1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRISLI TÜRKLERLE İLGİLİ YASA GEÇTİ!
KIBRISLI TÜRKLERLE İLGİLİ YASA GEÇTİ!

KIBRISLI TÜRKLERLE İLGİLİ YASA GEÇTİ!

Kıbrıslı Türklerler ilgili yasa;

A+A-

“Kıbrıs Cumhuriyeti” kimlik kartına sahip Kıbrıslı Türklere, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde oy kullanma hakkı tanıyan yasanın dün, Rum Meclisi’nden geçtiği bildirildi.

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, yaklaşık 95 bin Kıbrıslı Türk’ün, bu yasanın geçmesiyle birlikte 25 Mayıs’taki AP seçimlerinde oy kullanabileceğini yazdılar.

Gazete, AKEL, KS EDEK, Ekologlar ve Çevreciler ve EURO. KO’nun çekimser kaldığı ve Vatandaşlar İttifakı’nın da ret oyu verdiği yasanın, DİSİ’nin 18 lehte oyuyla geçtiğini yazdı.

Habere göre yasa uyarınca, AP seçimlerinde oy kullanmak isteyen Kıbrıslı Türklerin, seçim merkezine giderek KKTC’de ikamet ettiklerine dair beyanatta bulunmaları ve adres belirtmeleri gerekiyor. Güney Kıbrıs’ta ikamet eden yaklaşık 28 bin Kıbrıslı Türk içinse Rumlar için geçerli olan prosedür uygulanacak.

Bu yasanın, siyasi sebeplerden dolayı oylandığını kaydeden gazete, Avrupalıların Rumlara, Kıbrıslı Türkleri AP seçimlerinde oy kullanmaktan mahrum bıraktıkları gerekçesiyle yaptıkları baskıya son vermeleri için bu yasanın gerekli olduğuna dikkat çekti.

Haberde, Kıbrıslı Türk siyasi partilerin, Kıbrıslı Türklerin AP seçimlerinde oy kullanmasını boykot etmeleri nedeniyle, az sayıda Kıbrıslı Türk’ün seçimde oy kullanmasının beklendiği belirtildi.

KIBRISLI TÜRKLERİN RUM NÜFUS DAİRESİ’NE OTOMATİK KAYDIYLA İLGİLİ YASA GERİ ÇEKİLDİ

Gazete devamla, Kıbrıslı Türklerin Rum Nüfus Dairesi’ne otomatik kaydıyla ilgili yasa önerisinin, Anayasa’ya aykırı maddeler bulunduğundan yeniden incelenmek üzere geri çekildiğini yazdı.

Haberde, “Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın”, seçmen kütüğüne kaydolmak için “Kıbrıs Cumhuriyeti’nde en az 3 süreyle devamlı ikamet etme” şartı koştuğu, bu durumun da KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Türkler için geçerli olamayacağından, ilgili yasanın geri çekildiği belirtildi.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.