1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KILIÇ: "AMBARGOLAR HAKSIZ VE HUKUKA AYKIRI"
KILIÇ: "AMBARGOLAR HAKSIZ VE HUKUKA AYKIRI"

KILIÇ: "AMBARGOLAR HAKSIZ VE HUKUKA AYKIRI"

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç KKTC’nin hakız ambargolara maruz kaldığını ve bunun hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

A+A-

KILIÇ: “KIBRIS TÜRK HALKININ İZOLE EDİLMESİ, EN TEMEL GEREKSİNİMLERDEN MAHRUM BIRAKILMASI ULUSLARARASI HUKUK DİSİPLİNİYLE ÖRTÜŞMÜYOR. BİZ BU KONUDAKİ HAKSIZLIKLARI VE HAK TALEBİMİZİ HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Kıbrıs Türkü’nün dünyadan izole edilmesinin, en temel gereksinimlerden mahrum bırakılmasının uluslararası hukuk disiplinleriyle örtüşmediğini vurgulayan Kılıç, “Biz bu konuda maruz kaldığımız haksızlıkları ve hak talebimizi haykırmaya devam edeceğiz. Göreceksiniz hukuka aykırı olan bu ambargolar adım adım son bulacak” diye konuştu.

Suat Kılıç, Kuzey Kıbrıs’ta düzenlenen ve KKTC dâhil 7 farklı ülkeden sporcuların katılacağı Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I. Üniversite Spor Oyunları’nın bu anlamda KKTC için önemli bir başlangıç olacağını vurguladı.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I. Üniversite Spor Oyunları’nın açılışına ve bir dizi etkinliğe katılmak için Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bugün beraberindeki heyetle Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Mutlu Atasayan’ı ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Kılıç’a Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Atasayan’a ise Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları eşlik etti.

Mutlu Atasayan ve Suat Kılıç ziyaret sırasında basına açıklamalar yaptı.

Açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nda değerli konuklar ağırladıklarını dile getiren Bakan Atasayan, duyduğu mutluluğu dile getirdi.

“KKTC TÜRK DIŞ POLİTİKASININ ÖNEMLİ BİR DAYANAK NOKTASIDIR”

TC Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Kuzey Kıbrıs’ta büyük bir misafirperverlikle ağırlandıklarını dile getirerek Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına Bakan Atasayan’a ve KKTC’li bürokratlara teşekkür etti.

Kılıç, KKTC’nin Türk dış politikasının önemli bir dayanak noktası olduğunu ifade ederek, TC ile KKTC’nin menfaatlerini eşgüdüm içinde değerlendiklerini kaydetti.

Suat Kılıç, adadaki Türk halkının ihtiyaçlarının karşılanması ve özellikle gençlerin geleceğe en iyi koşullarda hazırlanması için TC Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek için gayret ettiklerini dile getirdi.

Kılıç, TC hükümetinin Kuzey Kıbrıs’ta atacağı adımların koordine edilmesinde Büyükelçi Akça’nın rolüne de dikkat çekti.

LEFKOŞA VE GAZİMAĞUSA’DA GENÇLİK MERKEZLERİ İNŞAASI, GÜZELYURT VE GİRNE STADYUMLARINDA YENİLİKLER VE BAKIN ONARIM ÇALIŞMALARI…

Suat Kılıç, 2012 yılındaki adayı ziyaretinde Başbakan İrsen Küçük’ün şahitliğinde Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzalandıklarını anımsatarak, protokolün iki ülkenin gençlik ve spor alanlarındaki iş birliği imkânlarının genişletilmesi, organizasyonlara karşılıklı destek verilmesi ile gençlik değişim programlarının uygulanması gibi hükümler içerdiğini dile getirdi.

Protokol kapsamında yer alan 4 tesisle ilgili bazı bilgileri de paylaşan Kılıç, Lefkoşa’da ve Gazimağusa’da Gençlik Merkezleri inşa edileceğini, Güzelyurt’taki Zafer Stadı’nda ve Girne 20 Temmuz Stadyumu’na yenilikler ve bakın onarım çalışmaları yapılacağını söyledi.

DAÜ’YE 406 KİŞİLİK YENİ BİR ÖĞRENCİ YURDU…

Lefke’deki Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu’nun TC Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından işletildiği bilgisini veren Kılıç, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) kampüsünde bir öğrenci yurdunun inşaat çalışmalarını başlatacaklarını açıkladı.

Bakan Kılıç, 406 kişilik öğrenci yurdunu yeni öğretim yılında Kuzey Kıbrıs’ta öğrenim gören gençlerin hizmetine sunacaklarını kaydetti.

BAKAN ATASAYAN’A BAŞARI DİLEKLERİ…

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın büyütüldüğüne ve yenilendiğine de dikkat çeken Suat Kılıç, Mutlu Atasayan’a görevinde başarılar dileyerek, “Sayın Atasayan’a yeni binasında, milletimize devletimize hayırlı ve güzel işler yapma imkânı temenni ediyorum” dedi.

SORULAR…

KKTC futbolunun başta Türkiye olmak üzere Avrupa’ya açılaması ile ilgili çalışmaları olup olmadığına yönelik soruyu yanıtlayan Bakan Suat Kılıç, Kuzey Kıbrıs’ta düzenlenen I. Üniversite Spor Oyunları’na KKTC dahil 7 farklı ülkeden sporcuların katılacağını hatırlatarak, bu adımı önemli bir başlangıç olarak niteledi.

KKTC’nin kuruluşundan bu yana ilk defa böyle uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapacağını dile getiren Kılıç, “Temennimiz atılan bu adımın her yıl daha da büyümesi, futbol dâhil farklı uluslararası etkinliklerin adada yapılabilmesidir” diye konuştu.

Suat Kılıç, KKTC’nin haksız ambargolara maruz kaldığını belirterek, ambargoların hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

Kılıç, “Avrupa Birliği’nin özgürlük, hukuk ve demokrasi disiplini olduğuna dem vurulan bir süreçte, adadaki halkın izole edilmesi, en temel gereksinimlerinden mahrum bırakılması, yaklaşık 300 bin insanın uluslararası müsabakalardan uzak tutulması hukuk dışı bir yaklaşımdır. Biz bu konudaki haksızlıkları ve hak talebimizi haykırmaya devam edeceğiz. Göreceksiniz hukuka aykırı olan bu ambargolar adım adım son bulacak” ifadelerini kullandı.

33-001.jpg

333.jpg

 

Kaynak: TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.