1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS’TAKİ ELEKTRİK ŞEBEKELERİNİN BİRLEŞMESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
KIBRIS’TAKİ ELEKTRİK ŞEBEKELERİNİN BİRLEŞMESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

KIBRIS’TAKİ ELEKTRİK ŞEBEKELERİNİN BİRLEŞMESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu,

A+A-

KIBRIS’TAKİ ELEKTRİK ŞEBEKELERİNİN BİRLEŞMESİ

BURCU: “ELEKTRİK ŞEBEKELERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ ÇALIŞMALARI KALICI BAĞLANTI AŞAMASINA GELMEDİ”

“BİR ELEKTRİK ARZI NOKSANLIĞI ORTAYA ÇIKABİLECEK ÖNGÖRÜSÜYLE GÜNEY KIBRIS’TAN, KARŞILIĞINI ÖDEMEK SURETİYLE, ELEKTRİK TALEBİNDE BULUNULDU”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde güven yaratmak amacıyla başlatılan elektrik şebekelerinin birleştirilmesi çalışmalarının kalıcı bağlantı aşamasına gelmediğini söyledi.

Burcu, TAK muhabirinin, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) ile Güney Kıbrıs Elektrik İdaresi’nin dün gece acil olarak gerçekleştirdiği bağlantıya ilişkin soruları yanıtında, Güven Yaratıcı Önlemler kapsamında şebekelerin birleştirilmesine ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Barış Burcu, “Gelinen aşama henüz kalıcı bağlantı yapılmaya elverişli değil fakat herhangi bir acil durumda geçici bağlantı yapılması mümkündür. Dün gece de yapılan budur” dedi.

Kıb-Tek’in buhar kazanlarından bir tanesinin revizyon bakımındayken, diğerinde arıza olduğunu kaydeden Burcu, bir elektrik arzı noksanlığı ortaya çıkabilecek öngörüsüyle kurumun Güney Kıbrıs’tan, karşılığını ödemek suretiyle elektrik talebinde bulunduğunu söyledi.

Burcu, “Kıb-Tek yetkililerinden alınan bilgiye göre, bizim taraftaki arıza giderildi. İhtiyaten bağlantı belli bir süre devam ettirildikten sonra işlem tamamlanmış olacak.. Bağlantı kesilecek” dedi.

Barış Burcu, her iki şebekenin sürekli birleşimi için henüz çalışmaların tamamlanmadığını, kalıcı bağlantı aşamasına gelmediğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.