1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS'TA BİR İLK
KIBRIS'TA BİR İLK

KIBRIS'TA BİR İLK

Yapay Kalp Nakli'ni gerçekleştirerek Kıbrıs'ta bir ilke imza atıldı

A+A-

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi, Türkiye'de de çok az yapılabilen Yapay Kalp Nakli'ni gerçekleştirerek Kıbrıs'ta bir ilke imza attı.

Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. İlhan Sanisoğlu başkanlığında 20 kişilik ekip tarafından gerçekleştirilen operasyon, öğle saatlerinde başlayıp saat 19.30 gibi tamamlandı.

ilk-nakil.jpg

Operasyonun tamamlanmasından sonra YDÜ Hastanesi 101 numaralı Salon’da gerçekleşen basın toplantısına, yapay kalp nakli gerçekleştirilen hasta Kemal Sıla'nın yakınları YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen ile operasyona katılan doktorlar katıldı.

Hastane Başhekimi Dr. Sevim Erkmen basın toplantısındaki konuşmasında, hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu ve başarılı bir operasyon yapıldığını söyledi.

BEYAZIT

Ardından operasyonda yer alan Prof. Dr. Ömer Beyazıt, gerçekleştirilen ameliyatın Kıbrıs’ta ilk kez olduğunu belirtirken, operasyonun Türkiye’de bile  çok az yapıldığını vurguladı.

Beyazit, Prof. Dr. İlhan Salisoğlu başkanlığında yürütülen operasyondan başarıyla çıkmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Kalp yetmezliğinin dünyadaki en önemli hastalıklardan biri olduğunu ifade eden Beyazit, bir yıl içerisinde hastaların yüzde 50’sinin genelde kaybedildiğini kaydetti.

Ömer Beyazit, kalp yetersizliği oluşan hastaların gerekli tedavilerinin ardından kalp nakline ihtiyaçları olduğunu dile getirirken, hastaların suni kalp uygulamasıyla hayatta tutunabildiğini söyledi.

Suni kalp uygulamasının 2011 yılından beri kalıcı tedavi olarak uygulandığını belirten Beyazit, hastaların uzun yıllar boyunca hayatta kaldığını ifade etti.

Prof. Dr. Ömer Beyazit,  cihazın kalbin sol tarafına yerleştirildiğini ve yaklaşık 1-1.5 kiloluk bir batarya sistemiyle  kullanıldığını, hastaların bu uygulamayla hayatlarına konforlu bir şekilde devam edebildiğini, bir çok hastanın suni kalp uygulamasından sonra kalp naklini dahi istemediğini vurguladı.

“YDÜ HASTANESİ'NİN GENİŞ İMKÂN, OLANAK VE İLERİ TEKNOLOJİSİ SAYESİNDE BU OPERASYONU GERÇEKLEŞTİREBİLDİK”

YDÜ Hastanesi’nin geniş imkan, olanak ve ileri teknolojisi sayesinde yapay kalp operasyonunu gerçekleştirebildiklerini söyleyen Beyazit, Kıbrıs halkına hizmet etmekten dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Beyazit, hastanın şu anda yoğun bakımda olduğunu belirterek, ilk 24 saatin ardından kesin bilgi verebileceklerini, normal şartlarda hastaların bir hafta yoğun bakımda, iki hafta ise normal serviste yatmasının ardından 3'üncü haftanın sonunda taburcu edilebilineceğini belirtti.

Ömer Bayazıt, yapay kalp nakli operasyonuna katılan ekibi ise şöyle sıraladı:

“Prof. Dr. İlhan Sanisoğlu  (ekip başkanı), Prof. Dr. Barış Ökçün, Prof. Dr. Erhan Babalık, Prof. Dr. Ömer Beyazıt, Prof. Dr. Cengiz Türkay, Doç. Dr. Ertuğrul Okuyan, Uzm. Dr. Kamil Gülşen, Uzm. Dr. Levent Cerit, Opr. Dr. Barçın Özcem, Dr. Osman Tuncer;

Anestezi Ekibi, Yrd.Doç.Dr. Serpil Deren, Yrd.Doç. Dr. Feyza Yaycı,Uzm.Dr. Fatma Faydacı;

Teknisyenler, Fuat Keskin,Hasan İlban, Murat Özçelik, Türker Şahin;

Ameliyathane Hemşireleri,Ayhan Güler,Çiğdem Aksay Haliltepe ve Alime Şen.”

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.