1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KİLİSE RESTERASYONU TAMAMLANDI
KİLİSE RESTERASYONU TAMAMLANDI

KİLİSE RESTERASYONU TAMAMLANDI

RESTORASYONU TAMAMLANAN KİLİSE’NİN AÇILIŞI BUGÜN YAPILDI

A+A-

Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesinde oluşturulan iki toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin, Demirhan’daki “Panagia Kilisesi”nde yürüttüğü sağlamlaştırma ve koruma çalışmaları tamamlandı. Restorasyonu biten kilisenin açılışı, bugün düzenlenen bir etkinlikle yapıldı.

Etkinliğe, UNDP-PFF üyeleri, Avrupa Komisyonu temsilcileri, Rum Ortodoks Kilisesi papazlarından Savvas ve Kültürel Miras Teknik Komitesi üyeleri katılırken, “Kithrea” (Değirmenlik) kökenli Rumlar ile köyün Kıbrıslı Türk sakinleri de ilgi gösterdi.

Değirmenlik kökenli Rumlar, etkinliğe kalabalık bir şekilde katılırken, etkinlik sırasında mum yakarak anılarını yâd ettiler.

Etkinlikte, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk üyesi Ali Tuncay, Rum üyesi Takis Hacıdimitriu, UNDP-PFF sorumlusu Titziana Zennaro ve Avrupa Komisyonu temsilcisi Alessandra Viezer konuşma yaptı.

TUNCAY

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk üyesi Ali Tuncay, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin 5 yıllık bir çalışmanın ardından ilk sonuçları elde etmeye başladığını ve bu noktaya gelmenin kolay olmadığını söyledi.

Tuncay, komitenin, liderlerin verdiği görevi yerine getirmeye çalıştığını ve komite olarak, bu süreçte kültürel mirasla ilgili birçok karar aldıklarını belirtti.

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin sadece taşlar veya tarihi eserlerle ilgili olmadığını da anlatan Tuncay, çatışmaların çözümlenmesine ve iki toplum arasındaki güveni artırmaya yardımcı olmaya çalıştığını söyledi.

HACIGEORGİU

Komitenin Rum üyesi Takis Hacıgeorgiu ise, bu çalışmanın tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve komitedeki arkadaşlarının duygularını paylaştığını söyledi.

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin sessiz, fakat etkin ve sistematik bir şekilde çalıştığını söyleyen Hacıdimitriu, ortak bir amaca hizmet ettiklerini belirtti.

Hacıdimitriu, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin barışa olacak katkısından da bahsetti.

VİEZER VE ZENNARO

AB Komisyonu Temsilcisi Alessandra Viezer ile UNDP-PFF sorumlusu Titziana Zennaro da, Avrupa Birliği’nin (AB) Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin çalışmalarına yaptığı katkıdan bahsederek, bu yöndeki projelere katkı yapmaya devam edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından, Komite üyeleri, restorasyonu tamamlanan Panagia Kilisesi’ni, Teknik Komite’ye teslim eden belge imzalandı.

TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.