumhuriyetçi Türk Partisi Koalisyon Hükümeti döneminde Sağlık Bakanlığı Yataklı

Tedavi Kurumları Dairesi Müdürlüğü yaptı.

14 Aralık 2003 Genel Seçimleri ile 20 Şubat 2005 ve 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler’den Girne Milletvekili seçildi. 2005 yılından beri Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup gözlemci üyeliği yaptı.
28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler’den  Girne Milletvekili seçildi.

KEMAL DÜRÜST (MİLLİ EĞİTİM BAKANI)

1971 yılında Limasol’da doğdu. 1992-1993 Eğitim yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Müzik öğretmeni olarak mezun oldu. 1995 yılında Zümrütköy ve Serhatköy İlkokullarında geçici öğretmenlik yaptı. 1996’dan 2005 yılına kadar ise Güzelyurt Şht.Turgut Ortaokulu’nda müzik öğretmeni olarak görev yaptı.

Lefke Avrupa Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi konusunda yüksek lisans çalışmalarına katıldı. 1998 yılında Baf Ülkü Yurdu Spor Kulübünde yöneticilik görevinde bulundu.

1984 yılından 1999 yılına kadar Güzelyurt Sanat Derneği’nin her kademesinde görev aldı. 1998-2005 yılları arasında GÜSAD Başkanı olarak görev yaptı. Güzelyurt’un birçok sivil toplum örgütlerinde etkin rol oynadı.

20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde ve 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Güzelyurt Milletvekili seçildi. 2006-2009 yılları arasında Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı.

4 Mayıs 2009 tarihinde oluşturulan Eroğlu Hükümetinde, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev aldı. 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük başkanlığındaki Hükümette ise Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.

6 Nisan 2011 tarihinde yapılan Küçük Hükümeti değişikliğinde yeniden  Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı oldu. 10 Eylül 2012 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Güzelyurt Milletvekili seçildi.

TAK

Bu haber toplam 909 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.