1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "KIBRIS TÜRKİYE İÇİN BİR VATAN PARÇASIDIR"
"KIBRIS TÜRKİYE İÇİN BİR VATAN PARÇASIDIR"

"KIBRIS TÜRKİYE İÇİN BİR VATAN PARÇASIDIR"

"KIBRIS TÜRKİYE İÇİN BİR VATAN PARÇASIDIR"

A+A-

TC EKONOMİ BAKANI ZEYBEKCİ:  "KIBRIS TÜRKİYE İÇİN BİR VATAN PARÇASIDIR"

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI IŞIK: "KUZEY KIBRIS'IN BİLİŞİM ADASI OLMASI İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ"

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, TC Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile TC Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ı makamlarında ziyaret etti.

TC Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Taçoy, Bakan Zeybekci'yi ziyaretinde, Ermenek ve Soma'da meydana gelen maden kazaları nedeniyle üzüntülerini dile getirdi. KKTC'nin kalkınması ve gelişmesinde Türkiye'nin önemli rolü olduğunu ifade eden Taçoy, Bakan Zeybekci'yi Kıbrıs'a davet etti.

KKTC halkının büyük şehirlere göçünü engellemek için, göç yaşanan yerlerde istihdamı artırmak amacıyla özellikle esnaf ve sanatkarların eğitimi konusunda Türkiye'den destek isteyen Bakan Taçoy, bu sayede iş gücü eksikliğinin ortadan kalkacağını ve verimliliğinin artacağını belirtti.

Bakan Taçoy, KKTC halkının en büyük geçim kaynaklarından biri olan küçükbaş hayvancılık ve tarımın desteklenmesinin de şart olduğunu ifade ederek bu konuda Türkiye'den de destek istediklerini kaydetti.

TC Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de konuk Bakan Taçoy'un taleplerine ilişkin, Bakanlar Kuruluna en kısa sürede bilgi vereceğini, tarımsal desteklerle ilgili talebi de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına ileteceğini belirtti. Türkiye ile KKTC'nin karşılıklı yatırım potansiyelinin arttırılması gerektiğini ifade eden Zeybekci, bunun için de her türlü teşvik ve desteğin iki ülkede iş yapmak isteyen firmalara sağlanacağını bildirdi.

Bakan Zeybekci, hem Türk hem de KKTC'li yatırımcıların vergiden muaf tutulması gerektiğini belirterek, "Türkiye-Kıbrıs arasında yapılacak su boru hattı ile tarımcılığın şaha kalkacağını umuyorum. En kısa sürede Kıbrıs'ı ziyaret ederek ortak çalışma yapmak istiyoruz. Kıbrıs, Türkiye için bir vatan parçasıdır" ifadelerini kullandı.

"ARZUMUZ BİRLİKTE BAZI PROJELERE İMZA ATMAK"

Bakan Taçoy, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ı da ziyaret etti.

Bakan Taçoy, KKTC'nin "bilişim adası" olması için gayret gösterdiklerini, birlikte bazı projelere imza atmayı arzuladıklarını ifade etti.

Bakan Işık ise KKTC'nin bir eğitim adası haline geldiğini belirterek, çağın en önemli ihtiyacı olan nitelikli insan gücü yetiştirilmesinin önemine işaret etti. "Bilişim Adası" projesi için en önemli altyapının nitelikli insan gücüyle oluşturulacağını kaydeden Işık, "Dünya bilişimde hızlı ilerliyor. KKTC'nin bunun dışında kalmaması için birlikte çalışmalıyız. İşbirliği her iki ülke için de önemli, her türlü desteğe hazırız, bilgi birikimlerimizden faydalanmanız için kapımız her zaman açık" değerlendirmesinde bulundu.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.