1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "KIBRISLI RUMLAR TARİHTE İLK KEZ !"
"KIBRISLI RUMLAR TARİHTE İLK KEZ !"

"KIBRISLI RUMLAR TARİHTE İLK KEZ !"

Kıbrıslı Rumlar tarihte ilk kez...

A+A-

 

"KIBRISLI RUMLAR TARİHTE İLK KEZ ÇÖZÜME İNANIYOR"

 

Grup Kıbrıs’ın (Omada Kypros) Adanın her iki tarafında da fırtınalar koparan son anketinin etkileri sürerken, grup sözcülerinden Dr. Sotos Ktoris, yaş ortalaması 40’ın altında olan grubun amaçlarını ve anketin kritik noktalarını anlattı.

İnternet üzerinden röportaj yaptığımız Dr. Ktoris’e göre kuzeyde Mustafa Akıncı’nın cumhurbaşkanı seçilmesi güneydeki çözüm umutlarını yeşertmiş durumda. Bu umudun artmasının bir diğer sebebinin de Özdil Nami’nin müzakereci koltuğuna oturması olduğunu belirtiyor. Dr. Ktoris “genel olarak Kıbrıslı Rumlar, federal çözümü savunan Kıbrıslı Türk politikacılara güven duyuyorlar” diye durumu özetliyor.

Enosis diye bir olasılığın Kıbrıs Rum toplumu ajandasında hiç olmadığını belirten Dr. Ktoris, Grup Kıbrıs’ın esas amacının şu anda sürmekte olan müzakere sürecinde yaşananları kendi toplumlarına en son iletişim teknolojilerini de kullanarak anlatmak, federal çözüm yolunda liderlere gerekli desteği ve katkıyı sağlamak olduğunu söylüyor...

Dr. Sotos Ktoris’in ailesi aslen Dip Karpaz ve Sipahi köylerinden. Ktoris bu köyleri “Kıbrıs’ın en güzel köyleri” olarak niteliyor.

Doktorasını Türkiye ve Orta Doğu Politikaları üzerine yapmış ve şu anda ‘Uluslararası Göçmenler ve İlticacıları Koruma’ kurumunda üst düzey yöneticilik görevini sürdüren Dr. Ktoris evli ve üç çocuk babası…

“Dr. Ktoris, Grup Kıbrıs’ın amaçları nelerdir? Böyle bir grubun kurulması ihtiyacı nereden doğdu?”

“Bizler Kıbrıs Rum toplumu içerisinde yaşayan, sürdürülmekte olan yeni çözüm sürecine destek olma amacı güden bir grup vatandaşız. Grup içerisindeki arkadaşların tümünün görüşleri ideolojik olarak aynı değil. Hepimiz değişik değişik ideolojilere sahibiz ancak bizi birleştiren motivasyon ülkemizin yeniden birleştirilmesi ihtimalidir. Bizler daha genç jenerasyona ait, ülkemizde yaşanan trajik olaylardan sonra doğup büyüyen insanlarız. Grubun yaş ortalaması 40 yaştan aşağıdadır.

Amacımız, her türlü iletişim kanallarını kullanarak kamuoyu yaratma ve şu anda sürdürülmekte olan müzakerelere destek olmaktır. Bu minvalde, grubumuz çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Son yaptırdığımız anket gibi çalışmaların yanı sıra, yeni iletişim teknolojilerini kullanarak kitlelere ulaşmak ve süreci kamuoyuna doğru şekilde aktarmak istiyoruz. Analizler yapmak, makaleler yazmak, süreçle ilgili konularda uzman görüşlerime başvurmak ve bunları gerek sosyal medya, gerekse de geleneksel basın organları yoluyla halka anlatmak amacındayız. Bu analiz ve görüşlerle Kıbrıs Barış sürecine pozitif katkılar yapmayı arzuluyoruz. Ülkemizin yeniden birleşmesi yolunda katkı koymak isteyen, politik liderlik, sivil toplum örgütleri ve diğer organizasyonlar olsun, herkese kapımız açıktır. Sorulacak olan her soruya cevap veremeyebiliriz ancak amacımız bu sorulara yapıcı cevaplar bulmaktır.”

Akıncı’nın seçilmesi umutları yeşertti”

Peki Dr. Ktoris, kuzeyde Akıncı’nın lider seçilmesi neyi değiştirdi de Rum toplumu tarafından bu kadar olumlu karşılandı? Rum toplumunun Akıncı’ya diğer tüm Kıbrıslı Türk liderlerden çok güvenmesinin sebebi nedir?”

“Akıncı’nın seçilmesinin oluşturduğu bir ‘ruh’ var. Bu ruh, bu atmosfer, topluma müzakerelerde sürdürülebilir bir uzlaşı ile taçlandırılabileceği yönünde umut verdi. Ayrıca Özdil Nami’nin müzakereci olarak atanmasının da büyük öneminin altını çizmek isterim. Onun varlığı da olumlu havaya büyük katkı sağladı. Şu anda Kıbrıslı Rumların geneli federasyon tezini destekleyen Kıbrıslı Türk politikacılar hakkında olumlu düşünmektedir. Bu da yeniden birleşme ve bir arada yaşamayı sağlayacak federal çözümün umutlarını artırmaktadır.”

Grup Kıbrıs’ın bu çözüm yanlısı tutumuna aşırı sağcı gruplardan herhangi bir tepki veya tehdit geldi mi?

“Hayır, herhangi bir tehdit almadık ama tepkiler oluyor tabii. Zaten bu aşırı gruplar toplumun genelinde var olan çözüm yönündeki dinamikleri etkilemekten uzak zavallı topluluklardır. Toplumun geneli, şu anki sürecin iki taraf arasında ortak bir uzlaşı, ortak bir anlayış çerçevesinde bir sonuca ulaşılabileceğini düşünüyor ve bu gruplar bu duruşu etkilemekten uzaktırlar.”

Genel eğilim evet yönünde”

Geçtiğimiz hafta yayınlanan anketinizde, büyük çoğunluk eski anlayıştan çok farklı olarak, bir referandum olması halinde ‘hayır’ oyu vermeyeceğini söylüyor ancak buna rağmen büyük bir ‘kararsız kesim’ de var. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?”

“Ankete katılanlar büyük bir kısmı (%74) sürecin bir referandumla birlikte çözüme ulaşılabileceği yönünde momentum olduğunu düşünüyorlar. Katılımcıların büyük bir kısmı federal çözüme sürdürülebilir bir olgu olarak bakmaktadır. Tarihte ilk kez, Rum toplumu, geçmişin negatif düşüncelerinin tersine adada referandum ile birlikte bir çözüm olabileceğini düşünmektedir. Yine de büyük bir kısım nihai eğilimini ortaya koymak için ortaya çıkacak olan planı beklemektedir. Ancak genel eğilim evet yönündedir ve bu ankette açıkça görülmektedir.”

Dr. Ktoris, sizce sürecin böyle bir plan ortaya çıkmadan, 2016 Ocak, Şubat aylarına sarkması, yine 2016 Mayıs ayında güneyde yapılacak olan parlamento seçimlerinin olmuşuz etkilerine girmesine sebep olur mu? Kıbrıslı Rumlar şu anki müzakere sürecini bir ‘son şans’ olarak mı değerlendiriyorlar? Bu bağlamda Mayıs 2016 doğal bir takvim olarak değerlendirilebilir mi?

“Siyaseten buna ‘son şans’ demek bence kuşkulu bir durum yaratır ancak, doğrudur, Mayıs 2016’ya yaklaştık sonra sürecin durumu daha komplike bir hal alabilir. Böyle bir durumda, siyaset partiler oylarını artırmak için çeşitli şekilde yöntemler izleyebilir. Dahası, eğer içinde bulunduğumuz süreç, önümüzdeki aylar içinde bir sonuç ortaya çıkarmakta başarısız olursa, şu andaki pozitif atmosfer yerini negatif bir atmosfere bırakabilir. Bu durumda çözüm umutları yara alır. Dolayısıyla 2016 Mayıs öncesi müzakerelerin bir sonuca varması hayati bir önem taşımaktadır.”

Enosis’i tartışmaya kimse cesaret bile edemez”

Yine anketinize göre, Rum toplumunun ‘Enosis’ fikrine büyük oranda (%63) karşı çıktığı görülüyor. Bunu ‘Rumların ajandasında artık Enosis diye bir şey yok’ diye değerlendirebilir miyiz?

“Enosis şeklinde bir çözüm Rum toplumu içinde hiç hayat bulmayan bir olgudur. Hatta böylesi bir çözümü kimse savunmaya cesaret bile edemez.”

Anketteki %43’lük kesimin çözüm modeli olarak, federasyon modelinden çok (%34) birleşik Kıbrıs şeklinde bir çözüm istemesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce Rumlar çözümü Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı olarak mı algılıyor?

“Bence bu oran çıkan oran da Kıbrıslı Rumların 50 yıldır üniter bir devlet içerisinde yaşamalarına alışmalarından kaynaklanıyor. Kıbrıslı Rumlar, sorunun kabul edilebilir ve sürdürülebilir çözümü noktasında Kıbrıs Cumhuriyetinin devamı düşüncesi söz konusu değildir.”

Grup Kıbrıs olarak kuzeyde de bir anket yaptırmak planlarınız arasında mı?”

“Grup Kıbrıs, Kıbrıs Rum toplumundaki trendleri takip etmeye devam edecek. Önümüzdeki aylarda başka anket çalışmalarımız da olacak ancak şu anda kuzeyde bir anket yapmayı düşünmüyoruz.”

Son olarak Dr. Ktoris, yine sizin anket sonuçlarınıza göre, güneydeki siyasi partilere çok büyük bir güvensizlik var. Bu durum kuzeydeki durumla benzerlik gösteriyor. Siyasi partilere bu güvensizlik nereden geliyor?”

“Anket sonuçlarına baktığımızda, güneydeki siyasi partilere karşı çok güçlü bir çekimserlik, bir yabancılaşma olduğunu görüyoruz. Bunun sebepleri olarak son 10 yılda yaşanan büyük ekonomik krizin yanı sıra siyasi partilerin sorunları çözmedeki yeteneksizliğini gösterebiliriz. Öte yandan siyasetçilerin son zamanlarda karıştığı yolsuzluk olayları, rüşvet haberleri bu güveni iyice dibe vurdurmuş durumdadır.”

Kıbrıs Postası

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.