1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KIBRISLI TÜRKLER ÇÖZÜM İRADELERİNİ BİR KEZ DAHA KANITLADI”
“KIBRISLI TÜRKLER ÇÖZÜM İRADELERİNİ BİR KEZ DAHA KANITLADI”

“KIBRISLI TÜRKLER ÇÖZÜM İRADELERİNİ BİR KEZ DAHA KANITLADI”

“KIBRISLI TÜRKLER ÇÖZÜM İRADELERİNİ BİR KEZ DAHA KANITLADI”

A+A-

CTP-BG Milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Armağan Candan, Strazburg’ta Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Demokrat Grup toplantısında “Kıbrıs’taki Çözüm Müzakerelerine İlişkin Son Durum” konulu özel oturumda konuşma gerçekleştirdi.

CTP-BG’den yapılan açıklamaya göre, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin gözlemci üye olduğu AP Sosyalist Demokrat Grup toplantısına grup başkanı Gianni Pittella başkanlık etti. CTP’nin talebiyle AP milletvekillerini Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla 15 Mayıs 2015 tarihinde iki lider arasında başlayan müzakere süreci hakkında bilgilendirmek amacıyla düzenlenen toplantıda farklı ülkelerden birçok AP milletvekili de söz alarak sürece destek belirtti.

“KIBRISLI TÜRKLER ÇÖZÜM İRADELERİNİ BİR KEZ DAHA KANITLADI”

Armağan Candan yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta iki taraf arasındaki çözüm görüşmelerinin yeniden başladığı bu dönemde AP’nin ikinci büyük grubu olan Sosyalist Demokrat Grup toplantısının Kıbrıs özel gündemi ile toplanmasını CTP olarak memnuniyetle karşıladıklarını ve Avrupa Birliği yetkililerinin süreci doğrudan Kıbrıslı Türklerin temsilcilerinden dinlemesinin önemini vurguladı. Kıbrıslı Türklerin federal çözüm yönündeki iradesini son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mustafa Akıncı’yı yüzde 60 oy ile seçerek bir kez daha kanıtladığını ifade eden Candan, Kıbrıs’taki liderlerin ayda en az iki, müzakere heyetlerinin ise sürekli görüşmeler gerçekleştirdiğini ve halihazırda ilerlemelerin elde edildiğini vurguladı.

“KISA ZAMANDA ÇÖZÜME ULAŞMAK MÜMKÜN”

İki liderin Kıbrıs’ta iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal bir ortaklığa ulaşma vizyonunu teyit ettiklerini ifade eden Candan, iki kurucu devlet ve bir federal hükümetten oluşacak yeni yapının tek egemenliğe ve tek uluslararası kimliğe sahip olacağını kaydetti.

Müzakerelerin olumlu bir havada başlayıp devam ettiğini ifade eden Candan, siyasi iradenin devamı halinde Kıbrıs’ta kısa zamanda kapsamlı çözüme ulaşmanın mümkün olduğunu, iki liderin açıkladıkları güven yaratıcı önlemlerle de çözüm dinamiğinin desteklendiğini söyledi.

“GÜVEN YARATICI ÖNLEMLER DESTEKLENİYOR”

Güven yaratıcı önlemler çerçevesinde liderlerin iki yeni geçiş kapısı açılmasına, elektrik hatlarının birbirine bağlanmasına, GSM operatörlerinin işbirliği yapmasına, iki toplumlu kültürel ve toplumsal cinsiyet eşitliği komitelerinin oluşturulmasına, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarının desteklenmesine karar verdiklerine değinen Candan, ayrıca Kıbrıs Türk tarafının geçişlerdeki vize uygulamasını da kaldırdığını vurguladı.

ULUSLARARASI CAMİANIN SÜRECE İLGİSİ

Konuşmasında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı New York’a davet edip görüşmesinin ve BMGS’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Brüksel’de Avrupa Birliği’nin en üst düzeydeki yetkilileri ile görüşmesinin uluslararası camianın sürece verdiği önemi gösterdiğini ifade eden Armağan Candan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Brüksel’e de davet edilip AB liderleri ile görüşmesinin çok önemli bir gösterge olacağını belirtti.

“DOĞAL KAYNAKLAR İŞBİRLİĞİ İMKANLARI YARATACAK”

Kıbrıs adası etrafında bulunan doğal kaynakların Kıbrıs’taki her iki topluma ait olduğunu ve çözüme ulaşılması halinde doğal gaz kaynaklarının çok daha hızlı ve etkin şekilde değerlendirilebileceğini anlatan Candan, çözümün Kıbrıs adasının ekonomik gelişmesinin ve Doğu Akdeniz’de yeni işbirliği imkanlarının önünü açacağını vurguladı.

TÜRKİYE SEÇİMLERİNİN KIBRIS’A YANSIMASI

Türkiye’de gerçekleştirilen seçimlerden sonra ortaya çıkacak yeni hükümet formüllerinin Kıbrıs’taki çözüm sürecine dönük olarak herhangi olumsuz bir etki yapmasını beklemediğini ifade eden Candan, bütün kesimlerin adadaki tarafların varacağı yeni bir anlaşmaya saygılı olacağını kaydetti.

CANDAN AB’YE VERDİĞİ SÖZÜ HATIRLATTI

Konuşmasının son bölümünde AB’nin Annan Planı sonrasında Kıbrıslı Türklere dönük izolasyonların kaldırılmasına ilişkin taahhüdünü hatırlatan Candan, Kıbrıslı Türklerin AP’de temsiliyetinin sağlanması ve AP’de bekleyen Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün ileri götürülmesi gerektiğini ifade etti.

Armağan Candan sözlerini, Kıbrıs’ta kalıcı çözüm için kaçırılmaması gereken bir fırsatın ortaya çıktığını, yakalanan bu yeni dinamiğin heba edilmesinin kimseye bir yarar getirmeyeceğini, bunun için de Kıbrıs Türk tarafının ve Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme en erken zamanda varılması için elinden gelen yapıcı katkıyı koymaya devam edeceğini ifade ederek tamamladı.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.