1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KIBRIS TÜRK TARAFI ÖNKOŞULSUZ GÖRÜŞMELERE HAZIR”
“KIBRIS TÜRK TARAFI ÖNKOŞULSUZ GÖRÜŞMELERE HAZIR”

“KIBRIS TÜRK TARAFI ÖNKOŞULSUZ GÖRÜŞMELERE HAZIR”

Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs Türk tarafının, müzakereleri hiçbir önkoşul olmadan başlatmanın zamanının geldiği ve

A+A-

“ÇÖZÜME ULAŞMAK İÇİN FIRSAT PENCERESİ DAHA FAZLA GECİKMEDEN KULLANILMALI”
 
“KIBRIS RUM TARAFININ DA YAPICI VE SONUÇ ODAKLI BİR YAKLAŞIM BENİMSEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs Türk tarafının, müzakereleri hiçbir önkoşul olmadan başlatmanın zamanının geldiği ve çözüme ulaşmak için fırsat penceresinin daha fazla gecikmeden kullanılması gerektiği görüşünde olduğunu vurgulayarak, “Kıbrıs Rum tarafının benzer şekilde yapıcı ve sonuç odaklı bir yaklaşım benimsemesini bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan bugün, yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Türk tarafının iki bağımsız egemen devlet talep ettiği şeklindeki iddiasının tamamen asılsız olduğu ifade edilerek, Kıbrıs Türk tarafının, ortak açıklama taslaklarında da yer aldığı şekilde, ilgili Güvenlik Konseyi kararlarınca tanımlandığı üzere siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki kesimli federasyon zemininde bir çözüme bağlı olduğunu açıkça belirttiği kaydedildi.

Ortak  açıklama taslağına yönelik iki buçuk aydır yapılan hazırlık görüşmeleri çabalarının henüz bir sonuç üretmediğine işaret edilen açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının, geçmiş yıllarda elde edilmiş BM parametreleri ve müktesebat zemininde karşılıklı kabul edilebilir bir dil bulma arayışına karşın, Kıbrıs Rum tarafının, yerleşik BM parametrelerini değiştirmeye teşebbüs ederek, tüm egzersizi bloke ettiği belirtildi.

“RUM TARAFI, BM PARAMETRELERİNİ DEĞİŞTİRMEYE TEŞEBBÜS EDEREK, TÜM EGZERSİZİ BLOKE ETMİŞTİR”

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Tam teşekküllü Kıbrıs müzakere sürecinin ilk liderler görüşmesi sonunda yapılacak ortak açıklama taslağına yönelik iki buçuk aydır yapılan hazırlık görüşmelerine yönelik çabalar maalesef henüz bir sonuç üretmemiştir.

Bu süreç boyunca, Kıbrıs Türk tarafı, geçmiş yıllarda elde edilmiş BM parametreleri ve müktesebat zemininde karşılıklı kabul edilebilir bir dil bulma arayışı içerisinde olmuştur. Buna karşın, Kıbrıs Rum tarafı, yerleşik BM parametrelerini değiştirmeye teşebbüs ederek, tüm egzersizi bloke etmiştir.

RUM TARAFININ İDDİASI ASILSIZ...

Kıbrıs Rum tarafı, aynı zamanda, Kıbrıs Türk tarafının iki bağımsız egemen devlet talep ettiğini iddia etmektedir. Bu iddia tamamen asılsızdır. Kıbrıs Türk tarafı, ortak açıklama taslaklarında da yer aldığı şekilde, ilgili Güvenlik Konseyi kararlarınca tanımlandığı üzere siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki kesimli federasyon zemininde bir çözüme bağlı olduğunu açıkça belirtmektedir. Aslında, Kıbrıs Türk tarafının bağlı olmaya devam ettiği tüm parametreler ve yakınlaşmalar böyle bir çözüme dayandırılmaktadır.

Kıbrıs Türk tarafı, müzakereleri hiçbir önkoşul olmadan başlatmanın zamanının geldiği ve çözüme ulaşmak için fırsat penceresinin daha fazla gecikmeden kullanılması gerektiği görüşündedir. Kıbrıs Rum tarafının benzer şekilde yapıcı ve sonuç odaklı bir yaklaşım benimsemesini bekliyoruz.”

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.