1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KİLİSEYE ÖFKE KUSTU!
KİLİSEYE ÖFKE KUSTU!

KİLİSEYE ÖFKE KUSTU!

“Sizin yaptığınızı Türkiye dahi bize yapmadı” dedi

A+A-

Rum mahkemesinde ifade vermeye çağrılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas “Sizin yaptığınızı Türkiye dahi bize yapmadı” dedi

Cikko Manastırı’nın Yunanistan’a verdiği ancak şimdi geri istediği Engomi’deki arsa mahkemeye taşındı. Davalı taraf adına mahkemede hazır bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas, mahkemeye çıkarılması, özellikle de davacı tarafın avukatının sorduğu sorular üzerine çılgına göndü.   

 Davayı “kendi şahsında Yunan devletine hakaret” diye niteleyen ve “Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın mahkemeye çekilmesi, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ayıbıdır” diyerek isyan eden Kocas, “Türkiye’de bize Kıbrıs’takinden daha iyi davranıldı” vurgusu yaptı. 

Nikos Kocas’ın, Rum-Yunan ilişkileri açısından benzeri görülmemiş sözler sarf etmesinden dolayı davayı Yunan medyasının da yakından izlediğine dikkat çekildi.     Alihtia, haberi “Ne Atatürk, Ne Cunta Bizi Bu Şekilde Aşağıladı” başlığıyla ikinci manşet olarak birinci sayfasından, “Nikos Kocas Cikko Manastırı’nın Yunanistan’a verdiği arazi davası için gittiği Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde çaktı gürledi” vurgusuyla aktardı.     

Kocas, Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’nde dün görülmeye başlanan davada, Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi İlias Fotopulos’la birlikte davalı taraf adına hazır bulunarak ifade verdi. Davacı Cikko Manastırı’nın avukatı Kostas Velaris’in soruları üzerine çılgına dönen Kocas, “bu hakaret benim üzerimden Yunan devletine yapılmaktadır. Yunanistan, ne cunta döneminde ne de Türkiye tarafından bu şekilde aşağılandı” dedi.   

Davacı avukatını, Cikko Metropoliti’nin Yunan makamlarıyla görüşmesini engellemeye çalışmakla suçlayan Kocas, bu anlaşmazlığın Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın asliye hukuk konusu değil uluslararası hukuk konusu olduğunu söyledi.    Sorularına devam etmesi üzerine davacı avukatını “konuyu saptırmaya çalışmakla” da suçlayan ve azarlayan Kocas, mahkeme başkanına “benim şahsımda neden Yunanistan devletine hakaret ediliyor? Bana alakasız sorular soruyor, kendisini sadede gelmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Atatürk bize arsa verdi    Kocas “bu tür meselelerde Türkiye bile bizi mahkemeye vermedi” dedi, şunları söyledi:     “Kemal Atatürk büyükelçilik inşası için 1930’da Yunan devletine Ankara’nın merkezinde arazi verdi. Satmadık. Ankara’da 30’larda aldığımız araziye , bina 80 yıl sonra inşa edildi. Türkiye’de Yunanistan’a Kıbrıs’takinden daha iyi davranıldı. Mevcut hükümete sempatiniz olmadığı ortada.”     Gazete Cikko Manastırı’nın, yeni büyükelçilik binası yapılması için Yunan kamusuna 1998’de  Lefkoşa’daki arazilerinden birini verdiğini ancak büyükelçilik binası inşa edilmediğini, Yunanistan’ın söz konusu araziyi satmak istediği yolundaki bilgileri hatırlattı. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.